Plastik (Pet) şişelerin zararları

Plastik şişelerin zararları hakkında gün geçtikçe yeni araştırmalar yapılmakta ve tehlikeleri ortaya çıkarılmaktadır. Plastik şişelerin maliyetinin düşük olması nedeniyle, birçok içecek ve gıda maddeleri plastik şişeler ve ambalajlar içinde satışa sunulmaktadır.Maalesef ki, gıda kodeksi yönetmeliğine uymayan birçok plastik şişe ve ambalaj zararlı miktarlarda dayanıklılık ve esneklik sağlayan, homojenleştirici, parlatıcı ve renklendirici içermektedir.

Plastik şişelerin zararları ile ilgili olarak yazılıp söylenebilecek pek çok şey vardır.En önemliside, plastik şişelerin hammaddesi bilindiği gibi bir petrol artığıdır.

Plastik şişelerin zararları, insan sağlığını doğrudan etkilemektedir.Yapısında yer alan ve sonradan katılan yüzlerce kimyasal madde insan sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir.
Özellikle plastik şişelerin içine konan asitli içeceklerin (kolalı, gazlı içecekler, süt,meyve suları vb.)eritici etkisi ile bu kimyasallar plastikten koparak içeriğindeki içecek veya yiyeceğin özüne geçebiliyorlar. Bu durumda insan sağlığını ciddi bir şekilde tehdit ediyor.

Özellikle sıcak yaz aylarında nakliye veya depolama sırasında güneş altında, yüksek sıcaklıklarda bekletilen bu plastik şişe ve kaplardaki asitli ve diğer içecekler 50-70 derecelere varan bir sıcaklıkta, plastikten ayrışan kimyasallarla karışmaktadır. İçecek veya yiyeceğin özüne geçen bu kanserojen maddeler ne yazık ki, soğutulsa bile zararlı etkilerini insan vüvudunda göstermektedirler.

Peki bu kimyasallar Nelerdir ?
Plastik şişelerin zararları hakkında bir de bu zararlara neden olan kimyasalları sayalım:
Plastik şişe ve kaplarda plastifiyan,(esnek yumuşak),stabilizan (sağlamlaştıran)homojenleştiren librifiyan(parlak ve şeffaf görüntü veren) boya, katalizör maddelerdir.
Plastik şişe ve kapların; sıcak su, sıvı ve asit içeriklerle temas ettiğinde çok tehlikeli bir kanserojen olan BISFENOL-A (BPA) VE DİOKSİN maddesi ortama geçmektedir. Dioksinin kanser hastalığı yaptığı birçok bilimsel çalışma tarafından ortaya konulmuş ve Uluslar arası Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından da açıklanmıştır.
Bisfenol-A ve Dioksinler vücuda girer ve vücutta yağ dokusunda depolanır ve uzun süre atılamayarak birikir.

Sonuç, Öneri ve Uyarılarımız ;
Plastik şişelerin zararları ile ilgili alınabilecek önlemler vardır elbette.
-Özellikle hamileler,çocuklar ile 60 yaşınüzerindeki kişiler plastik şişe ve kaptaki yiyecek ve içecekleri tercih etmesinler.
-Sıcak çay,kahve vb. sıvıların sunulduğu plastik bardak ve plastik karıştırıcılarınkullanımı yasaklanmalıdır.
-Tüm gıdaların (özellikle süt,meyve suyu) tüketiminde cam şişe ve kaplar kullanılmalıdır.
-Piyasa da plastik şişelerde satılan ve çok fazla tüketilen kolalı içeceklerin ,içerik analizleri yapılmalı ve sonuçları açıklanmalıdır.

Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: volkan

13 thoughts on “Plastik (Pet) şişelerin zararları

  Anonim

  (31 Ocak 2017 - 12:05)

  Plastik te süt satiliyor tamamen kanser süt çabuk bakteri üretir ya Celik krom da yada cam şişede muhafaza edilmeli

  Anonim

  (11 Eylül 2016 - 18:55)

  Tupper gıbı markalı plastıklerdedemı aynı zararlar var

  Bekir

  (11 Ağustos 2016 - 01:04)

  Evet güzel emeklenmiş ama kaynak belirtilmeden yazılan yazıya hemde internet ortamında bu biraz bilimsel değilde şahsi görüş gibi olmuş, daha ilk cümlede petrol atığı demişsiniz iyi güzelde petrol atığı olunca tümünden zararlı olacak diye bir önyargımı bu, zira vazelinde petrol atığı ama bin derda deva. Ben gerçekten zararlı mı diye merak ediyorum ama şahsi fikir değil.

  derya

  (29 Şubat 2016 - 09:38)

  Peki tetra pak kutunun altindaki 84″anlami ne o lazim da bana

  mehmet aslan toğuşlu

  (26 Şubat 2016 - 08:33)

  naber

   Yok

   (01 Nisan 2017 - 23:12)

   Iyi

    MEHMET

    (16 Ağustos 2017 - 06:30)

    bizim burda pet sisenin hammdesini yapan fabrikalar var merak etiğim o tür fabrikalarda calismak insani kanser edermi hastaliga yol acarmi ne gibi zararlari var bi cevap alsam memnun olurum

  İrem

  (21 Aralık 2015 - 21:49)

  Güzel, emek verilmiş, ama sanki tek çaplı bir araştırma olmuş. yani olaya tek yönden bakilmiş. Bence..

  Eren Aslan Tosmak

  (08 Ekim 2015 - 17:42)

  BANA ÇOK YARDIMCI OLDU 6.SINIFA GİDİYORUM BANA ÇOK YARDIM ETTİ

   DURU

   (12 Ocak 2016 - 21:47)

   Sen başkalarına sora cana kendin yapmayı denesen diyorum

  mehmet

  (25 Ağustos 2015 - 10:21)

  güzel makale ancak kaynakların belirtilmesi ve yapılan yorumların hangi bilimsel veriye dayandığını görmüş olurduk. öyle bulunmuş böyle söylenmiş şöyle denilmiş demek ayrı kaynağına göre budur budur demek başka…

  yusuf

  (19 Ağustos 2015 - 13:25)

  Sen nedersen de bu millet kendi bildiğini uygular.

  gamze kaya

  (14 Eylül 2013 - 10:46)

  faydalı bir makale. tesekkurler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.