Protein tozunun zararları

Protein tozunun zararlarıProtein tozları pek çoğumuzun body building yaparken kullandığı ve vücuttaki amino asit ve protein seviyesini yükselterek kas yapmamıza yardımcı olan ürünlerdir. Ancak bu ürünlerin zararları hala çok netlik kazanmamıştır. Özellikle içerisinde kimyasal maddelerin vücutta ne gibi zararlara sebep olabileceği hala doktorlar tarafından araştırılmaktadır. Protein tozu alarak vücut geliştirme yapılıp bir sağlık açısından zarar riskine girmektense, yumurta, süt, beyaz et gibi protein açısından zengin besinler tüketilebilir.

Son yıllarda özellikle gençler arasında yaygınlaşan protein tozları, bir anda vücuda aşırı şekilde protein ve amino asit yüklemesi yaptığı için, yoğun ve düzenli kullanımlarda bir takım zararlar oluşturabilir. Bunların başında enerji fazlalığı sebebiyle oluşan stres ve sıkıntı hali gelir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için Protein tozları yerine doğal besinler tercih edilebilir. Pirinç pilavı, fasülye gibi besinlerde zaten doğal proteinler mevcuttur.

Toplum içinde body building yapmanın zararlarının en çok “sporu bıraktıktan sonra oluşan kas sarkmaları” olduğu bilinir. Ancak bu doğru değildir. Evet, kimyasal yollarla ve özellikle protein tozu alarak yapılan body building çalışmaları sonrasında, eğer spor bırakılırsa bir süre sonra kas küçülmeleri ve daralmaları olacağı doğrudur. Fakat, protein tozları ile yapılan body building’de kas sarkması yaşanmaz. Aslında hiçbir protein tozu olmadan spor yapılması ile protein tozu alarak spor yapılması arasında zarar açısından pek de fark yoktur.

Protein tozlarının tek zararı, doğal yumurta, tavuk, balık gibi protein kaynakları varken kimyasal yollarla üretilen ve toz halinde satılan protein tozlarına yönelinmesidir.

Yazar: volkan

4 thoughts on “Protein tozunun zararları

  Gurbetçi

  (29 Eylül 2017 - 00:19)

  What dedin gülüm?

  Cash

  (14 Temmuz 2015 - 00:44)

  Eyvallah

  Sevda

  (29 Mayıs 2013 - 11:29)

  Thank you (:

  Sevda

  (29 Mayıs 2013 - 11:27)

  Thank you so much. Have a nice day.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.