Omega 3 Eksikliğinin Zararları

omega3-faydalariOmega 3 yağ asidi, vücudumuzun üretemediği en gerekli yağlardan biridir. Dolayısıyla omega 3 eksikliği vücudumuzda tahmin edemeyeceğimiz tahribatlara neden olabilir. Vücudumuz için ne kadar faydalıysa, omega 3 eksikliğide vücudumuz için o kadar tehlikelidir.

Öncelikle vücudumuzda Omega 3 eksikliğini nereden anlarız? Kulak içi kir birikimi artış gösterir. Eklemlerde ağrılar, bacaklarda kramplar meydana gelir, omuzlarda ve sırtta gerginlik ve kırılgan zayıf tırnaklara sahipseniz vücudunuz Omega 3 takviyesi istemektedir.

Vücudunda Omega 3 eksikliği olanlar, genelde hep düşük modadırlar, sinirleri kolaylıkla bozulabilir, ciltlerinde kepeklenmeler ve kuruluk gözlenebilir, vücutta kronik iltihaplar oluşur.

Vücudun özellikle bazı dönemlerde Omega 3’e normalden daha fazla ihtiyacı olmaktadır. Bu dönemlerde, vücutta Omega 3 eksikliği hızla giderilmelidir. Bu dönemler, bebeklik, hamilelik ve 50 yaş üzeri dönemlerdir.

Özellikle belirtmek isterim ki, çay ve kahveyi çok tüketiyorsanız, sigara veya puro içiyorsanız vücuduzu büyük ölçüde Omega 3 besini ile desteklemeniz gerekmektedir.

Yazar: volkan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.