Panga Balığının Zararları

Panga balığının ana vatanı vietnamdır. Vietnam iç sularında yaşayan tatlı su balığıdır. Yağ oranı düşük, beyaz etli tadı karidesi andıran lezzetli bir balık türüdür. Son yıllarla Amerika pazarında büyük oranda başarılı bir pazara sahip olmuş olsa da bu başarı her nedense kısa sürmüştür. İnsanlar arasındaki bazı olumsuz söylentiler panga balığının Pazar oranını ciddi oranlarda düşürmüş olabileceği söylentiler arasındadır.

Avrupa ve Amerikada yasaklandığına dair söylentiler ise gerçek değildir. Sadece Avrupa ve Amerikadaki tüketiciler artık panga balığından şikayetçidirler. Bu sebeple tüketim oranı düşmüştür.

Panga balığının zararları kanıtlanmış değildir. Sadece halk arasında, vietnamda kirli ve kimyasal atıkların bulunduğu nehirlerde yetiştirildiği ve bünyelerinde birçok toksin madde içerdiği söylentileri üzerine araştırmaların yapılıyor olması gerekmektedir.

Bi
zlerde zararları ekibi olarak bu araştırmaları yakından takip etmekteyiz.

Panga balığının zararları üzerine halk arasındaki söylentilerden bazıları;

 • Bünyelerinde, yüksek seviyede zehirli toksin madde ve bakteriler barındırması,
 • Bünyelerinde barındırılan zehirlerin arsenik gibi endüstriyel maddeler olması,
 • Kirli sularda yetiştirilerek donduruldukları,
 • İnsan vücuduna yarar sağlayacak hiçbir besin ağırlığı taşımadıkları,
 • Balıklar doğal ortamdan uzak yetiştirildikleri için, hormonlu olabilecekleri,
 • Hatta pangalara idrardan elde edilen hormonların enjekte ediliyor olabileceği,

Gibi belli başlı söylentilerin gerçeklik payı hangi boyutlardadır bilinmemektedir. Ancak yinede, panga balığının fileto görüntüsüne ve cazip fiyatına çok fazla aldanmamak gerektiği düşüncesindeyiz.

Başta Fransa ve diğer Avrupa ülkeleri artık panga balığı tüketimini çok fazla desteklememektedirler. Gerek fiyatlarının piyasadaki diğer balıklara tercih edilmesi üreticiler tarafından vazgeçilmesini, gerekse yukarıda saydığımız ihtimal ve iddiaların gerçeklik payının oluşabilmesi tüketiciler tarafından vazgeçilmesine neden olmuştur.

Bizlerden sizlere en güzel tavsiye, siz siz olun yinede bildiğiniz balıkları tüketin.

Yazar: volkan

9 thoughts on “Panga Balığının Zararları

  onur baba

  (09 Haziran 2017 - 17:49)

  yiyin gitsin yaa takılmayın böyle şeylere sigara içersiniz balığa laf edersiniz

  sevim

  (19 Nisan 2017 - 17:54)

  Fakir biri olarak gene baliksiz kaldik desene .cok pahali balik bide deniz ulkesiyiz balik yiyomiyoz.findik ulkesiyiz findik olmus dunya para yiyemiyoz.benim gibi fakirlere yasamak ta noluyo öleyim ya

   Eagle

   (07 Ağustos 2017 - 16:32)

   Sen öl 🙂

  Eser

  (12 Nisan 2017 - 22:31)

  Bu zatı muhteşem balığı rakı ile denedim pekte gideri olmadığına karar verdim daha da yemem.. 🙂

  Anonim

  (19 Aralık 2016 - 19:16)

  Ilkdefa aldim yaziyi okuduktan sonra bir dahada almam zaten baligin tipide hosuma gitmedi panga yemeskte olur lohosa devam

  halil güner

  (02 Kasım 2016 - 16:09)

  ercan bey doğru demiş ben süs balığı üreten bir kişi olarak ilk etapta 2 gram olarak ithal edilen ve yurdumuzun tatlı sularında yetişen bir balığın neresinde zararlı kalır helede bunu ilk ülkemize getiripte yavru alınırsa bunda hiç bir kirli atık kalmaz amma sadece başka tür balık üreticileri iftira atarlarsa ozaman başka ben basüs balığı üreten olarak yani işi bilen olarak hiçbir sorun kalmaz

  Ercan

  (27 Eylül 2016 - 12:08)

  Panga balığı aynı zamanda ülkemizdede yetistirilmekte çiftlik balığı olduğu için bu yazanların tamamı doğru değildir Yalnız tabii şu da var vietnamdan gelen ithal balıklar için kesinlikle doğru yada yanlış diyemem sizinde dediğiniz gibi

  S.s.

  (08 Ağustos 2016 - 07:01)

  Ucuz diye yiyorduk. Sayenizde evhamlandık yemiyoruz. Balığı zenginler yesin. Bizim ne haddimize.

  Deniz

  (15 Aralık 2015 - 13:10)

  Bizde bir buçuk yaşındaki kızımız için kılçıksız ve hafif olduğu için tercih ediyorduk. Sayenizde bilinçlendik. Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.