Vejetaryen beslenmenin zararları

Vejetaryen beslenmenin zararlarıVejetaryen beslenmenin genel olarak bakılırsa vücuda bir zararı olmadığı ortadadır.Ancak doğru planlanmamış ve son derece kısıtlı bir Vejetaryen türü ise, vücuda zararı besin öğelerinin eksikliği şekilinde ortaya çıkabilir Vejetaryen beslenmenin zararları arasında özellikle, az miktarda protein alımının zayıf seviyede kas yapısına, aynı zamanda eklem ve diğer bazı organların işlelerinde rahatsızlıklara ve aksamalara yol açmaktadır.

Bu sebeple Vejetaryen beslenme her ne kadar kişinin kendi tercihi olsa bile, mutlaka bir uzman desteği ile dengeli bir dereceye getirilmeli ve bu şekilde sürdürülmelidir.

Vejetaryen beslenmenin “vegan” tarzı oldukça önem taşımaktadır. Diğer Vejetaryen türlerinde hemen hemen hiç eksiklik oluşmazken, vegan Vejetaryen dikkat edilmediği durumlarda bazı mineral ve vitamin yetersizliği ortaya çıkabilmektedir. Sadece bitkisel olarak tercih edilen vegan beslenmede dikkat edilmezse vücudumuzu önemli zararlarla karşı karşıya bırakmış oluruz. Bu zararların başlangıç olarak ilk aşaması, demir yetersizliği, et tüketimi olmadığı için protein yetesizliği , B12 vitaminin yetersizliğiyine süt ürünleri tüketilmiyorsa kalsiyum yetersizliği gibi eksiklikler ortaya çıkmaktadır.

Vejetaryen beslenmenin zararlarında, söz ettiğimiz gibi protein eksikliği çok büyük önem taşımaktadır. Proteinin yapısında bulunan azot dediğimiz madde vücudumuz için önemlidir. Eğer bu dengeyi sağlayamazsak kas kayıplarımız olabileceği gibi, organ yetmezlikleriyle de karşı karşıya kalabiliriz. Bir diğer önemli unsurda vücudumuzun protein yapısından alması gereken aminoasitlerdir. 20 çeşit aminoasit vardır ancak bunların sadece 9 çeşidi elzemdir. Yani bunlar vücudumuzda sentezlenemezler. Diğerleri eğer doğru beslenme kuralları uygulanıyorsa bir şekilde vücudumuzda sentezlenebilir. Yalnız bu 9 aminoasit dışarıdan mutlaka alınmalıdır. Ve bir diğer besin öğesi de çinkodur. Hayvansal besinlerde çok daha fazla bulunmaktadır. Çinkonun da yine vücudumuzda pek çok kimyasal faaliyetlerde görevleri bulunmaktadır. Bu da yine doğru planlanmış bir Vejetaryen beslenme ile eksikliği giderilebilecek bir element olmaktadır.

Hangi bireylerin Vejetaryen beslenmesi daha zararlıdır ?

Vejetaryen beslenmenin herhangi özel gruplar için normalden daha sakıncalı olduğu söylenemez. Burada önemli olan beslenmenin türü ve oluşabilecek besin öğesi eksiklikleri olmaktadır. Eğer vejetaryen çok katı beslenmiyorsa, “lakto ovo” vejetaryen dediğimiz tür yani süt ve süt ürünleri, yumurta ve diğer benzeri besinler beslenmesinde bulunuyorsa hemen hemen birçok besin öğesi yeterli ve dengeli alınıyor demektir.

Ancak diğer beslenme türlerinde yani vegan’larda oluşabilecek riskler ve zararlar ise; gebeler, büyüme çağındaki çocuklar, emziren anneler ve rahatsızlığı olan kişiler bu tür beslenmelerden önemle kaçınmalıdırlar. Bu gibi durumlarda bireylerin ihtiyaç düzeylerine göre bir beslenme programı ayarlanmalı ve kontrol altında tutulmalıdır.

Vejetaryen beslenmenin çocuklar üzerindeki zararları nelerdir ?

Çocuklarda vejetaryen beslenme genellikle bulunmamaktadır ve özellikte ülkemizde çok az sayıda mevcuttur. Ancak aile tercihi ile ya da nadiren çocuğun kendi tercihine göre ortaya çıkabilir. Eğer bu şekilde bir durum söz konusu ise, çocuğun protein alımına ciddi derecede önem gösterilmelidir. Çocuk beslenmelerinde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri protein ve kalsiyumdur. Aynı zamanda demir elementi de çocuklar için önemlidir. Bu önemli unsurlara dikkat edilmesi durumunda çocuğun beslenmesi ve gelişiminde oluşabilecek zararlardan büyük ölçüde kaçınılmış olunacaktır.

