Nargilenin zararlarına dair istatistikler

Nargilenin zararlarına dair istatistiksel verilerNargilenin zararları konusunda, yapılan anketlerde yer alan ortalama araştırma sonuçlarından bahsetmemiz gerekirse;

 • Nargile içenlerin %41  oranı 18-21 yaş aralığındaki gençler olduğu tespit edilmiştir.
 • Nargile çeşitlerinin büyük çoğunlukla aromalı tercih edildiği, hatta genç kesime ait nargile tüketicilerinin %90 oranlı aromalı nargile tercih edildiği belirlenmiştir.
 • Nargile tüketen bireylerin ise %89 oranı nargile bir keyif olarak görüyor ve bırakmayı istemediklerini açıklıyorlar.
 • Sigara içen bireyler ise %63 oranında sigaranın, nargileden daha fazla zarara yol açtığı bilincindedir. Oysa nargilenin içerisindeki kurşun,nikel ve kabalt gibi maddelerin dozajı sigaradan daha yüksektir.
 • Kıyaslamak isterseniz bu maddeler, sigara dumanında 34.85 ng (miligramın binde biri) bulunurken, nargilenin dumanında bu oran 6.870 ‘e kadar yükselmektedir.
 • Nargilenin zararlarına rağmen el ettiğimiz araştırma sonuçlarından görüyoruz ki;
 • Nargile tüketenlerin ortalama yaş grubu 23’tür.
 • Anket katılımcılarının %63’ü ise nargile tüketimine son 4 yıl içerisinde başlamışlardır.
 • Yine anket katılımcılarının %76’sı, nargilenin sigara gibi zararlı olduğunu düşünmemektedir.
 • %89‘u yukarıda da belirttiğimiz gibi nargileyi bırakmayı düşünmemektedir.
 • %99’u nargileyi kafede içmeyi tercih etmektedirler.
 • Nargileye neden başladınız sorusuna, %34’ü arkadaş çevresinden, %61’i meraktan, geriye kalan %2’si de sigarayı bıraktığı için yanıtını vermişlerdir.

Nargile içmenin sağlığımız üzerindeki zararları nelerdir ?
Nargilenin dumanı, kalp hastalıklarını ve akciğer kanserine yakalanma riskini ciddi ölçüde yükseltmektedir. Nargilenin ağızlık kısmının farklı bireylerde kullanılması tüberküloz, hepatit gibi bulaşıcı hastalıların yaygınlaşmasına sebep olmaktadır. Gebelerin nargile kullanması ise bebeklerin düşük kilo ile doğumuna yol açmaktadır. Nargilede de sigarada olduğu gibi tütün kullanılması sebebi ile bireyler üzerinde bağımlılık yapma olasılığı yükselmektedir.

Nargilenin zararlarına istinaden, yapılan açıklamalar sonucunda yinede ısrarla nargile kullanımı söz konusu olabilir.

Nargilenin zararlarını en az’a indirgemek için neler yapılabilir ?

 1. Tütün olarak uygun fiyatlı basit tütünler yerine, ithal ve kaliteli tütün kullanılmalıdır.
 2. Nargilenin suyu her içimden sonra mutlaka temizlenmeli ve değiştirilmelidir.
 3. Nargile dumanının iyi filtrelenmesi için, nargile suyunun soğuk olması gerekmektedir.
 4. Nargile içimi sırasında arka arkaya duman çekmemeli ve oksijen dengesinin sağlanabilmesi için yeterli aralıklarda burundan nefes alınmalıdır.
 5. Nargile kömürü olarak ise kesinlikle meşe kömürü tercih edilmelidir.

Tüm bu maddeleri göz önünde bulundurmanız durumunda, nargilenin zararlarının normal koşullardan daha fazla önlemiş ve olumsuz etkilerini azaltmış olursunuz.

Sonuç olarak Nargile zararlı mıdır ?
Evet. Nargilenin zararları kaçınılmazdır. Ancak nargilenin elverişli ve zaman zaman tüketilmesi vereceği zararı az da olsa azaltmanıza yardımcı olacaktır. Yinede bu konuda bizler, zararları.com olarak  nargileden tamamı ile vazgeçmenizi ve yaşantınıza daha sağlıklı bir şekilde devam etmenizi tavsiye ediyoruz.

Nargilenin zararları hakkında ayrıntılı bilgi içeren makalemiz : Nargilenin zararları

Yazar: volkan

17 thoughts on “Nargilenin zararlarına dair istatistikler

  Anonim

  (16 Mart 2017 - 17:41)

  bende günde 2 tane net içiyorum bi doktor eğerki bırakamıyorsan gece sütün içine çörek otu kuy kaynat çok faydalı ciğerlerini temizler dedi

  Turkan

  (24 Mayıs 2016 - 22:36)

  İçsekte ölecegiz içmesekte herkes ölecek ama sağlıklı yaşamak varken zararını bile bile içilir mi zevk için denir mutlu olmak için yapılacak çok şey var hayatta illa da zararlı da ısrar etmek niye

  Johan

  (14 Mayıs 2016 - 09:33)

  Merhaba arkadaslar ben 2004 de nargileye basladim. Ve bellirli bir süre haftada 3-4 kez iciyordum hatta günde 2 kez. Bir kac yil sonra gözlerim cift görmeye başladi ama tekrardan normaleşti ve 3 yil sonra birdaha ayni olay tekrarlandi ve yine kayip oldu. Ücüncüde yine oldu bu sefer biraz ağir göz kapaği düşmesiyle birlikte. Yillardir Üc ayri ülkede hastane hastane nöroloji göz Hekimi hepsini dolaştim hic birisi bulamadi. Ve işin ilginc yani kisa bir süre önce Nargile Cafede otururken Cok eskiden tanidim bir Hintli Cicek Saticisi geldi. Gözümün durumunu gördügünde,bana anlattiği olay Hindistandaki Kardeşide ayni durumu yaşamiş. Vardiklari yer Nargile tütünü ve duman. Eğer kalitesiz tütün varsa nargilenizde bu sahte raki gibi cok kötü sinirsel problemler yapar ve dumanda kafaya cok zararlidir. Ben zor olsa bile birakmaya calisiyorum. Ucunda sağlik var.

