Zayıflama Çaylarının Zararları

Çay,  insanoğlunun çok eski tarihine dayalı keyif içeceği olarak bilinir, hatta nerdeyse ülkemizde bir gelenek haline gelen çayı hemen hergün tüketiyoruz. Bitkisel çaylarda aynı şekildedir.  İnsanlığın doğal yaşamlarında ilk olarak tanıştığı içeceklerden biridir diyebiliriz. Bitkilerin çoğu rahatsızlıkların hafiflemesine destek olduğu biliniyor. Ancak bitkisel çay adı altında zayıflamaya yardımcı olduğu söylenen çayları  tüketmek günümüzde büyük tehlikeleri de beraberinde getirmektedir.

bvbv

Fazla kilolar özellikle bayanlar tarafından genç yaşlardan itibaren takıntı haline getirilmektedir.Ve bu kilolardan kurtulmak için hemen her yola başvurulduğu kaçınılmazdır. Ne yazık ki bunu fırsat bilen ticari piyasada bazı topluluklar “Zayıflama Çayı” adı altında sağlığımızı inanılmaz boyutlarda tehlike altına alabilecek üretimlerde bulunarak , bu ürünlerini piyasaya sunmaktadırlar.

Sosyal ağlarda ve internet üzerinden reklamları yapılarak halka satışa sunulan bu ürünler bizleri ölüme kadar sürükleyebilmektedir. Bu makalemizde sizlerle bahsetmiş olduğumuz bu zayıflama çaylarının zararlarını paylaşacağız.

Üzerinde durmakta fayda vardır ki, bitkisel çayların zararlarından değil “zayıflama çaylarının zararlarından” bahsediyor olacağız. Öncelikle yapmanız gereken zayıflama çayını hangi üreticiden temin ettiğinizdir. Bilinmeyen, duyulmayan hiçbir firmanın ya da markanın zayıflama çayını tüketmenizi kesinlikle tavsiye etmemekteyiz.

Peki bu zayıflama çaylarının zararları nelerdir? Zayıflama çaylarında bulunan alkaloit adlı kimyasallar, başta akut hepatit olmakla birlikle siroz,sarılık ve ciddi boyutlarda karaciğer rahatsızlıklarına neden olduğu tespit edilmiştir. Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Başkanı olan SN.Prof.Dr.Nurdan Tözüm özellikle belirtmiştir ki, son zamanlarda moda haline gelen bu çayların tüketilmesini kesinlikle önermemektedir. Hatta tüketilen bu çayların kişinin karaciğerinde geçici ya da kalıcı olarak ciddi tahribatlara yol açabileceğini de önemle vurgulamaktadır.

Uzakdoğudan geldiği söylenen çaylara itibar etmeyiniz. Dr. Tözüm; özellikle Çin ve Jamaika’dan gelen çayların özellikle karaciğer hücrelerinde yoğun hasara neden olduğunu ve çok nadir de olsa ölümcül hepatite kadar sonuçlanabileceğini belirtmektedir. Uzun vadede kullanılan zayıflama çayları, karaciğer toplardamarlarında hasara sebebiyet vererek siroz oluşumunu bile tetikleyebilir. Tüm bu bilgiler varsayımlardan değil, zayıflama çaylarının yan etkileri ile ilgili vaka ve raporlamalarından elde edilmektedir. En sık rastlanan durumun akut hasarlar olduğunu belirten Dr. Tözüm örnek olarak aloevera kullanıp karaciğer nakline giden iki hastaları olduğunu ve bu konudaki en çok geribildirimleri Amsterdam ve Fransa’dan aldıklarını da eklemiştir.

En kaliteli olan bitkisel çayları dahi kullanmadan önce, bilinçli olarak kendi bünyenizde herhangi bir yan etki oluşturup oluşturmayacağını araştırmalıyız. Ve ne olursa olsun çayı zayıflamak için tüketmek her şekilde sağlığımızı riske atacaktır. Zayıflama çaylarının içlerinde bulunan kimyasallar iadrar söktürme etkisine sahip olduklarından, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu sıvı oranını da düşürmektedir. Halbuki bunların yerine bol sıvı almak ve günlük su tüketimimizi dengede tutmak bile sağlıklı bir zayıflamaya atacağınız ilk adımlardan biri olacaktır.

Tüm zayıflama çayları bünyenizde aynı yan etkileri oluşturacak diye bir kural yoktur. Ancak karışımalarına göre en çok ortaya çıkardıkları bazı yan etkiler; Kalp ritminin bozulması, nabız hızlanması, tansiyon, ishal ve kusma, baş dönmesi, uykusuzluk, dikkat dağınıklığı , aşırı su kaybına bağlı olarak sindirim sistemi rahatsızlıkları, mide kramplarıdır. Ve tüm bu yan etkilere bağlı vücudunuzda tetiklenmeyi bekleyen diğer rahatsızlıkları da zincirleme olarak beraberinde getirecektir.

Lütfen özellikle çevrenizde bulunan gençleri  ve bu konuda bilinçlenme ihtiyacı olan herkesi bilinçlendirerek daha sağlıklı zayıflama yöntemlerini tavsiye edelim.

 

Sağlıklı günler dileriz

Yazar: volkan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.