Çocuk beslenmesinde mutlaka, D ve B12 vitamini, demiri kalsiyum ve çinko elementleri yer almaktadır.

Vejetaryen beslenmenin türleri

Vegan : Sadece bitkisel beslenenler
Fruteryan : Kuru ve taze meyve, yağlı tohumlar, bitkisel yağlar,
Lakto : Süt ve süt ürünlerine ek olarak bitkisel ürünler,
Lakto ovo : Yumurta, süt ve bitkisel ürünler
Ovo : Bitkisel ürünlere ek olarak yumurta
Polo : Bitkisel ürünlere ek olarak kümes hayvanları
Peko : Bitkisel ürünlere ek olarak sadece balık tüketenler

Bu türlerden en önemlisi ve zarar açısından en büyük riski taşıyan vegan vejetaryenlerdır.

Yazar: volkan

30 thoughts on “Vejetaryen beslenmenin zararları

  Helinnzehra

  (24 Temmuz 2017 - 16:50)

  Arkadaş lar ben 16 yaşındayım ve vejeteryen im 6-8 yıldır et yemiyorum. B12 ve kansizlikta var bende ne yapacağımı bilmiyorum. Kendimi hep yorgun ve halsiz hissediyorum. Dikkat eksikligim de var .

  Hakan

  (28 Mayıs 2017 - 14:15)

  Birisi bana insanların sindirim sistemlerinin et ürünlerini sindirmeye göre dizayn edilmediğini söylemişti.et yediğimiz zaman zaten sindirim sistemimiz çok azını sindirebiliyormuş.bende vejeteryan olmak istiyorum.bence bir başka canlıyı yemek ve bundan haz almak sapıklık fakat b12 vitamini sinirsel problemler oluştuğunu söylüyorlar ondan korkuyorum.içinizde uzun yıllar vejeteryan olan var mı.hiç sağlık sorunu yaşadı mı sinirsel veya psikolojik

  Abdullah Merdin

  (28 Ağustos 2016 - 12:00)

  Şimdi biraz kafayı çalıştıracak olursak; otçul olsak tüm dişlerimizin azı diş olması gerekmez mi? En iyi öğütmeyi azı diş yapar ve bitkilerin liflerden dolayı çok öğütülmesi gerekir. Bunu geçtim etçil özelliğimiz olmasa neden köpek dişimiz olsun? Bitkilerle ilgili herhangi bir yararı var mı köpek dişinin? Ha evrimleşmiş diyebilirsiniz. Evrimleşmenin uzunluğunu ve sonradan değişen genetik yapının dölle aktarılamayacağını hesaba katarsak insanlar baştan beri omnivordur. Sizin kadar çok boş şey okumadım ağzıma bakıp çıkardım bunları sadece.

  Raul

  (24 Ağustos 2016 - 21:59)

  Meraba ben Azeriyim ve vegeteryanim. Banada b12 ve protein falan olmaz falan degiyorlar. Ben kirmizi eti cok fazla seven biri degildim cunku hep korkuyordu falan bende sevmiyordum. Bir gun duydum ki, kirmizi et romatizmasi olana zarar ve o gun kirmizi et yemeyi tamamen biraktim. Hatta tavuk balik eti de yemiyorum. Ama krema, sut, bal, yumurta tuketiyorum.

  Vegan

  (27 Haziran 2016 - 21:32)

  Vegan olmanızın tek zararı var. O da et-süt- yumurta endüstrisinin zararı. Yıllardır insanları 3 temel besin hikayesiyle uyutup zehirleyerek kazandığı paranın kesilmesi.

   arslan

   (10 Haziran 2017 - 13:43)

   huhhahhhah vegan endüstrisi yok 😀 ezik ve güçsüzsünüz

  Selman Erol

  (03 Şubat 2016 - 16:30)

  Bence et yemeyin Bunları kapitalist sistem Uyduruyorr Türkü etmeyin iflas etsinler

  ali

  (22 Ekim 2015 - 18:45)

  yemeyek kanka

  Rahsan

  (09 Temmuz 2015 - 00:00)

  Bitkilerin cani yok mu peki ,o zaman onlarida yemememiz gerekir.Tek sorun onlarin konusamamasi mi.O zaman sadece meyve yemeliyiz.Pirasa yememeliyiz,marul yememeliyiz,…

   Anonim

   (16 Ocak 2016 - 20:38)

   Bitkiler canlıdır fakat hissetme yetileri yoktur

   Vegan

   (20 Şubat 2016 - 18:43)

   Bitkilerin canı yokmu diyen arkadas,bitkilerde sinir sistemi yok.