   İbo

   (25 Eylül 2016 - 22:39)

   Abi merhaba. Bende haftada bi nargile içiyorum 2009 dan beri. Bende çift görme yok ama göz bebegim durduk yere kayıyor ve beni rahatsız ediyor. Göz doktoruna gittim gizli göz kayması dedi bana. Ama pek tatmin etmedi doktorun söylediği. Bende nargileye bagdastriyorum bu durumu.

    Emir bekir

    (05 Ocak 2017 - 22:52)

    adam direk gizli göz kayması demiş anlican doktor sallamış sana adam resmen evladım boş vaktimi almada yaylan demiş adam gibi bir doktora git gizli göz kayması diye bir hastalık çeşidi yok dünyada

  anason emre

  (27 Ocak 2016 - 20:38)

  nargile candır gerisi heycandır içiyosanız anason için daha iyi nakla anason suyuna rakı koyun süper oluyo 🙂

  ece

  (11 Haziran 2014 - 12:14)

  İçende ölüyor içmeyendw nargilenin verdiği tadı da keyfide hicbir sey vermez istediği kadar zararı olsun zevki paha biçilmez…

   Anonim

   (06 Kasım 2016 - 18:59)

   Helal olsun kız aynen öyle

   Hazal

   (07 Kasım 2017 - 23:58)

   İşte buuuuuuu kesinlikle katılıyorum onun adı aşk ????nargileyi bırakmak mümkün değil anlayın atık bunu ..

  Deniz

  (04 Mayıs 2014 - 00:18)

  Kardeşim bu nasıl iş anlamadım o zararlı bu zararlı hayatımda bir kere bile ciğerlerime sigara dumanı çekmedim ve bütün arkadaslarım paket paket sigara içiyor hiçbirine birsey oldugu yok da yani suana kadar topu topu 4-5 kez nargile içmişimdir Sagolun bu yazıyla o da burnumdan geldi açık konusmak gerekirse ben artık bu tarz seylere pek inanarak yaklaşmıyorum içindeki su degisimiyor mu o zaman nasıl hastalık yayıyor sanırım virüsler dumanın geçtiği boruya tutunuyor ölme eşeğim ölme yok 50 sigaraya bedelmis arada bir içiyoruz gebertecekse de gebertsin kardesim trafikte sürekli sinir halindeyiz her an egsoz dumanı soluyoruz yediğimiz hersey de yok katkı maddesi yok gdo denizler agır hatta belki radyoaktif metallerle dolu ve biz bu balıkları yiyoruz millet bunları bırakmış yok nargile içme elinin körü sen git once o sorunları çöz bi keyfimiz var onu da rezil etmeyin be bırak can benim degil mi kardesim keyfime göre yasar zamanı gelince giderim hadi eyv

  hakan

  (21 Ağustos 2013 - 16:42)

  Günümüz nargileleri, özel aromalar katılarak ıslatılmış nemli hatta ıslak haldeki tütün ya da bitkisel karışımlar ile hazırlanmaktadır. İçen olmuşsa bilir ki, burada içinize çektiğiniz şey ısı etkisiyle buharlaşan aroma ve bitki içerisinde yer alan diğer kimyasallardır, zaten içtiğiniz her ne olursa olsun eğer ısıdan dolayı yanmaya başlamışsa oluşan karbonmonoksit ve diğer zararlı kimyasallardan dolayı ciğerleriniz yanmaya başlar. Yani sigara da olduğu gibi doğrudan yanan bir malzemeyi sürekli solumazsınız.

  ahmet baba

  (10 Ekim 2012 - 21:29)

  arkadaşlar içsekte içmesek te zaten olecegiz içelim bari biraz tat alarak olelim

  onur

  (10 Ekim 2012 - 10:31)

  eger içmeyince 5 yıl daha fazla yaşayacaksak içerim aga ölümlü dünya sonuçta

  nevzat kalem

  (11 Haziran 2012 - 16:14)

  insallah bende birdaha icmeycem zaten sigara icen biride dilim

  seyfettin

  (11 Mayıs 2012 - 19:12)

  Bir vatandaş uzmana sormuş nargile içersek ölürmüz?
  -Uzman cevap vermiş”içsek de ölecekğiz,içmesekte öleceğiz.”

  safak

  (12 Nisan 2012 - 15:22)

  çok güzel çok güzel bilgiler var bundan sonra nargile içmiçem

   Anonim

   (02 Nisan 2015 - 23:19)

   Ben günde ictigim nargile nin hattı hesabı yok 2 tane öğlen 2 tane akşam gecede evde içiyorum ama birakamiyorum bırakmak istiyorum yapamıyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.