Sahte Parfümlerin Zararları

Üniversitelerin Dermotoloji bölümlerinde yapılan araştırmalarda göre; orijinal parfümlerin içerisinde bulunan birçok kimyasal maddenin, sahte parfümlerde neredeyse iki katı kadar fazla olduğu söylenmiştir. Sahte parfümler cilde ve deriye gözle görülecek seviyede zararlar verebiliyor. Uzmanlar uyarıyor.. Piyasada bulunan ve normal fiyatlarından çok fazla düşük fiyatlarda satışa sunulan parfümler tehlike arz ediyor…!
Orjinal parfüm üreten firmaların kurumları belirli sıklıklarla denetlenmektedir. Denetlemelerde orijinal parfümlerin katkı maddeleri içerisindeki kimyasallar minimum seviyeye indiriliyor ve zararları sahte parfüm zararlarına nazaran çok az seviyelerde seyir ediyor. Ancak merdiven altında üretilen ve gerçeklerinden ayırt etmesi çok zor olan diğer parfümleri denetlemek ne yazık ki bu kadar kolay olmuyor.
parfum_1Kontakt dermatid; egzama tarzında deride kuruluklar kızarıklara yol açmaktadır. Durumun ilerlemesi durumunda cilt üzerindeki kızarıklıklar yanık şişme gibi görüntülerle ilerlemektedir. Hatta uzun dönem kullanan hastaların yüzlerinde ve ellerinde çıkmayan (tedavisi yapılamayan) lekelere yol açtığınında gözlendiği belirtilmiştir.
Sahte parfümlerin başlıca kimyasalları ise; antifriz, alkol ve birkaç deney sonucu gözlenen bakterilerdir. Sahte parfümün yol açtığı zararlar vücuda kortizan alımı ile tedavi edilebilecek seviyeye kadar ulaşabiliyor. Aynı zamanda ağız bölgesine sıkılan bazı kimyasalların, solunum yollarını da olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bu rahatsızlıklar astıma kadar uzanabilmektedir.

Ve yine yapılan çalışmalarda, bu parfümlerin içerisinde bulunan bazı kimyasalların, toksit ve kanser yapıcı madde içerdiği ve hormonlar üzerinde de olumsuz etkilere sebebiyet verdiği ortaya çıkarılmıştır.
Sahte parfümün zararlarından uzak kalmak ve cildimizi sağlıklı bir şekilde koruyabilmek adına, parfüm aldığımız yerlere dikkat etmeliyiz. Orijinal olarak aldığımız parfümlerin şişelerine, kutularına ve hatta içerisindeki sıvının rengine kadar dikkatle incelemeliyiz.
Bütçe ortalamasının üzerinde olan orijinal parfüm fiyatları, bizi caydırsa da, uygun fiyatlara aldığınız parfümlerin zararlarını aklınıza getirerek böyle bir alışkanlığımız var ise vazgeçelim 

Yazar: volkan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.