   Anonim

   (26 Haziran 2016 - 22:24)

   mal mısın

    tayfun tanır

    (12 Eylül 2016 - 08:03)

    bitkilerin canı da vardır acıyı da hissederler ilgili deneylere bakabilirsiniz

  Anonim

  (30 Ocak 2015 - 03:37)

  bir uzaylının gelip seni kaçırdığını ve doğal ortamında kopardığını düşün.. seni suni döllenme yoluyla hamile bırakıp yavrun için ürettiğin sütü kendileri içebilsinler diye senden çalsınlar .. doğan yavrunu belkide bebek yaşta kesip yesinler yemeseler de senin kaderini paylaşsın.. uzaylıları doyurmak için derinden giysi yapabilmek için doğduğunu farz et.. düşünemiyorlar! haklarını savunamıyorlar! sadece hissediyorlar

   gizlee

   (12 Eylül 2016 - 21:24)

   Yapacak bir şey yok o zaman ne diyelim

  Anonim

  (29 Ocak 2015 - 17:18)

  insanoğlu sadece otçuldur.eger insanın hepçil olduğunu iddaa eden var ise biz nasıl sadece sebze ile besleniyoruz kendileri de 1 ay sadece et yesin ve sonuçları yazsınlar

   İrfan Bey

   (11 Ağustos 2016 - 17:05)

   Bu tip iddiaları nerede görsem kişiler hangi fikri savunurlarsa savunsunlar bütün resmi göremiyorlar! Açıkcası bende yazmadan duramadım! Doğadaki canlıların etçil otçul veya hepçil olup olmadıklarını belirlemenin en iyi yolu doğal ortamlarındaki diyetlerine bakmaktır. (İnsan için işler biraz karışık) Aslanları ele alalım aç bir aslan bir geyiği avlayabileceği bir durumda yok onunda ailesi var çocukları var onunda canı var diye düşünmez avlar ve yer! Eğer bir Aslan aniden insan kadar bilinçlenip vejeteryan olma kararı alabilse ve alsa kısa zaman içinde ölür. Bazı hayvanlar tamamen etçildir Aslan gibi kedigillerde buna iyi bir örnek. Peki ama insan? İnsan (Homo Sapiens) ve diğer homo ailesi üyeleri ve evrimsel kökendendeki en yakın akrabalarımız olan şempanze gibi diğer maymun türleri yoğunluklu olarak otçul beslenirler bu bireyler için tamamen etçil beslenmek kısa vadede sağlık sorunlarına yol açar ve uzun vadede de ölümcül olur! Ama iş burada bitmiyor, doğada hepçil beslenen (Hem et hemde ot ile beslenen) canlıların çoğu hem tamamen etçil hemde tamamen otçul beslenen hayvanların çoğuna oranla daha sağlıklıdır ve insan zekasının evriminde de et yememiz büyük bir rol oynamıştır! Benim şahsi araştırmalarımdan çıkardığım sonuç insanın hepçil olduğu yönündedir ama ne oranda hepçillik? %70 oranda otçul %30 oranda etçiliz! Bu rakkamları tahmini olarak söyledim. Bir insan vejeteryan veya vegan olarak beslenemez mi? Beslenir ve son derece dikkatli beslenmesi durumunda çok uzun vadede son derece sağlıklı da olabilir. Ama günümüzde bile bu kadar dikkatli ve dengeli beslenmek zorken bundan çok değil 15.000yıl önce atalarımız doğada yaşarken bunu kolay kolay yapamazlardı. Uzun lafın kısası eti veya hayvansal bütün gıdaları ideolojik fikirleri sebebi ile yemek istemeyen yemesin (ki son derece dikkatli beslenmeli) ama kalkıp bu fikirleride kimseye dayatmamak gerek! Söyleyeceklerim bu kadar sorularınızı ve eleştirilerinizi beklerim. 🙂 Hoşçakalın

    Anonimdayı

    (01 Eylül 2017 - 15:15)

    Vejetaryenliğin dikkatli olundukça zararı olmadığını söylemişsiniz.Peki hepçil insanların farkı nedir sağlık açısından vejetaryenlerden.Earthlings belgeselinden sonra bu ideolojiyi düşünmeden edemedim.

