Sucuk, Salam ve Sosisin Zararları

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi haline gelen sucuk salam ve sosis gibi işlemiş et ürünlerin zararları günümüzde sürekli gündeme getirilse de, yine de insanlar tarafından hızla tüketilmeye devam edilmektedir.

Ancak biraz araştırıldığı zaman, sucuk salam ve sosisin zararlarının insanlar ve özellikle küçük çocuklar üzerinde bıraktığı olumsuz etkiler gözle görülmeyecek kadar az değildir. Makalemizi okuduktan sonra marketlerde bu ürünlere eliniz uzanırken birkez daha düşüneceğinizden eminiz.

Herkes artık sağlıklı yaşam sürmenin peşinde, organik ürünler tüketmeye özen gösteriyor ve hatta evlerimizde, kendi besinlerimizi kendimiz imal etmeye çalışıyoruz. Ama damak tadımızın vazgeçilmezleri arasında olan sucuk salam ve sosise nedense bir türlü sırt çeviremiyoruz.

Sucuğun zararları nelerdir? Salamın zararları nelerdir? Sosisin zararları nelerdir? Sizler için bazı araştırmalar yaparak uzmanlarla kısa görüşmeler sonucunda edindiğimiz bilgiler hiç de iç açıcı olmadı..

Öncelikle hızla tükettiğimiz bu besinlerin nasıl yapıldığından bahsedelim. Bu ürünler ne yazık ki hayvanların artık et parçalarından, iç yağlarından, sinirlerinden ve hatta kıllarından meydana getirilerek homojenleştirilip içlerine baharat ve salça gibi diğer karışımlarda eklendikten sonra ambalajlanarak marketlerde bizlere sunulmaktadır. Sucuğun zararlarını anlatmakla olmaz görmemiz lazım derseniz, sucuğunuzu pişirdikten sonra tavanıza bir bakmanızı tavsiye ederiz.  Bu ürünler obeziteden, damar tıkanıklığına, böbrek hastalıklarından kalp rahatsızlıklarına kadar tüm hayatımızı felç  etmek üzere işlenmektedirler.

İşlenmiş et, bilim çalışanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda kanserojen olarak bilinmektedir. Şu anda kırmızı etin de kansere yol açıp açmadığı araştırılırken, işlenmiş etler kanser yapmaz diyebilecek olan kişi sayısının fazla olmayacağını düşünmekteyiz.

Özellikle beslenme uzmanlarının bu konuda değindiği temel konulardan birtanesi, sucuk, sosis ve salamın zararlarına karşı çocuklarımızı korumamızdır. Çocuklara bu besinler vitamin takviyesi olarak yedirilirken aslında onların küçük bedenlerinde nasıl tahribatlara yol açılabileceğini de atlamamak gerekmektedir. Dünya sağlık örgütüne bağlı uluslar arası kanser araştırma merkezi özellikle sucuk ve salam gibi işlenmiş etlerin tüketiminin kolon ve rektum kanserine yol açabilecekleri konusunu insanlara duyurmuşlardır. Günde 50gr işlenmiş kırmızı et tüketen (1 adet sosis) kişilerin bağırsak kanseri olma risklerinin yüzde yirmi arttığını belirtmişlerdir. Bunun yanı sıra kalp sağlığını riske atmakla beraber şeker hastalığını da davetiye çıkartılmakta olunduğu belirtilmiştir.

Ayrıca sosis salam ve sucuğun zararları bunlarla kalmıyor. İşlenmiş olan bu besinlerin içerisine bozulmasını geciktirmek ve uzun ömürlü olmalarını sağlamak amacı ile bazı katkı maddeleri konulmaktadır. Örneğin sodyum nitrit bunlardan biridir. Sodyum nitrit koleraktal kanser, meme kanseri, beyin tümörü, lösemi, panreas kanseri gibi tehlikeli hastalıklara yakalanma riskini artırırken, MSG yani monosodyum glutamat isimli katkı maddesi de obezite, migren ağrısı, alzheimers gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Ve tabiî ki uzun ömrü arttırmak ve tat vermek  için, içlerinde bulunan  yüksek oranda tuz kullanımı da bu ürünleri tüketen kişilerde tansiyon ve kalp rahatsızlıklarını tetikleyecektir.

Bu ürünleri hiç tüketmeyin diyemeyiz.. Ne yazık ki insan olarak doğamızda zararlı tüm maddelere ve besinlere karşı zaafımız bulunmaktadır. Ama en azından tadımlık tüketmeye özen gösterelim. Yazımızın da başında dediğimiz gibi market alışverişlerinizde eliniz her uzandığında artık bilinciniz devreye girerek umarım sizi biraz olsun engellemeyi başaracaktır.

