Meyveli yoğurtun zararları

Eski zamanlar ile günümüz yoğurt tüketimi arasında kıyaslama yaptığımızda istatistik değerlerine göre piyasada hazır satılan yoğurtlar ev yoğurtlarından daha fazla tüketilmektedir.
Bu bilgiye dayalı olarak meyveli yoğurtlarında eskiye nazaran çok daha fazla rağbet gördüğünü söyleyebiliriz.
Ülkemizde meyveli yoğurt piyasası inanılmaz derecede artış göstermektedir.

Annelerin bile tercihi evde yoğurt yapmak değil hazır meyveli yoğurtları satın almak olduğu görülmektedir. Çocuklar ise meyveli yoğurdun şeker oranından dolayı bağımlısı olup çıkmaktadırlar. Ve bu tadı aldıktan sonra diğer ev yoğurtlarını maalesef tercih etmemektedirler. Hatta gözlemlere dayalı olarak belirtebiliriz ki, bazı anneler dışarıda gezi halindeyken marketlerden bu meyveli yoğurtları alarak bebeklerine yedirmekteler. Bu durum insan sağlığını ve yeni nesilin gelişimini ciddi anlamda tehdit etmektedir. Meyveli yoğurdun zararları başta çocukları olumsuz yönde etkilemektedir.

Meyveli yoğurdun içerisindeki renklendirici-tatlandırıcı maddeler zamanla yavaş yavaş bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Meyveli yoğurtların içerisindeki tartrazine (E102), quinoline yellow (E104), ponceau (E124), sunset yellow gibi renklendiricilerin çocuklarda davranış bozukluğu meydana getirdirdiği tespit edilmiştir.
Aynı zamanda yetişkinlere meyveli yoğurt zararlarının arasında bulantı, mide gazı ve kramplar olduğu gözlenmiştir.

Meyveli yoğurtların zararlarını en asgari seviyeye düşürebilmek sizin elinizdedir. Özellikle gelişme çağındaki çocukların meyveli yoğurt tüketiminden uzaklaştırılması gerekmektedir. Aynı zamanda yetişkinler olarak ev üretimi olan doğal yoğurtlar tercih edilmelidir. Meyveli yoğurt illa ki tüketilmek isteniyorsa katkı maddesi az olan yoğurtlar tercih edilmelidir.

Yazar: volkan

7 thoughts on “Meyveli yoğurtun zararları

  Anonim

  (25 Aralık 2017 - 00:00)

  madem bu kadar sagliksz ned en raflarda saglikli reklam onayi var die aliyor millet

  Har

  (22 Temmuz 2017 - 20:32)

  Çok xararli

  HKaplan

  (01 Nisan 2017 - 10:58)

  Peki aralarinda en zararsiz olan meyveli yogurt hangisidir? Bir sekilde yogurt yedirmeliyim. Hekimimiz meyveli yogurt tavsiye etti. Ev yogurdu evde olmasina ragmen 2 yasindaki oglum yogurt yediginde cikartiyor.

  Anonim

  (23 Mart 2017 - 15:31)

  oha şuanda afiyetle yiyodum yiyesim kaçtı yok artık

  Enis

  (21 Aralık 2016 - 01:03)

  Bugün bir kilo dan fazla tüketim ve bir bakayım dedim, sok oldum

   ireö

   (11 Şubat 2017 - 15:43)

   bence tadı cok guzel dıyen arkadaslarım var onlarda yememeye basladı

  selen

  (28 Ocak 2016 - 16:17)

  daha neler yanii

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.