Negatif düşüncenin zararları

seouzmani_135566726115

Negatif düşüncenin zararları nelerdir ? Bu düşünce tarzının insan bedenine ve ruhuna verdiği zararlar, günümüz bilimsel çalışmalarının da gösterdiği gibi saymakla bitmiyor. Sürekli olumsuz düşünce üretmeyi alışkanlık haline getiren kişilerde pek çok fiziksel hastalık baş gösteriyor.

Carnegie Mellon üniversitesinde yapılan bir araştırmada, 18-25 yaş arasındaki, 193 sağlıklı katılımcıya burun damlası aracılığıyla soğuk algınlığı virüsü veren bilim insanları aynı zamanda katılımcıların duygusal tutumlarını da değerlendirdiler. Mutluluk, zindelik ve dinginlik gibi pozitif duygu eğiliminde olan katılımcılar ile kaygı, kızgınlık ve can sıkıcı düşünceler gibi negatif duygu eğiliminde olan katılımcıları belirleyen araştırmacılar her iki gurubuda karantinaya alarak, birbirinden bağımsız olarak izlemeye başladılar.

Soğuk algınlığının belirtilerin

in ortaya çıkmasıyla birlikte, müküs (sümüksü sıvı) üretimini takibe alan uzmanlar katılımcıların kullandığı kağıt peçetelerde dahil olmak üzere, her hastanın toplam müküs üretimini kaydettiler.

En az müküs üreten katılımcıların en pozitif tutuma sahip olanlar olması, pozitif düşüncenin yarattığı biyolojik etkiyi doğuruyordu. Sonuçlar apaçıktı.Pozitif katılımcılar hem daha az müküs üretiyor hemde hastalığın genel olarak daha az belirtisini gösteriyorlardı.Bütün katılımcılar hasta olmasalar da, hasta olanlar arasında negatif duygu durumuna sahip olan katılımcılar pozitif duygu durumuna sahip olanlara oranla çoğunluktaydı.

Negatif düşünmenin zararlarına karşılık, iyi düşünün, iyi hissedin, iyi olun. Beden ve zihin inanılmaz bir şekilde birbirine ayna görevi yaparlar. Hiç üzgün olduğunuz bir anda omuzlarınız dimdik, göğüs dışarı, baş dik durabilirmisiniz?

Ya da, çok mutlu olduğunuz, neşeli bir anda, bir kenarda elleriniz kollarınız bağlanmış, başınız yere dönük kaşlarınızı çatmış olabilirmisiniz? Olumlu duygu ve düşüncelerinize göre de, olumsuz duygu ve düşüncelerinize göre de bedeniniz şekil alır. Bütün hücrelerimiz, kaslarımız içinde bulunduğumuz zihin durumuna göre çok hızlı bir şekilde fizyolojik bir değişiklik içine girer.

Mesela öfkelendiğinizde, daha sık ve kısa nefesler alırsınız, nabzınız yükselir, çeneye ve ellere kan pompalanması artar. Kötü bir şey düşündüğünüzde ister geçmişten gelen bir anı olsun, ister gelecekten bir hayal hemen bedende bu hayale eşlik eder.Bedende o kötü duygunun şekillenmesi canlanır. Bu yüzden sık sık tekrarlanan olumsuz duygu ve düşünceler her seferinde bedene zarar verir,toksin üretir. Bir gün hastalık olarak karşınıza çıkar. Bunlarda negatif düşüncenin zararlarının insan bedeni üzerindeki olumsuz etkilerinin bir göstergesi olur.

Gün içinde en çok hangi düşüncelerdeyseniz bedeninizde daha çok o şekli alır. Negatif düşüncelerin zararlarını, pozitif düşüncenin ise faydalarını görürsünüz. Zihinde bedende hiçbirşey yokken, en çok vakit geçirdikleri pozisyona kolaylıkla giriverir. “Otomatik kontrol sistemi”. Çok kızgınsanız hiçbirşeye kızmadığınız anlarda bile kendinizi kızgın bir görünümde bulabilirsiniz. Ya da insanlar size sorar “sen bir şeye mi kızgınsın” diye.

Bu bilgiler ışığında bedenlerimizi kontrol edemediğimiz zaman zihnimizi, zihnimizi kontrol edemediğimiz zamanlar da, bedenimizi kontrol ederek kendimizi sağlıklı bir pozisyona sokabildiğimizin farkındalığını fark edebiliriz.

Sağlıklı bir yaşam için zihninizin ve bedeninizin durumunu kontrol edin. Olumlu düşünmekten bir zarar gelmez. Olumlu vücut pozisyonlarında bulunmaktan da bir zarar gelmez, en fazla kendinizi iyi hissedersiniz. Oysa olumsuz zihin ve beden daha fazla olumsuzluk ve hastalık getirecektir. Negatif düşüncenin zararlarını sizler için araştırarak kısaca bahsettik, sizler bu kısa detayın altındaki büyük anlamları keşfederek işe pozitif düşünmekle başlayabilirseniz, pozitif düşünen insanlar olarak çok güzel yollarda yürüyebiliriz.

