Omega 3 Faydaları

Omega 3 insan vücudu için önemli olan ve gıdalardan elde edilen çift bağ içeren doymamış yağ asitleridir. İnsan vücudu, henüz anne karnındayken omega 3 besinine ihtiyaç duymaktadır. Bebeğin beyin ve retina gelişimi için önemli bir rol oynamaktadır.

Omega 3 eksikliğinin zararları, tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir. Bu sebeple düzenli olarak  tüketimine özen gösterilmelidir. Omega 3 besinin düzenli tüketilmesi trigliserit ve kolesterol oranının düşmesini ve dengede kalmasını sağlamaktadır. Düzenli omega 3 kullanımı sayesinde kalp rahatsızlıkları, kalp krizi riski, akut inme ortadan kalkmaktadır. Bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirir ve beyin gelişiminde etkili olan en yardımcı besinlerden birtanesidir. Omega 3, cilt hücrelerinin yenilenmesini  desteklemektedir. Retinayı güçlendirerek, vücuttaki spermlerin korunmasını ve sayılarının artmasını da desteklemektedir. Diyabet rahatsızlığı olan kişilerde, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Kanın pıhtılaşmasını önleyerek inceltir. Romatizmal hastalıklara karşı çelik bir zırh oluşturur.

Hamilelik dönemi

Hamilelik dönemlerinde, doktorlar Omega 3’ü besinlerimizde almamızı önermektedirler. Erken doğum riskinin azalmasını, doğum sonrası depresyonundan korunulmasını ve bebeğin matematiksel zekasının gelişimini, okuma yazma ve telaffuz becerilerinin artmasını desteklemektedir.

Psikolojik faydaları

Depresif dönemlerde omega 3 tüketilmesi, yine kişilerin bu dönemi rahatlıkla atlatabilmesini sağlamaktadır. Ruh halinin düzene girmesi ve dengede kalmasını, konsantrasyon bozukluklarının giderilmesi, hafızanın güçlenmesi, saldırgan tavırların azalmasına yardımcı olarak, insanların kişisel gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

İlerleyen yaşlarda oluşabilecek sarı nokta isimli göz rahatsızlığı riskinin en alt seviyeye düşürmektedir. Kemik ve eklem rahatsızlıklarının tedavisini destekleyerek hastalıkların hafiflemesine ve daha kısa sürede iyileşmesinde etkili olmaktadır. Kemik yapılarındaki kalsiyum ihtiyacını destekleyerek, birçok kemik ve romatizmal hastalığın önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Omega 3 kaynağı bulunan besin listesi

Omega 3 olan besinlerin sıralı tam listesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazar: volkan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.