Plastik bardakların zararları

Plastik bardakların zararlarıPlastik bardakların zararları, özellikle kahve ve çay için tercih edildiğinden ötürü ve içerlerindeki sıcak suyun etkisiyle plastiğin içerisindeki kimyasal ve kanserojen maddelerin bir kısmının çözülerek insan vücuduna nüfus etmesiyle gerçekleşiyor. Özellikle erkeklerdeki “testosteron” hormonunu etkileyerek, erkeklerde cinsel gücün azalması ve sperm kalitesinin düşmesine sebebiyet verdiği, uzmanlar tarafından önemle belirtiliyor.

Plastik bardakları çok sık kullanan insanların karaciğer enzimlerinin yükseldiği ve karın yağlanmasının arttığı uzun süren araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Plastik bardağın zararları, özellikle bardağın yapımında kullanılan Bisfenol A ve Flalein isimli kimyasal maddelerden kaynaklandığı, bu maddelerin “çevresel tehdit” dışında, insan sağlığını da tehdit ettiğinin altını çizen uzmanlar, bu maddelerin zararlarının boğazdan başlayarak, troit bezi, karın bölgesi, pankreas bezi, kadınlarda yumurtalıklar, erkeklerde de testisler olmak üzere pek çok organı ve dokuyu olumsuz yönde etkilediğini belirtiyorlar.

Bebek biberonlarında da bu maddelerin kullanılabildiğini öne süren uzmanlar, biberonların ısıtılması ile çocukların küçük yaşlarda plastiğin zararlarıyla karşı karşıya kaldıklarını bildiriyorlar.

Plastik bardak yerine Cam bardak tercih edilmeli

Plastik bardağın özellikle sıcak su ile teması halinde insan sağlığına olan zararları göz önüne alındığında, plastik yerine cam ya da porselen bardakların tercih edilmesi oldukça önem arz etmektedir.

Plastik bardağın zararlarından korunmak için ne yapılmalı ?

Günlük hayatta sağladığı kolaylıklar sebebiyle, zarar ve tehlikelerine rağmen kullanımından vazgeçilemeyen plastik bardakların bu zararlarından korunmak için, konserve yerine çok daha fazla vitamin içeren taze sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmesi önemlidir. Ayrıca bebeklerde biberon kullanmak yerine annelerin bebeklerini kendilerinin emzirmeleri yahut hazır mamalara yönelmeleri de bir önlem olarak öne çıkıyor. Plastik bardakların içerisinde sıcak su ya da soğuk su tutmanın kimyasal maddelerin içtiğimiz içeceğe karışma riskini yükselttiği için, bu bardaklarda asitli, tuzlu, sıcak ve çok soğuk içecekleri bulundurmanın ciddi bir tehdit oluşturacağı kanıtlanmıştır.

Sağlığınız için elinizden geldiğince cam ve çelik bardak tercih ediniz.

Yazar: volkan

4 thoughts on “Plastik bardakların zararları

  Anonim

  (22 Ağustos 2015 - 18:09)

  plastik bu eriyor sonuçta.

  kkamil

  (06 Nisan 2014 - 17:00)

  Cam bardak varken neden plastik bardakta sıcak içecekleri tüketiyorlar hiç anlamıyorum plastik bu eriyor sonuçta.

  skamil

  (25 Nisan 2012 - 11:12)

  çam bardak varken neden plastik bardakta sıcak içecekleri tüketiyorlar hiç anlamıyorum plastik bu eriyor sonuçta

  kamil

  (25 Nisan 2012 - 11:12)

  çam bardak varken neden plastik bardakta sıcak içecekleri tüketiyorlar hiç anlamıyorum plastik bu eriyor sonuçta

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.