Solaryumun zararları

Solaryumun zararlarıÖzellikle kış aylarında kalıcı bronzluk için birçok bayan tarafından tercih edilen solaryum’un faydaları ve zararları konusunda halen geniş kapsamlı araştırmalar ve tartışmalar devam etmektedir.

Bu tartışmaların arasından bizim ana konumuz ise, solaryum’un zararları nelerdir? Dış görünüm olarak güneş ile aynı bronzluğun yakalanmasını sağlayan solaryum, cilt testi yaptırmadan kullananlar için hasarı büyük zararlara sebebiyet vermektedir. Bu hasarlar cilt üzerinde rahatsızlıklara ve en kötüsü de cilt kanserine yol açmaktadır. Uluslar arası Kanser Araştırma Merkezi tarafımdan solaryum’un en büyük zararı olarak cilt kanserine neden olduğu kesinleşmiş bir araştırma sonucudur. Hatta eğer 30 yaşından küçük bir yaş aralığında solaryuma girmeye başladıysanız cilt kanserine yakalanma riskiniz %75 artış göstermektedir.

Dermatologlar ve güzellik uzmanları solaryumun zararlarına karşın, kansere yol açmadığını ya da kadınlara göre görsel ve psikolojik faydalarını öne sürseler de, sonuçlar gösteriyor ki;  seksi ve bronz bir ten’e karşılık olarak geçici süre psikolojik rahatlama ve özgüven sonrasında maalesef ki kırışık lekeli, soluk bir cilt , ölü hücreler, kalın bir cilt dokusu, cilt üzerinde lezyon ve pullanmalar  ve kanser paketi kapımıza teslim edilmektedir. Sizce hangisi daha gerçekçi ya da hangisi daha çekici? Geçici bir güzellik uğruna, hayatınızın sonuna dek sizinle yaşayacak olan sağlıklı hücrelerinizin işlevlerine son vermeye değer mi? Hele ki, solaryum’un zararları bu denli bilinçli araştırılıyor ve günyüzüne çıkarılıyorken..

Vücudunuza hak etmediği tüm zararlı ışınları depolama konusunda bir kez daha düşünmelisiniz. UV ışınlarının ciltlerimiz üzerinde oluşturduğu zararları en az düzeye indirebilmek için, bolbol meyve ve sebze yemeli, yeterli seviyede su tüketmeli ve solaryum cihazından uzak durmalıyız. Tüm bu açıklamalardan sonra lütfen solaryuma girmeden önce bir kez daha düşünelim.

Yazar: volkan

4 thoughts on “Solaryumun zararları

  Anonim

  (07 Eylül 2017 - 02:55)

  Paramiz olsada solaryum gitsek amk

  WilliamPhew

  (08 Mayıs 2016 - 07:25)

  A big thank you for your forum topic.Much thanks again. Keep writing. Fleitman

  eylül

  (03 Eylül 2014 - 12:34)

  teşekkürler çokkçokçokçok saollun

  ceylan

  (18 Mayıs 2012 - 09:24)

  Solaryumu hep saçma bulmuşumdur kışın beyaz tenli oluyorsanız beyaz tenli dolaşın ne olacak bu kadar zararı göze almaya değermi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.