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin.

Yazar: volkan

13 thoughts on “Negatif düşüncenin zararları

  Merve

  (10 Kasım 2016 - 12:46)

  Boş herşey

  siverekli izzet

  (04 Ocak 2016 - 19:56)

  birşey anlamadım

  Anonim

  (02 Aralık 2015 - 18:10)

  Ben cok olumsuz dosunen bir insanim aslinda boyle olmak istemezdim ama elimde olan bisey degil yasadigim uzucu seylerin sonucu bu duruma geldim cok ozuldum cook yanliz kaldim ama artik kendimi ozmemeye calisicagim insallah basarili olurum negatif dusunceler yerine beni mutlu eden seyler dusunucem sizede tavsiye ederim.

   Ahmet

   (13 Ocak 2016 - 19:42)

   Keşke istemekle olsa… özellikle okb hastalarına ( evet biri de ben! ) her saniye akıllarına gelen mantık dışı olumsuz düşüncelerle hayatları zindan olabiliyor.

  fatih

  (17 Temmuz 2014 - 01:41)

  bence olumsuz düşünce ve stresten korunmanın yolları tabi bu benim görüşüm bu kadar aklıma geldi
  *dinimizi tam öğrenip yaşamaya çalışmak(özellikle namaz kılıp günahlardan *kaçınmak) ruh için olmazsa olmazlardan bir şarttır.
  *beden için spor yapmak(spor yapmak sünettir. peygamber efendimiz s.a.v güreş koşmak yüzmek ok atmak ata binmek gibi sporları yapmış ve tavsiye etmiştir.)tabi günümüzde ok yerine silah at yerine araba kullanmayıda öğrenmek lazım.
  *insanlara maddi manevi yardımcı olmak(karşısındaki mutlu olunca buda o insana yansır.)
  *bazende gülmek çok gülmeninde zararları vardır unutmamak lazım

  Hazal

  (27 Haziran 2014 - 07:40)

  Merhaba,

  Makalenizi okudum ve çok beğendim, elinize sağlık. Ben de sürekli bir olay olduğunda negatif düşünen; en kötü senaryoyu aklına getiren bir insanım ve maalesef bu benim ruh halimi ve çevremdeki insanları da etkiliyor. Her ne kadar pozitif düşüncenin gücüne inansam ve pozitif düşünmek istesem de çok başaramıyorum bunu. Ben bu konuda kesinlikle bir şeyler yapmaya karar verdim ancak nereden başlayabilirim? Kişisel gelişim kitapları mı yoksa direk profesyonel yardım mı ?

  Hazal.

   nursena

   (01 Temmuz 2014 - 03:59)

   Bende de kismen olumsuz düşünce hastalığı var bu babamin oluşturduğu bir telkinat hali ve yaşadığım üzücü olaylarinda cok olmasi belki…lakin bundan kurtulmaya ve iyileşmeye çalışıyorum. .bunun için kendime bazi metodlar olusturuyorum ve bazi denemeleryapiyorum sizlede bunları paylasabilirim

    Mustafa

    (27 Temmuz 2016 - 04:43)

    Nedir bu metotlar?

    Hasan

    (23 Aralık 2016 - 12:28)

    Paylaş Rmisn lütfen

  obsesif kompulsif

  (29 Temmuz 2013 - 22:03)

  Bu makaleyi yazan kişinin en büyük fanı benim…

  denizz

  (29 Temmuz 2013 - 14:08)

  kesinlikle katııyorum. gerçekten zihnimizi kontrol altına almayı öğrendiğimiz zaman bedenimiz de aynı ölçüde kontrol altında olacaktır. bir süre sonra kontrol altından çıkıp yaşam tarzımıza dönüşecektir. insan istemek ve istediğini yapabilmek üzerine programlıdır. yeter ki bunun farkında olalım. yukarıdaki makaleyi yazan değerli arkadaşımın ellerine sağlık.

   tuğba

   (30 Temmuz 2013 - 09:45)

   Sevgili denizz gerçekten de zihin ve beden bir bütün halinde işliyor..Zihnimizdeki herhangi bir takıntıyı eğer kontrol edemezsek bir süre sonra o bizi kontrol altına alıyor.Yapılan bilimsel araştırmalarda gösteriyor ki aslında bütün hastalıkların stres ve kaygı ile çok yakından ilgisi var.Umarım bu yazı bir nebzede olsa düşünce tarzımızın değişmesine olumsuzu olumluya çevirmeye karar vermemize vesile olur..Sevgilerle 🙂

   Anonim

   (09 Ocak 2015 - 21:23)

   Ağzına sağlık .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.