Çok tuzlu yemenin zararları

Fazla tuzun zararlarıÇok tuzlu yemenin zararları açıkcası saymakla bitmiyor. Bunların başında beyin kanaması ve kalp-damar hastalıkları geliyor. Uzmanlar, günlük 15 gram’ın üzerinde tuz tüketildiğinde beyin kanaması ve kalp-damar hastalıklarının risklerinin ciddi derecede arttığını belirtiyor.

Diğer yandan günlük olağan tüketilmesi gereken tuz miktarının 5 gram’ın altında olması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, “eğer 5 gram’ın altında tuz tüketilirse, beyin kanaması riski %23’e, kalp-damar hastalıkları riski %17’ye iniyor” şeklindeki açıklamalarıyla, tuzun zararlarına dikkati çekiyorlar.

Özellikle; beyaz ekmek, bisküvi, sucuk, salam, sosis, peynir, pizza, sandviç, sos, kek, çörek ve hazır gıdalarda tuz oranının fazla olduğu biliniyor. Gıda sanayisinde tuzun besinlerin tadını ve görünüşünü değiştirmek, daha iyi bir hale getirmek için kullanıldığı da ayrı bir gerçek. Bu sebeple özellikle gıda sanayisinin ürettiği ürünlerdeki kullanılan miktar sebebiyle, tuzun zararı bir daha gözler önüne seriliyor. Hazır gıda tüketenlerin özellikle bu konuya dikkat etmeleri ve ellerinden geldiğince tuz miktarı az olan besinleri tercih etmeleri tavsiye ediliyor.

Ayrıca tuzun etkilerinden korunmak için bol miktarda su ve sıvı içecek tüketmenin faydalarının da fazla olduğu bilinen bir gerçek.

http://www.youtube.com/watch?v=2KvJtcoAM60

Yazar: volkan

5 thoughts on “Çok tuzlu yemenin zararları

  Güven

  (13 Aralık 2015 - 12:42)

  Ben çok tuzlu yiyorum.

  savas

  (02 Ekim 2015 - 10:18)

  Ben hic tuz kullanmiyorum az da olsa tuzlu yiyemiyorum herkese tavsiye ederim

  Sevda

  (29 Mayıs 2013 - 12:38)

  Thank you.

  Irina

  (17 Şubat 2012 - 13:30)

  bouillon is as tasty as to be harmful

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.