  Ezgi

  (12 Ocak 2015 - 21:36)

  Bence vejeteryanlık çok kötü bir şey Çünkü vücudumuzda protein ve B12 eksikliğinden dolayı eklem kaymaları, güçten düşme, sık bayılma, hücrelerin yenilenememesi gibi hastalıklara yol açıyor örneğin, Hücrelerimiz proteinlerden oluşuyor. Eğer yeteri kadar protein lmassak hücrelerimiz yenilemede yavaşlamaya ve gereken gücü ve yaraların iyileşme hızını düşürmeye başlar.Ayrıca insanlar inekler gibi değil ineklerin 4 tane uzun mideleri var bu midelerde insanda olmayan özel enzimler sayesinde otçul olabiliyorlar bu nedenlede et tüketmiyorlar. Fakat insanlar bu işleve sahip değil. Tüm besinlerden yeteri kadar almazsak çeşitli hastalıklara yakalanabiliriz.

   Anonim

   (29 Mart 2015 - 03:46)

   öl

   Anonim

   (29 Eylül 2015 - 22:23)

   Oha insan vücudunu baştan yaratmış.

   Sevil

   (24 Nisan 2016 - 20:33)

   Bitkisel beslenme nasil bir protein eksikligine neden oluyor aciklayabilir misiniz acaba? Ben hayvanlarda olup bitkilerde olmayan bir aminoasit cesidi bilmiyorum. Konu ile ilgili bilimsel bir kaynaginiz var midir?

  Dogan

  (24 Kasım 2014 - 00:24)

  Günümüzde hayvansal besinlerinde bazı hastalıkları beraberinde getirdiğini söylemek yanlış mı olur peki ? Her şeyi geçtim eskiden yediğiniz hayvansal besinler ile şimdikinin tadı aynı ise bende hiçbir şey bilmiyorum.Ne değişti peki hayvanlar mı ? Hayır sadece endüstri gelişti ve bu durumda hem hayvanların daha fazla sömürülmesi ve onlara yapılan eziyetler hemde bu yolla insanları sömürmeleri arttı.Gdolu yemler güneş görmeyen kapalı alanlarda hareket etmeyen hayvanlar, antibiyotik verilmesi sağlıksız hastalıklı hayvanların etlerinin yenmesi gibi birçok sebep hastalanmamızı sağlamıyor mu ? Bunun hem dini olarak günah ve haram olduğunu hem vicdani olarak hayvanlara yapılan eziyetleri hemde çevreye verilen zararlar ile sağlığımızla oynamalarına izin mi vermek gerekiyor ?
  Sütün artık kalsiyum kaynağı olmadığı hatta tam tersi içinde bulunan kazein maddesi yüzünden kemiklerdeki kalsiyumu emdiği bu yüzden sütü aşırı tüketen ülkelerde kemik erimesinin fazla olduğu da mı doğru değil ?

  Taş devri diyeti kitabında Prof.Ahmet Aydın hayvansal besinler tüketilmesi gerektiğini belirttiği halde uht ve pastörize sütlerin zararlarından bahsetmiştir.Ayrıca doğaya şöyle bir bakalım anne sütünden başka süte ihtiyacımız olsaydı inancı olan insanlar için benim gibi halen Annemizden emiyor olmamız gerekmez miydi ? Demek ki Allah insana sütü sadece annemizden almamıza imkan vermiştir.Daha sonra gerekli besinleri başka şeylerden alma imkanı vermiştir.Neden bir hayvanın yavrusuna vermesi gereken sütü memesinden benim emmem gerekiyor.Böyle hayal edince biraz garip geldi dimi bence de çok garip.

  Vejetaryen yada vegan yada hayvansal ürünler tüketen insanlar zaten her zaman sağlıklarını kontrol ettirmeleri gerekmektedir.Hayvansal besinler tüketiyorsak sağlık kontrolüne ihtiyacımız kalmıyor mu yani ? Külliyen yanlış olur bu.

  Ancak vejetaryen ve vegan insanlar sağlıklarından daha fazla haberdar oldukları için kendilerine daha çok dikkat ederler.Çünkü onlar için öncelik damak tadı alışkanlıklar gelenekler değildir öncelik sağlık, vicdan, çevreci, inançları varsa da günah işlememektir.

  Ama günümüzde bırakın çevreciliği vicdanı yada günahı hatta sağlığı sırf o damak tadına bağımlılıkları yüzünden bunların hiçbirini önemsemezler.

