Kanser türleri ve zararları

Günümüzün en çok korkulan ve giderek insanlar arasında yaygınlaşan kanser hastalığı karşısında neler yapılmalıdır? Kanserin en yaygın türleri nelerdir? Kanserin insan vücudu üzerinde yol açtığı zararlar ve ağır tahribatlar nasıl onarılır? Kanseri yenmek ne kadar mümkündür?
Tüm bu sorulara zaman zaman hepimiz takılır kalırız. Kanseri öğrenmek ve bu konuda bilinçlenmek için bizim başımıza gelmesi gerekmez. Artık olasılığı çok yükselen bir hastalık olan kanseri yenmek ve ondan kurtulmak eskisi kadar zor değildir. Öncelikle ülkemizde kanserin hangi türünün, hangi bölgelerde daha yaygın olduğuna dair bir çalışma paylaşmak istiyoruz.

Sağlık Bakanlığı tarafından duyurulan istatistikler aşağıda belirtilmektedir.

Kadınlarda; Marmara-Ege-Akdeniz-İç Anadolu’ da , Meme-tiroid-kolorektal (Bağırsak) kanserleri yaygındır. Karadeniz bölgesinde meme-kolerektal-mide kanserleri yaygındır. Doğu Anadolu’da meme-mide-özefagus kanserleri ile Güney Doğu Anadolu’da meme-tiroid-kemik iliği kanserleri yaygın olarak saptanmıştır.

Erkeklerde ise; Marmara-Akdeniz-Ege-İç Anadolu’da, Akciğer-Mesane-Prostat kanserleri yaygın olarak görülmektedir.

Karadeniz bölgesinde Akciğer-Prostat-Kolerektal kanser türleri ve Doğu Anadolu ile Güney Doğu Anadolu’da, Akciğer-Mide-Mesane kanser türlerinin yaygın olduğu saptanmıştır.

Bu durumda Erkeklerde Akciğer kanseri, kadınlarda ise Meme kanseri ilk sıralarda diyebiliriz. Şimdi sırasıyla bu en yaygın kanser türleri ve yol açabileceği zararları belirtelim.

Akciğer Kanseri ; Akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüz olarak çoğaldığı bir hastalıktır. Hemen herkesin ilk aklına gelen bu kansere büyük ölçüde sigaranın yol açtığıdır. Sigara tütününün içerisindeki zararlı maddeler, akciğer hücrelerine zarar verdiği için, zamanla kansere neden olabilmektedir. (Bknz; sigaranın zararları  http://saglik.zararlari.com/sigaranin-zararlari.html ). Akciğer oluşumuna diğer etkenler, Asbest ( Bazı endüstrilerde kullanılan ve doğal olarak fiberlerde bulunan bir mineral grubudur.) Asbest fiberleri partiküllere ayrılarak solunum yolu ile Akciğerlere yerleşir ve kanser riskini artırırlar. Bunların yanısıra hava kirliliği ve Kronik Akciğer rahatsızlıkları da Akciğer kanserine yol açabilmektedir.
Akciğer kanserinin vücudumuz üzerindeki zararlı etkileri ise; Bitmek bilmeyen öksürük, hırıltılı nefes alıp verme, uzun süreli göğüs ağrısı, nefes darlığı, kan tükürmek, boyun ve yüzde şişlikler, iştahsızlık ve kilo kaybı, zature ve bronşite karşı hassasiyet olmaktadır.
Akciğer kanserinin sık görüldüğü meslek grupları ise; madenciler, tekstil, tersane işçileri, petrol ve kimya san. , çamaşır suyu üreticileri, cam, seramik, boya, dökümhane ve çelik işçileri olduğu tespit edilmiştir.
Sonuç olarak, Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) raporuna göre, akciğer kanseri dünya üzerindeki kanser türleri arasında erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci, kadınlarda ise ikinci kanser türüdür.