Yazar: volkan

8 thoughts on “Sucuk, Salam ve Sosisin Zararları

  ANKA TURK / Küllerinden Doğacak ATATÜRK

  (07 Nisan 2017 - 04:22)

  Bekarım pratik olduğu için sürekli sucukluyumurta yaparım tereyağın da göğüs ortasında sıkışma hissettim. 3 gün yemedim geçti tekrar yedim yine hissettim en iyisi kriz geçirmeden bırakmak üstelik 30 yaşına rağmen bu oluyorsa !
  Birşey daha SALAM SOSiS hiç yemiyorum hiçbir zaman da sevmedim hayatımda.SUCUK Ayrı bir şey fakat SUCUĞU BIÇAKLA KESTiĞiNiZDE DiKKAT EDiN ETE. Küçük parçacıklar var ince ip ip kılcal damar gibi. Bunlar kana karışıyor ve KALP DAMAR tıkanıklıkları micro seviye de günden güne macro seviyeye çıkarak damarları tıkıyor diye düşünüyorum. Doktora sormadım bu yiyipte yaşadığım şeyden sonra içime doğan şey.Ancak şunu iyi biliyorum. ÜLKEMiZ de DiŞi eti yenilmekte.DiŞi etinin DiNEN haram olduğunu öğrendim. KURAN ayetlerinde geçiyor 4 ayette enam ve maide ve bakara toplam 4 ayet.
  Neyse, Dişi doğurgan bir hayvan erkeğe göre 3 kat daha fazla sinire sahip usta bir kasap erkeğin sinirlerini hemen ayıklar çünkü görünür ve ayıklanabilir haldedir. Dişinin ise micro küçüklükte ve binlercedir ayıklamak mümkün değildir. O SNiRLERi yiyoruz. Dinen de Allah neden haram etmiş anlaşılıyor hem adet geçiriyor hem de doğurgan olduğundan sinirleri fazla ve et yenecek bir et değil. ANCAK BiZ SATIN ALDIĞIMIZ ETiN NE OLDUĞUNU BiLE BiLMiYORUZ. Ayetleri merak edenler.
  ENAM 144 NiSA 119 Maide 103 ENAM 144 tte alenen yazıyor. iki erkeğimi iki dişiyi mi yoksa dişinin rahimlerinin etrafını mı haram kıldı. Yani dişinin rahminin etrafı haram bu organı ondan sökemeyeceğimize göre hadi söktün genini değiştiremeyeceğimize göre hadım ediliyor diyenler hadım edilse ne olacak o bölge haram hadımla ne alakası var. DOLAYISIYLA DiŞi ETi HARAM. Doktorlar da bunu farketmiş ve kalp damar tıkanıklarının kırmızı etten kaynaklı işi etindeki sinirlerin midede hazmından sonra micro micro günden güne artışıyla kana karışan ve damarda biriken bu micro tanecikler damarı tıkıyor ve kişi kriz geçiriyor. mesele budur. Herkese sağlıklı yaşam.
  AYETLERi KOLAYCA ANLAMAMIZI SAĞLAYAN YÜCE ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRKE SONSUZ ŞÜKRANLAR. Allah nurunu ışığını arttırsın .

  Anonim

  (27 Ocak 2017 - 17:49)

  Doğru!?

  İNSAN

  (03 Aralık 2016 - 06:12)

  SANKİ BUNLAR YENMEYİNCE KANSER OLMUYO İNSANLAR !

  Anonim

  (05 Ağustos 2016 - 15:10)

  Yahu arkadaş cahil cühela takımı mısınız? Salam, sucuk, sosis diye yazıyorsunuz da bu adamlar neden yememeli onu niye yazmıyorsunuz? Sosis hariç tüm et ürünleri binlerce yıllık bir birikimin sonucu kültürel değerlerdir. Bundan yıllar evvel herkes yerken bir sıkıntı olmuyordu da şimdi mi olmaya başladı? Özellikle son 10 yıldır Ülkemizde gıda terörü yaşanmaktadır. Bu tarz ürünlerin içine katkı maddeler koymaktadırlar. içeriğini bilmediğiniz salam, sucuk, sosis üçlüsünü yerseniz konuda anlatılan hastalıklara yakalanmanız %100’dür. Ancak katkı maddesi olmayan ürünler yediğinizde hayatınızda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Koruyucu olarak kattıkları (Nitrit), renk versin diye kattıkları (Karmin) yine gıda boyalarından uzak durun. Sadece et yemenin hiç bir zararı yoktur. Helal mallardan uzakta durmayın.

  Ceren

  (28 Haziran 2016 - 14:44)

  Doğru..

   abdurrahman

   (25 Mart 2017 - 18:15)

   ay sanki iyi

  Anonim

  (18 Nisan 2016 - 10:03)

  Iki hafdadir sucuk yiyom tos aliyoz boynumun arkasi ariyo bugun farkina vardim hic arimazdi belkide ondandir

   Fikirli

   (04 Ağustos 2016 - 10:25)

   Bence alakası yok gibi karnın ağrısa neysede boyun ne abi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.