Tavuk bulyonun zararları

Tavuk bulyonun zararlarıTıpkı et bulyonun zararları gibi  tavuk bulyonun da zararları genelde bulyonun içerisine katılan katkı maddelerinden kaynaklanmaktadır. Gerek saklama ve kullanma süresini uzatma, gerekse maddi kayıpları engelleme açısından, çoğu firma tavuk bulyonlarında zararlarına rağmen katkı maddesi kullanmaktadır.

Tavuk bulyonlar, özellikle pilav ve çorbalarımız başta olmak üzere pek çok yemeğimize lezzet katmaktadır. Ancak bu lezzetin yanında, katkı maddeleriyle beraber gelen zararları da göz ardı etmemek gerekir.

Et bulyonun zararları adlı makalemizde de belirttiğimiz gibi, bir de durumun ekolojik açıdan perspektifi vardır. Bilindiği üzere, tavuk çiftliklerinde tavukların gelişimini hızlandırmak, hastalıklara karşı korumak ve üretim maliyetlerini düşürerek, daha besili hayvanlar üretmek için “kimyasal yem ve katkı maddeleri” kullanılmaktadır. Bu sebeple, tavuğun bile en baştan kimyasal yem ve katkı maddesi ile büyütüldüğü düşünüldüğünde, tavuk bulyonun zararlarının tıpkı yediğimiz tavuklardaki oranla eşdeğer olduğunu görebiliriz.

Özetle, içerisinde katkı maddesi olmadan üretilen tavuk bulyonların herhangi bir zararı yoktur. Ancak, katkı maddesi olmayan tavuk bulyonlar da piyasada mevcuttur. Bu sebeple, katkı maddesi olmayan tavuk bulyonlar varken, katkı maddesi olan ve insan sağlığına zararı olabileceği üzerine kuşkular uyandıran bir ürünü tercih etmek mantıklı gözükmemektedir.

Yazar: volkan

2 thoughts on “Tavuk bulyonun zararları

  Sevda

  (29 Mayıs 2013 - 12:38)

  Thank you so much.

  Latisha Harting

  (01 Haziran 2012 - 11:02)

  I simply want to mention I am just all new to blogging and site-building and honestly enjoyed this web-site. Very likely I’m planning to bookmark your blog . You amazingly have perfect articles. Thanks a bunch for revealing your website page.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.