Trans yağların zararları

Trans yağların zararları
Margarin

Trans yağların zararları, vücudumuza 2 şekilde girmektedir. Hayvansal yağlar kaynağı ve bitkisel yağların hidrojenlendirilmesi esnasında karşımıza çıkmaktadırlar. Yani sıvı ve bitkisel yağ yapımının daha da katılaştırılması için kullanılırlar. Trans yağların günlük kullanımlarımızda ve diyet yapan kişilerin beslenmelerinde mümkün olduğunca az seviyede tüketilmesi gerekmektedir. Trans yağları vücudumuzdan uzak tutmayı sağlamak, öncelikle kardiyovasküler sistemimizin sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Margarinlerde trans yağ kullanımı son zamanlarda ciddi ölçüde azaltılmıştır. Tabiki tüm margarinler içersinde trans yağ yer almamaktadır. Ama mevcut oranda kullanılan markalarda trans yağ ölçüsünü, insan sağlığına zararı açısından düşürmüştür. Özellikle katı margarinler içerisinde trans yağ konulmaktadır. Taze ve yumuşak margarinlerde trans yağ oranı %1 ‘ den daha düşük olmaktadır. Trans yağlar üretici firmalar tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Nedeni ise maliyetinin daha az olmasıdır. Trans yağlar aynı zamanda besinlerin daha uzun ömürlü olmasını ve daha lezzetli bir tad almasını sağlamaktadırlar. Ancak tüm bu firmaların çabalarına ve trans yağ kullanmaktaki ısrarlarına rağmen, dünyada bir çok ülkede trans yağ kullanımı durdurulmaya çalışılmaktadır.

Trans yağların zararları ise
Kan kolestrol ve kanda ki kötü yağ oranlarının yükselmesine sebep olurlar, HDL kolestrolun (iyi huylu kolestrol) düşmesine sebep olurlar, Kanserojen riskini büyük ölçüde arttırırlar, damar sertliği ve damar tıkanıklığına sebep olurlar.

Ayrıca trans yağların zararları arasında, vücutta platet yapışkanlığını arttırması ve kalp krizi riskini de ikiye katlaması öngörülmektedir. Yine diyabet açısından trans yağlar zararlıdır. Karaciğer fonksiyonlarına ciddi derecede zarar vermektedir. Gebeler açısından da trans yağların zararları çok belirgin etkiler teşkil etmektedirler. Anne sütünün kalitesini ve yararını yarıya düşürürler, düşük doğum ağırlığına da sebep olmaktadırlar. Ve üreme sistemini de olumsuz yönde etkilemektedirler.

Yapılan araştırmalar sonucuna göre, kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranının %53‘ü yine trans yağların zararları arasında bulunmaktadır.

Trans yağlar insan yaşamı için gerekli görülmeyen bir katkı maddesidir. Gerekli olmaması ile birlikte, kullanımı ve tüketimi sağlık sektörleri açısından desteklenmemektedir. Ancak günlük besin tüketimlerimizde oldukça fazla yer edinerek zararlı etkilerini yaşantımız içerisinde zamanla göstermektedirler. Örneğin, kızartmalarda, gofretlerde, çikolatalarda, salata soslarında, keklerde,  cipslerde, pizza hamurlarında, hamur işlerinde, krakerlerde, bisküvi ve pasta çeşitlerinde vb.. bulunmaktadırlar. Tüketimini gerçekleştirdiğiniz ürünlerin etiketlerinde trans yağ maddesinin olmamasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda trans yağ yerine “hidrolenmiş yağlar” yazıyor olması da ürün içerisinde trans yağ olduğunun bir göstergesi olmaktadır.

Sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam için hayatımıza olumsuz yönde etki eden zararlı maddeler arasında trans yağlar’ın büyük katkıları bulunmaktadır. Bu nedenle tüketimini sağladığımız besinler içerisinde trans yağ olmamasına dikkat etmeliyiz. Ve az seviyede trans yağ içeren zeytin yağlarını tercih etmeliyiz.

Yazar: volkan

10 thoughts on “Trans yağların zararları

  TALHA KES.

  (29 Ocak 2017 - 11:52)

  Çok iyi oldu ögrendigim.bir daha yemeyecegim.bu arada dedemin neden yağli yemedigini ogrendim.çünkü KALP HASTASİ.aort damarı kapakçıgi takildi yeni…

  Lütfiye

  (24 Kasım 2016 - 07:44)

  Trasn yaglarin zararli oldugunu biliyodum ama bu kadar zararli oldugunu tahmin etmiyodum.Ogrenmis oldum gercekten cok guzel bilgiler cok guzel olmus

   aslı

   (22 Aralık 2016 - 19:07)

   bu gobell okurrrr

  cağla

  (06 Kasım 2016 - 13:22)

  Çok. Güzel. Olmus

  eylül

  (09 Aralık 2015 - 19:43)

  Ben cips bağimlisiydim 1ay önce kalp ameliyati oldum ölümden döndüm diyebilirim

  Hüseyin

  (05 Aralık 2015 - 08:59)

  Bizde bu pis şeyleri yiyoruz

  sena

  (02 Ocak 2014 - 21:19)

  TRANS YAĞI NEDEN ÇIKARIYORLAR BİZİM HALKIMIZ BU GÜNLERE GEDİ BU BİLGİLER İÇİN TEŞEKÜRM EDERİM

  ayten

  (25 Nisan 2012 - 11:06)

  yağ her konuda zararlı

   Sena

   (17 Aralık 2015 - 11:15)

   Yoo yağın yararlarıda var biyolojin İyi değil galiba

    irem

    (08 Nisan 2017 - 11:28)

    Ne biyolojisi ya ortaokuldur bu sldkjfgfkld

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.