  İnsanlar bu yüzden sağlıklarını çok arka sıralara atıyorlar.Böylece hastalıklar artıyor.Bu damak tadı bağımlılığı markette satılan birçok pakete girmiş ve içerisinde ne olduğu belli olmayan besinleri de tüketmemizi sağlıyor.Böylece kilo alıyoruz sağlığımız bozuluyor, zayıflama ilaçları, mide ameliyatları, estetik operasyonları, gereksiz umutla alınan spor aletleri, fast food çılgınlığı, daha fazla para harcamak, ve erken ölmek.Bundan beslenen çok sektör var.Siz organik bir meyvenin reklamını gördünüz mü ? Düşünmek lazım.Sorgulamak lazım.

  Ama veganlık bunların sorgulanmasına sağlıyor.1 senedir vegan yaşamaya çalışıyorum beslenme olarak tamamen veganım.Düzenli hafif spor yaparak 3 ayda 10 kilo vermeyi başardım.Tansiyonum vardı düştü.Sağlık testlerini de yaptırdım.1 sene öncekinden çok çok daha iyi çıktı.Ailede yüksek tansiyon felç kanser kalp hepsi var ve benden daha genç yaşlarda ölenler oldu.

  Şimdi nerden geldiği nasıl yetiştirildiği hastalıklı mı olup olmadığını bilmediğim gdolu yemler antibiyotikler verilen hayvanları yememi istiyorsanız daha sağlıklı olacağım diye külliyen reddediyorum.

  Bu iş kar zarar gibidir.Günümüzde hayvansal besinlerle beslenerek vücudun bazı ihtiyacı olan şeyleri almak mümkün ama götürüsü çok daha fazladır.Tam tersi vegan beslenirseniz ve yaşarsanız beslenmenize ve sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece daha uzun ömürlü yaşamamanız için hiçbir sebep yoktur.Ayrıca kendinizi daha mutlu hissedersiniz çünkü sizin yüzünüzden hayvanlar eziyet görmez vicdanınız rahatsız olmaz.İnancınız varsa bu konuda günah işlemediğinizi bilirsiniz.

  Teraziye bakın hangisi sizce daha doğru olur ?

   Anonim

   (25 Eylül 2015 - 03:47)

   Cok doğru. Ben 18 yasima kadar et yemedim hicbir zaman da sevmedim. Kurban bayramlarindan nefret ettim. Ama bana yok b 12 eksikligin var et yemen lazim sagliksiz olursun diyerek et yemeye tesfik ettiler. Sagliklik olmak adina zorla kendimi.alistirdim ve yemeye basladim. Hala cok fazla duskun degilim ama ara sira tuketiyorum. Ama vicdanim hic rahat degil. Artik tamamen kararliyim bir daha et yemek istemiyorum. Yazinizi cok faydali buldum. Daha onceleri cok daha sefkatli ve saf kalpli biriydim ve et tuketmeye basladiktan sonra daha agresif oldugumu ve daha saldirgan oldugumu farkettim. Vejeteryan hatta vegan olmaya karar verdim. Yazi icin tesekkurler.

    Anonim

    (15 Ekim 2016 - 20:04)

    yaşı genç arkadaşlar yaşlarınız ilerlediğinde bir çok sağlık problemleriniz sizi karşılıcak genellikle sinirsel hastalıklar

   Ruveyda

   (22 Ekim 2015 - 18:48)

   yürü koçum arkandayim

   Elwinn

   (22 Ekim 2015 - 18:50)

   Arkandayim koçum arkandayim

   Anonim

   (14 Temmuz 2016 - 16:06)

   Hani bazıları diyor ya bitkilerin canı yok mu diye, iyi de bitkilerden bir meyve koparırsak o bitki ölmezki, yenilenir.

  vejeteryan

  (25 Nisan 2012 - 11:09)

  insana her türlü vitamin ve besin lazım

   araştıranbiri

   (08 Mart 2016 - 13:09)

   o kadar doğru söylemişsiniz ki 17 yaşındayım 3 yıl önce aniden düşünmeye başladım bende bir inek,tavuk ve balık ya da katlettiğimiz hayvanlardan biri olarak doğabilirdim diye ve araştırmaya başladım insanoğlunun doğuştan otçul olduğunu ve otçul tüm canlılarla aynı özzellikleri taşıdığımızı öğrendim artık onu bile geçtim mezbaa görüntülerini gördükten sonra vucüdüma faydalı bile olsa hayvansal hiçbir ürünü tüketmemeye karar verdim sizin bu yorumunuz da cok yardımcı oldu teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.