Meme Kanseri; Akciğer kanserinden sonra dünyadaki en yaygın kanser türüdür. Meme hücrelerinde başlar ve tedavi edilmezse hızla çoğalabilir. Yapılan araştırmalarda her 8 kadından birinin, hayatının belirli zamanlarında meme kanserine yakalanacağı belirtilmektedir. Erkeklerde kadınlardan 100 kat daha az görülen bir kanser türüdür. Toplumda meme kanseri ile ilgili olarak bilinen bir çok varsayım ne yazıkki yanlıştır. Bunlardan birkaçını belirtmek gerekirse; emzirmenin meme kanserinden koruduğu yanlıştır, kişinin ailesinde meme kanseri yoksa risk yoktur olasılığı yanlıştır, memede bulunan tümörler herzaman kötü huyludur varsayımı yine yanlıştır.
Meme kanserinin oluşumu ve vücut üzerinde zararlı belirtileri; öncelikle meme dokusunda ele gelen kitle , meme dokusunun hacminde değişiklik, meme derisinde çökme, kırışıklık, renk değiştirme, meme başının içeri çekilmesi, meme başından kanlı akıntı gelmesi gibi faktörler genellikle meme kanseri teşhisini göstermektedir. Ancak bilinmesi gerekir ki, memede ağrı genellikle iyi huylu meme hastalaıklarının birer göstergesi olmaktadır. Meme kanseri tanısı konulan kadınların %70’i 50 yaş üzerindedir. Ancak ilk çocuğunu 30 yaşından sonra doğuran kadınlarda da meme kanserine yakalanma riski normale göre daha yüksektir. Bu oran ilk doğumunu 20 yaşından önce yapmış kadınlara göre 2 kat daha yüksektir de diyebiliriz.

Kolerektal kanser; Batı dünyasında en sık rastlanan 3. kanser türüdür. Ölüme sebep olan kanserler arasında ise 2. sırayı almaktadır. Çoğunlukla kalın bağırsakta meydana gelen adenom poliplerden ortaya çıkmaktadır. Dünya çapında her yıl 1 milyon kolerektal kanser tanısı konulurken, 500.000 hastamız bu kanser sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Kalın bağırsak kanseri her yaşta görülebilir ancak yapılan tespitlerde hastaların %90’ı kırk yaş ve üzeri olduğu görülmüştür.
Kolerektal kanser oluşumu ve vücut üzerinde zararlı belirtileri; makattan gelen kanama, dışkılama alışkanlığının değişmesi, kilo kaybı, bulantı ve kusma, karın ağrısı, gaz sancıları, dışkıda kanama, karında kitle, kansızlık ve kendini yorgun hissetme gibi belirli olumsuz etkilerdir. Rektal muayene ve tetkiklerle ön tanı konulur ve cerrahi operasyon ile tedavi uygulanır.

Genel olarak en yaygın kanser türlerinden bahsetmiş olduk. Dünya üzerinde yaklaşık olarak 200 çeşit kanser türü vardır. Aslına bakılırsa artık erken teşhis ile çoğu kanser türlerinde kurtulma oranı %90’dır. Kanser hücreleri ağrı verici hücreler değildir. Yalnızca bu hücrelerin birleşerek ortaya çıkarmış oldukları tümörler vücutta herhangi bir yere baskı yaptığında ağrı hissi gelişmektedir. Genlerle ilişkisi yüksek olan kanser türleri, yumurtalık, bağırsak ve rahim kanserleri olarak bilinmektedir. Genlerinde bu kanseri taşıyan kişiler varsa bu kişinin mutlaka kansere yakalanacağı anlamına da gelmez. Sadece yakalanma riskini arttırır. Bu sebeple genlerinde kanser tanısı olan kişilerin düzenli olarak kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir.
Birincil ve ikincil kanser arasındaki genel fark ise, birincil kanser üremeye başladığı alandadır, ikincil kanser bazı kanser hücreleri lenf sistemini kullanarak vücudun diğer bölgelerine de yayılmış olduğunu gösterir. Örneğin bazı kanserleri ameliyat etmek mümkün olmaz bunun sebebi oluşan tümörün hayati organlara çok yakın olmasıdır.
Son olarak, hayatta kalma olasılığı en yüksek olan kanser türlerinden, erkeklerde testis ve prostat, kadınlarda ise meme ve rahim her iki grupta genel olarak ele alındığında tiroid kanserlerini söylemek mümkün olabilmektedir.

Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: volkan

6 thoughts on “Kanser türleri ve zararları

  objektif

  (28 Eylül 2017 - 20:30)

  Çok iyi?✌

   kadierrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrreeeeeeeeeeeeeeeerrrrrr

   (09 Kasım 2017 - 10:26)

   neresi iyi

  FATİH

  (22 Mayıs 2015 - 19:30)

  BEN FEN PROJEMİ ALDIĞIM İÇİN TWŞWKÜR EDERİM

  şulenaz

  (24 Nisan 2015 - 06:54)

  Benim biyoloji projem var ve odevimin konusu kontrolsuz hucre bolunmesinin nedenleri ve sonuclari ama nedense ben bu konuyu hic bir yerde bulamiyorum bana yardimci olirsaniz col sevinirim.

  Anonim

  (10 Nisan 2015 - 13:54)

  daha fazla resim yokmu

   Yusuf

   (08 Şubat 2016 - 20:22)

   Ne resmi

   Ne resmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.