Ultrasonun zararları

Ultrasonun zararlarıTıbben doktorların daha iyi ve sağlam tanı koymasına yardımcı olan en önemli buluşlardan biridir. Bu modern cihazla doktorlar hastalarının iç organlarını daha iyi bir şekilde gözlemleyerek ayrıntılı bir biçimde hasta bedenindeki rahatsızlığı teşhis edebilmektedirler. Hamilelik boyuncada belirli periyodlarda bebeğin sağlığının gözlemlenmesinde ultrason çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu doğrultuda ultrasonun insan yaşamındaki büyük faydalarını hemen her tedavi sürecinde görmekteyiz.

Peki ya ultrasonun zararları ile karşı karşıya kalarak, ultrasonun zararlarına maruz kalan kişiler olmuş mudur?

Ultrasonun hamilelik sürecinde anne ve bebeğe zararı var mıdır ?
Ultrason kullanımı yaklaşık olarak 25-30 yıl öncesine dayanmaktadır. Ve zaman geçtikçe gelişen teknoloji ile birlikte ultrason cihazları da büyük ölçülerde geliştirilerek tedavi ve gözlem süreçlerinin daha rahat seyretmesini sağlamaktadır. Ancak toplum içerisinde çoğu bireyin merak ettiği konulardan biride ultrasonun herhangi bir zararı olup olmadığıdır. Hatta bazı kişiler ultrasonun zararlı olduğuna inanarak tedavi süreçlerini yarıda bırakmaktadırlar. Ancak, ultrasonun bugüne kadar yapılan tüm araştırmalar ve geniş çaplı çalışmalar sonucunda yüzde yüz olarak insan sağlığını tehdit edebilecek herhangi bir zararı olmadığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla hamile bireyler içinde belirli periyotlarda ultrasona girerek bebeklerinin sağlıklarını ve gelişimini takip ettirmeleri zarar teşkil etmemektedir.

Ultrasonunun zararlı olabileceği söylentileri ışın niteliğinde algılanmasından kaynaklanmaktadır. Ancak ultrason kesinlikle ışın değildir, ultrason tamamen ses dalgalarından oluşan efektlerin görüntüsel olarak cihaza yansımasıyla sonuçlandırılan bir gözlem yöntemidir.

Araştırmalara dayalı olarak yukarıda da belirttiğimiz gibi ultrasonun insan sağlığını tehdit edecek bir zararı bulunmamaktadır. Fakat düşük olasılık ve ihtimallere dayalı olarak, çok sık ultrason kullanımının zararlı olabileceğini varsayan birtakım izlenimler aşağıdaki gibidir,

 • Okuma ve öğrenmede gecikme
 • Çocukluk çağı kanser oranının artışı
 • Ortalama doğum tartısında azalmaya sebep olabileceği
 • Solaklık oranında artışa sebep olabileceği
 • Ortalama konuşmaya başlama süresini geciktirebileceği.

Tabi ki bu varsayımların tam olarak tespiti ve doğruluğu henüz kesinleştirilmemiştir. Kişilerin ne kadar sıklıkta ultrason kullanımı gerçekleştirdiği bilinmediğinden tüm bu varsayımlar olası ihtimallerden oluşmaktadır.

Yazar: volkan

7 thoughts on “Ultrasonun zararları

  S.sen

  (09 Şubat 2017 - 12:29)

  Sağlıkla ilgili bir konuda bile küfretmek nasıl hastalıklı bir beynin ürünüdür.
  Küfretmek için bahane arayanlar, aynaya bakıp küfredebilir

  sevda

  (02 Ocak 2017 - 11:39)

  eskiden hormonlu yiyeceklerimizde yoktu ama…..

  Anonim

  (20 Ağustos 2016 - 13:45)

  Ultrassiniza baslarim

  ULTRAMANY

  (13 Mayıs 2016 - 11:44)

  ESKİDEN ULTRASON MU VAR DI KARDEŞİM GİRMEYİN , AKLINDA BEBEĞİNİZE ZARARI OLUR DÜŞÜNCESİ ŞÜPHESİ VARSA GİRMEZSİNİZ ULTRASIYONİZME ! ULTRASİYONİZM İYİ BİR ŞEY DEĞİL. HİÇÇ İYİ BİR ŞEY DEĞİL. BU TÜR ÖRGÜTLER CİHAZ VE MAKİNELER SAĞLIĞA ZARARLI. HELE HELE GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE BEBELERE ÇOOOK ZARARLI. CEF RUMUZLU SANADA AYAR OLDUM PİS HERİF.. YADA PİS CARI

  Cef182

  (10 Ağustos 2015 - 05:22)

  Kolun kırılınca ultrasona değil röntgene giriyorsun yani x-ışını.
  Eskiden bu mu şu mu vardı yorumuda çok gerçekçi olmuş. Hacı eskiden tv de yoktu maç izleme bence sen. Ultrason bebekteki pek çok önemli veriyi almamızı ve ons göre hareket etmemizi sağlıyor. Ultrason hakkında böyle ilkel bir yorum da ancak bi erkek ten gelirdi.

  eben

  (16 Mart 2014 - 09:34)

  kolun kırılsın sonra da çektirmeee

  kenan

  (18 Mayıs 2012 - 09:12)

  eskiden Ultrason mu vardı kardeşim çektirmeyin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.