Sahur/İftarda çok ve hızlı yemenin zararları

Müslümanlık dininin başlıca ibadetlerinden olan oruç tutmanın, sağlık açısından değerlendirilen araştırmaları sonucu vücudu dinlendirdiği tespit edilmiştir. Müslümanlık dışında, eski uygarlıklar da da pek çok dinde oruç tutulmuş olduğu tarihimizde belirtilmektedir. Oruç sindirim sistemini dinlendirmek amacınıda taşımaktadır.

Oruç tutmak tamamıyla insan bedenine bir eziyet olarak nitelendirilmemelidir. Aç kalmak tabiki vücudu yorgun ve halsiz düşürür. Ancak vücudu dinlendirmekten söz ediyoruz ki vücud bu sayede dış etkenlerden aldığı özellikle toksin maddelerini orucun vücudu dinlendirmesiyle atmaya başlar. Oruç bu zehirli maddelerin en büyük düşmanlarından biridir.

Ancak insanların çoğu orucun bu amacını tamamen unutarak tüm gün yaşadığı açlığın acısını iftarda çok yemek yiyerek çıkarır. İftarda çok ve hızlı yemek yemenin zararları kişiler tarafından hemen hissedilebilir. Bilinçli bir şekilde oruç tutan kişiler açlık hissetmezler ve dolayısıyla sahurda ve iftarda bilinçsizce yemek yiyerek vücudunu yoran kişiler kadar oruç tutmaktan olumsuz etkilenmezler. Sahurda ve iftarda kullanılan tuz miktarını abartmamak gerekmektedir.

Sahur ve iftar vakitlerinde çok ve hızlı yemenin zararları nelerdir ?
Gün boyunca midemiz dinlenir ve gün sonunda fazla yenilen yemek mideye aşırı bir yüklenme yapar aynı şekilde hızlı yemekte midenin birden sindirime geçmek için daha hızlı performans harcamasını gerektirir. Ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlığı olan hastalar bu durumdan zarar görür ve rahatsızlıkları şiddetlenir. Yemek sonrasında şiddetli mide krampları ve sindirim güçlüğü sebebiyle karın ağrıları yaşarlar.
Sahurda çok yemek yemenin zararıda aynı olmakla birlikte tüm gün boyunca midede şişlik ve hazımsızlığa neden olmaktadır.

İftarda çok yemek yemenin karaciğere ve kalbe de zararları vardır. Aşırı yemek yüklemesinde bulunulan vücud başta mide ve bağırsaklara zarar vereceğinden şişkinliğe bağlı olarak nefes darlığı, kalp ritimlerinde düzensizliğe de yol açabilmektedir. Yine karaciğerin rutin çalışmasını da olumsuz olarak etkileyerek bir takım rahatsızlık bulgularının oluşmasına ihtimal vermektedir.

Ramazan ayı boyunca acil servislere getirilen hastaların istatistik değerlendirmeleri sonucu, oruç tutan kişiler ilk sıralarda yer almıştır. Mide rahatsızlığından söz etmiştik. Bunun yanısıra şeker hastaları, migren, kalp, akut fakat düzenli ilaç kullanması gereken hastalar sahur ve iftar vakitlerinde çok ve hızlı yemek yemekten kaçınmalıdır.

Tüm bu sebeplerden dolayı.Ramazan ayı boyunca vücudumuzun bilinçli bir şekilde dinlendirilmesi, yemek saatlerinde aşırı yemek yüklemesinde bulunulmaması vücud direncini ve sağlığını korumak adına oldukça önem taşımaktadır.

Ve son olarak; zararları ekibi olarak söylemeden geçemeyeceğiz, sigaranın zararları hepimiz tarafından bilinmekte ancak çoğu kişi tarafından vazgeçilememektedir.. Sigarayı size verdiği tüm zarara rağmen yinede kullanıyorsanız ramazan aylarında aç karnına içmekten lütfen kendinizi sakınınız. İftarda çok yemek yemenin zararı vardır ancak aç karnına sigara içmenin zararıda kat ve kat daha fazladır.

Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: volkan

2 thoughts on “Sahur/İftarda çok ve hızlı yemenin zararları

  ahmet kara

  (10 Temmuz 2014 - 20:45)

  Yahu ne yapalim yavas yeme yontemleri neler

  ceren

  (09 Temmuz 2013 - 20:33)

  evet doğru diyorsunuzda insan açken hiç bu şekilde davranamıyor ki hemen yemeğe saldırıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.