Radyasyonun zararları

Radyasyon, bir atomun çekirdeğindeki nötronların, protonlardan daha fazla olması sonucu ortaya çıkan alfa, beta ve gama ışınlarına verilen genel bir isimdir.

Radyasyona uğrayıp, radyasyonu yayan maddelere ise radyoaktif madde adı verilmektedir. Radyoaktif maddeler aracılığıyla farkında olmadan dahi insan vücudu radyasyona maruz kalabilir. Radyasyonun zararları ise tam olarak bu noktada ortaya çıkar.

Radyasyonun insan vücuduna zararları nelerdir ?
Radyasyona maruz kalan insanlarda en sık görülen rahatsızlık çeşitli kanser türleridir. Bunların başında ise cilt kanserleri gelmektedir. Radyasyonun kansere yol açmasının başlıca sebebi insan vücudundaki DNA’yı parçalayacak kadar enerjiyle insan vücudundaki hücreleri öldürmesidir.

Radyasyonun insana olan zararı biraz da dolaylıdır. Zira radyasyon önce çevreye ve dolaylı olarak da insana zarar vermektedir. Esasında radyasyonun sebep olduğu en büyük problemler de bu şekilde ortaya çıkmaktadır.

Radyasyonun çevreye zararları nelerdir ?
Özellikle 60’lı yıllarda başlayan nükleer denemeler ve nükleer reaktörlerin patlaması (Çernobil- 1986) sebebiyle atmosfere dağılan radyoaktif parçacıklar, zamanla yer yüzüne inerek önce yüzeysel suları, sonra bitki örtüsü ve diğer canlıları etkileyerek ciddi zararlar vermiştir.

Örneğin 1986 yılında Çernobil faciasından sonra yaklaşık 10km çapında bir alanda onlarca yıldır hiçbir bitki yetişmemiş, kazara yetişenler ise radyoaktif olmuşlardır.

Aslında doğada radyasyon her zaman vardır. Örneğin yıldızımız Güneş devamlı radyasyon yaymaktadır. Ancak Dünya’mızın atmosferi sayesinde bu radyoaktif ışınların sadece küçük ve zararsız bir kısmı yeryüzüne ulaşmaktadır. Bu da insan sağlığı açısından hiçbir problem teşkil etmemektedir.

Nükleer santrallerin zararları hakkında detaylı bilgi için Nükleer santrallerin zararları adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Yazar: volkan

1 thought on “Radyasyonun zararları

    keko

    (01 Mayıs 2014 - 14:06)

    iyi 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.