Kalsiyum Eksikliğinin Zararları


Beden sağlığı açısından en önemli minerallerden biridir kalsiyum. Vücudumuzda bulunan kemik yapısının ve dişlerin sağlıklı bir şekilde ayakta kalmasını sağlar. Her birey kalsiyum gereksinimi karşılayacak derecede kalsiyum içeren besinler tüketmeye özen göstermelidir. Vücuda alınan kalsiyum öncelikle kemiklerde depolanır. Ve uzun süreli kalsiyum alınmaması durumunda, vücudumuz kemiklerde depoladığı kalsiyumdan kullanmaya başlar.


Bu durumun uzun süreli olması, kemiklerin güçsüzleşmesine ve vücudun olumsuz şekilde tepkimeler vermesine yol açar.

Kalsiyum eksikliğinin zararları, yaygın olarak bilindiği gibi sadece diş çürükleri ve kemiklerin kolay kırılması ile sınırlı değildir. Aynı zamanda yeterli miktarda kalsiyum ihtiyacı karşılanmadığında, kaslar üzerinde, sinir sistemi üzerinde ve kalbin düzenli çalışmasında olumsuz etkiler meydana getirebilir.

Kalsiyum eksikliğinin zararlarından bir diğeri ise kanın pıhtılaşmasında oynadığı büyük rolden vücudu mahrum bırakmasıdır.

Özellikle çocuklar için kalsiyum çok önemlidir. Çocuk gelişiminde kalsiyum ihtiyacının tamamıyla karşılanması gerekmektedir. Aynı şekilde gebe bayanlar ve bebekler içinde kalsiyum eksikliği zararlara yol açabilmektedir. Örneğin bebeklerde gelişim bozukluklarına neden olabilir.

Kalsiyum eksikliğinin zararları vücudumuzda hani hastalıklara yol açar? Başlangıçta kemik erimesi, eklem ağrıları, el ve ayaklarda ağrılar, uykusuzluk, sinirlilik, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, deprosyon gibi hastalıklara neden olmaktadır.

Kalsiyum eksikliğinin zararları olduğu gibi, kalsiyumun fazla alınmasının da zararları görülmektedir. Kemiklerde kireçlenme ve böbrek taşı gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

En fazla kalsiyum içeren besinler süt ve süt ürünleridir. Buna bağlı olarak sebzelerde de kalsiyum bulunmkatadır. Fındık, fıstık, keçiboynuzu ve balıkta kalsiyum içeren besinler arasındadır.

Kalsiyum eksikliği belirtileri başladığında doktora başvurmanızda ve tedavi için destek almanızda büyük fayda vardır.

 

Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: volkan

9 thoughts on “Kalsiyum Eksikliğinin Zararları

  Fatoş. Cetim

  (11 Ocak 2017 - 21:38)

  Bende kalsiyum eksikliği var ileri derecede ve panik atak anksiyete bozukluk var de6yildir tedavi gördüm halde panik atak geçmedi acaba bunun sebebi kalsiyum eksikliğinden olabilirmiş nolur yardımcı olun

  çetin

  (19 Aralık 2015 - 01:39)

  kandakikalsiyum eksikliği baş dönmesi yaparmı teşekkürler

   Zeynep

   (02 Ağustos 2016 - 10:49)

   Ewt bas donmesi yapiyo bendede asiri sekilde kalsiyum eksikligi var oturdugum yerden kalkinca hemen basim donuyo ve uykudan kalkinca sinirli oluyorum kendiliginden

    Figen

    (27 Temmuz 2017 - 00:02)

    Bende de yapıyor

  Anonim

  (10 Kasım 2015 - 09:52)

  meyve yemek daha saglıklı oooooooollllllllllluuuuurrrrrrrrrrsssssuuuuuuuunnnnuuuuuuuuuzzzzzzzzzzz.

  boşver

  (22 Ekim 2015 - 16:09)

  Thank you

  :)

  (13 Ekim 2015 - 08:06)

  teşekkürleeer

  Anonim

  (22 Kasım 2014 - 11:44)

  Bilginiz için teşekkür ederiz ailece

  Anonim

  (22 Nisan 2014 - 12:58)

  pıyo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.