Şekerin Zararları

ŞEKER, en çok tüketilen besin maddelerinden biri oldu. Gereksiz bir kalori kaynağı olmasının dışında hiçbir besleyici özelliği bulunmayan ama “tatlı” ve de “hoş bir gıda” olduğu için neredeyse her besinin içine girmeye başlayan şekerin yol açtığı sağlık sorunlarına her gün bir yenisi ekleniyor. Bizim çocukluğumuzda “fazla şekerin yalnızca şeker hastalığına yol açabileceği” düşünülür ve büyüklerimiz biz şekeri fazla kaçırınca sadece bu nedenle uyarırlardı. Son yıllarda fazla şeker tüketiminin yalnızca şişmanlık ve şeker hastalığıyla ilgili olmadığı net bir şekilde anlaşıldı. Bakın fazla şeker tüketenlerin karşı karşıya kaldığı riskler neler:

İŞTE BİRKAÇ ŞEKER RİSKİ
Diş çürükleri Karaciğer yağlanması Trigliserid yükselmesi Kansere yakalanma ihtimalinin artması Unutkanlık hatta Şekerin zararlarından biri de erken bunama Tekrarlayan hipoglisemi atakları Diş ve diş eti hastalıkları Bağışıklık sisteminin zayıflaması Damar sertliğinin hızlanması Besin alerjileri Ürik asit yükselmesi Kanda pıhtılaşma eğiliminin çoğalması.
Bu listeyi daha da uzatmam mümkün! Sağlığınızı korumak istiyorsanız kendinizin de çocuklarınızın da şeker tüketimini ciddi biçimde kontrol altına alın. Şeker içeren her türlü besinden uzak kalmaya bakın. Çayınızı şekersiz içmeye, şeker eklenmiş meşrubatlara elinizi sürmemeye, tatlılara mesafeli durmaya özen gösterin. Şeker-sağlık ilişkisinin zannettiğinizden çok çok daha önemli bir konu olduğunu da lütfen unutmayın.

Fazla şeker tüketmek kan şekerini çabuk arttırır ve pankreas aşırı insülin salgılar. Buna “metabolik sendrom” denir. İnsülin, şekeri regüle ettikten (bağladıktan) sonra fazlasını yağ olarak depolar. Kan şekerindeki ani düşüşse sürekli acıkma ve yeme hissine ve yemeye yol açar. Kan dolaşımıyla vücudun her tarafına taşınan şeker özellikle de göbek, kalça, göğüs, ve bacağın üst kısmında toplanır ve yağ asitleri, kalp ve böbrek gibi aktif organlara dağılır. Bu organlar gittikçe yavaşlar ve sonuçta dokuları bozularak yağa dönüşür.

Şekeri, “Halkın bir numaralı düşmanı” olarak tabir etmek hiç de yanlış olmaz. Dahası şekeri, “kalsiyum hırsızı” olarak bile görebilirsiniz. Fransa’da yapılan “şekerin çocuklar üzerine etkisi” araştırmalarının sonucunda çok vahim bir tablo bilimsel olarak ispatlanmıştır. Fransa’da son yıllarda bir yaşına varmadan ölen 80.000 çocuğun yarısından fazlasının biberona konan şeker yüzünden öldüğü gerçeği, dehşet vericidir. Bu nedenle şekeri kullanırken çok dikkat edilmelidir..

 

Yazar: volkan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.