Pekmezin zararları

Pekmezin zararlarıÖzellikle gelişme çağındaki çocukların ve bebeklerin hem vücut hem de zekâ gelişimlerinde çok faydası olan pekmezin hazırlanması aşamasında yapılan hatalar pekmezi vücudumuza zararlı bir gıda maddesi haline getiriyor.

Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Profesör Doktor Semih ÖTLEŞ; geleneksel pekmez yapma işleminde bilinçsiz olarak kullanılan yüksek sıcaklıkların istenmeyen bileşenleri açığa çıkardığını ve bu durumun insan sağlığına zararlı hastalıkların oluşumunu hızlandırdığını söylemekte.

Türk Gıda Kodeksi yiyeceklerin içinde bulunan kanserojen ve genleri bozan bir madde olduğunu düşündüğü “HMF” miktarı için kısıtlama getirmiştir. Bu maddenin besinler içerisindeki miktarının yüksek olması, diğer istenmeyen bileşiklerin de yüksek oranda olduğunun göstergesi olarak kabul edilmektedir.
[ads]

Pekmez içerisinde oluşan HMF miktarı pekmezin üretim şekline göre değişiklik göstermektedir. Türk Gıda Kodeksi sanayi tipi pekmez üretimlerinde pekmez içerisinde ki HMF maddesine bir sınırlama getirmiştir ve kontrollerini yapmaktadır. Ancak insanların kendi imkânlarıyla evlerde yüksek sıcaklıklarda uzun süre kaynatarak ürettikleri pekmezlerde HMF  oranı sınırın çok üzerine ulaşmaktadır. İnsan sağlığına oldukça zararı olan bu durumun kontrolü maalesef mümkün değildir.

Pekmezlerin saklanma koşulları sırasında direk maruz kaldıkları gün ışığı yine pekmez içerisinde ki HMF maddesinin miktarını zararlı seviyeye yükseltmektedir.

Yazar: volkan

8 thoughts on “Pekmezin zararları

  mustafa

  (07 Şubat 2014 - 00:14)

  ARKADAŞLAR PEKMEZDEN KAÇMAYIN SADECE DOĞRU PEKMEZİ SEÇİN YETERLİ 3 LİRAYA 5 LİRAYA HAKİKİ PEKMEZ OLMAZ BEN ALIYORUM LİTRESİ 12 LİRA HAS TOPRAK PEKMEZİ ODA ÜZÜMLE YAPILIYOR AMA TOPRAGIN VİTAMİNİDE GİRİYOR PEKMEZ ZARARLI DEĞİL FAYDASI VAR ZARARI YOK BENDE ÜŞÜME HASTALIĞI VARDI PEKMEZ SAYESİNDE BU HASTALIĞI YENDİM GÜNDE 1 SU BARDAGI EN AZ ALIŞKIN DEĞİLSENİZ BİR MÜTTET SUYLA KARIŞTIRIP İÇİN YAVAŞ YAVAŞ SUYU AZALTIN PEKMEZİ ÇOGALTIN VÜCUT ALIŞIYOR BEN AYNISINI YAPTIM VE 1 BARDAK PEKMEZİ SU GİBİ İÇİYORUM İÇTİKTEN SONRA HEMEN SU İÇMEYİN DİŞİNİZİ SIKIN YARIM SAAT 1 SAAT BEKLEYİN GERÇEKTEN HASTA GIRİP VÜCUTTA KIRGINLIK ÜŞÜME HALSİZLİK GİBİ PROPLEMLERİN KAYBOLMASINA NEDEN OLUYOR BENDE VARDI BEN KENDİMDE DENEDİM VE İYİ OLDUM TEŞEKKÜRLER CCC

  selcn

  (01 Kasım 2013 - 12:14)

  yuh pekmezde zararlıysa… oho o

  tuğba

  (29 Temmuz 2013 - 21:42)

  Bu yazıyı anneme okutmalıyım zira uzun bir süredir her sabah öğlen ve akşam mütemadiyen ağzıma pekmez tıkıştırıp duruyor..Neymiş kan yaparmış üstelik kan değerlerim de normal..Ellerine sağlık admin,bu yazın sayesinde annemin pekmez tıkıştırmasından kurtulacağım 🙂

   alihan

   (30 Kasım 2013 - 23:35)

   annemde bana bi zamanlar öyle yapıyodu şurup niyetine içiriyomuş bana ben bunu öğrendikten sonra bidahada ağzıma pekmez koymadım onlardan daha zekiyim ve çeviğim … 😀

  mert

  (09 Temmuz 2013 - 16:21)

  pekmezi zaten sevmiyordum yememek için annemede bahanem oldu saol 🙂

  şermin

  (25 Nisan 2012 - 10:55)

  Pekmezi çok yedirirsek zararlı ama herşeyi kararınca vermeliyiz bence

  faruk

  (18 Nisan 2012 - 08:23)

  arkadaşlar 3 lira ya pekmez olmaz 3 liraya pekmez alıp çocuklarımıza yedirmeyelim onların geleceği ile oynamayın

  ali

  (12 Nisan 2012 - 15:23)

  pekmezin bu kadar zararlı olduğunu bilmiyordum çok sağ olun verdiğiniz bilgiler için

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.