Kin tutmanın zararları

Birçok kötü alışkanlığımız gibi kin tutmanın zararları da vardır tabiki. Kin tutmak kişinin ruhunu sıkıştıran ve zarar veren bir duygudur. Şöyle derler “Kin tutmak zehri kendisi içip diğer insanın ölmesini beklemeye benzer.”Oldukça ağır bir deyiş, ama aynı oranda da doğru. Hıncınızı içinizde tutmak kime karşı olursa olsun, en çok sizi etkileyecektir.Radyo programı yapımcısı ve ilişki uzmanı Jordan Harbinger, ”Kin tutmak çoğunlukla tek taraflıdır”diyor.Karşı taraf sizin için sorun olan konuyu aklından bile geçirmiyor olabilir. Harbinger, buna rağmen ilişkilerin ciddi şekilde etkilenebileceğinden bahsediyor.

Örneğin, bütün gün ev işlerine yardım ettiğiniz kardeşiniz veya arkadaşınızın yaptığınızdan minnettarmış gibi görünmediğini düşünün. Bu durumdan rahatsız olduğunuzu hiç belli etmiyorsunuz. Ancak birgün sonra ona çarşıdan sipariş ettiğiniz herhangi bir şeyi almayı unuttuğunda da patlıyorsunuz.Ve karşı taraf aynen şöyle düşünüyor; ”delirmiş olmalısın bunu unuttum diye verdiğin tepki çok fazla değil mi?”diye konuşuyor.

Kin tutmanın zararları, kişinin içsel psikolojik durumunuda olumsuz etkilemektedir. Kin tutmanın zehirli etkileri, genellikle iki kişinin ötesine geçebilir. Örneğin, yakın arkadaşlarınızdan biriyle konuşmuyorsanız,ortak arkadaşlarınız akşam yemeğine ikinizi birden çağırmak konusunda istekli olamayacaktır. San-Diego da yaşayan terapist Jeff Palitz,”kin tutarsanız,içinizdeki negatif duygular diğer ilişkilerinizi de negatif etkileyecektir.”diyor.Başka bir deyişle, kin tutarak kendinizi yabancılaştırırsınız. Aynı mantık aileler içinde yürütülebilir. İçte tutulan olumsuz duygular öyle bir noktaya ulaşır ki, kimse asıl sorunun ne olduğunu hatırlayamaz hale gelebilir.

 

Eğer ilişkiyi önemsiyorsanız ve bırakmaya da niyetiniz yoksa, diğer kişiyle yüzleşmek zorundasınız. Ancak bunu yapmadan önce mutlaka sakinleşin.Bu 20 dakikada sürebilir, 20 gün veya 1 ayda sürebilir. Gereken süre tamamen duruma ve size bağlıdır. ”Yüzleşme gününden önce, o kişiye bir mektup yazın.”diyor Palitz. Mektubu verip vermemeniz önemli değil. İlk yazmaya başladığınızda, içinizdeki tüm öfkeyi ve kini kusun.Sonra araya saatler ya da günler koyun ve bu defa yeni bir mektup yazın.Bu sayede hem duygularınız dizginlemeyi öğrenirsiniz, hemde konuşmanızın provasını yapmış olursunuz.

Konuşmaya başladığınızda, dürüst olun. Diyelimki, bir arkadaşınız sizin çok istediğiniz bir işe başvurdu.Hemde iş ilanını sizden duymuştu…Sizin istediğiniz işe başvuru yaptığı için onunla konuşmayı kestiniz. Ancak şimdi sizinde mükemmel bir işiniz var ve arkadaşınızla eski günlerdeki gibi maç izlemeyi özlüyorsunuz. Nasıl yapmalı da arayı düzeltmeli? Telefonu elinize alın ve onu arayın. Artık bu durumu sürdürmek istemediğinizi söyleyin. Sesinizi duyduğunda, çok şaşırmasının dışında, muhtemelen oda rahatlayacaktır.Hatta yaptıkları için özür bile dileyebilir. Telefon konuşmanızı kısa tutun, ancak bir sonraki maç günü içinde sözleşin. Palitz, ”Erkekler hemcinsleriyle ilgili aralarındaki arkadaş sorunlarını geride bırakmaya yatkındırlar.” diyor. Dakika geçmeden kendinizi içinizdeki nefretten kurtulmuş birlikte tezahürat yaparken bulabilirsiniz.

Kin tutmanın zararlarını en çok kişinin kendisine olumsuz olarak yansıdığını görmekteyiz. Çevremizde ve kendi yaşantımızda bu konu ile ilgili birçok örnek gösterebiliriz. Kin tutmanın zararları hem kişinin psikolojik sağlığı, hem de sosyal ve yakın çevresine olumsuz tepkimelere yol açmaktadır.

Saklanamaz bir gerçeklik var tüm kötü alışkanlıklar ve kötü duygular beraberinde yaşantımıza kötü zaman dilimleri işlerler.

Sevgiyle kalmanız dileğiyle

 

Yazar: volkan

2 thoughts on “Kin tutmanın zararları

  murat

  (28 Eylül 2015 - 18:15)

  valla ben eski sevgilimden ayrılalı 6 ay oldu ama hala kin tutuyorum

   Deniz

   (16 Şubat 2016 - 23:10)

   Hak edene hakki kadar vereceksin ki başkasının hatrına girmesin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.