Namazın Faydaları

namaz-vakitleri-203x300

İslam’ın en önemli ibadeti olan ve Kuran‘da bir çok yerde zikredilen namazın, bir şükür vazifesi olmasının yanında, sosyal, psikolojik, ekonomik, ahlakı ve fizyolojik yönleri de vardır. Namaz, günlük hayatı planlar. Günü 5 kısma ayırır.

Günlük bir program oluşturur, insanı zaman mefhumu ile yüz yüze getirir ve her günün dolu dolu yaşanmasına yol açan Namaz, temizlikle başlar. Çünkü beden ve çevre temizliği, namazın farzlarındandır.Bir kimsenin inanç durumunu belirtmek için, “Namazında niyazında bir kişi” deriz. Namaz İslam’ın simgesi haline gelmiştir.Müslümanlar namazı, Allah’ın bir emri olduğu için kılarlar. Ancak Allah’ın bu emrini yerine getirirken farkında olmadan, onun sayısız nimetlerinden de yararlanırlar. Aslında dinimizin hiçbir emri akla, mantığa, bilime ve sağlığa aykırı değildir. Hepsinde bir hikmet ve fayda vardır. Namazın bu faydaları çoktur. Namaz kılmak doktorlarca hastaların eklem romatizmasını önleyen en etkili koruyucu tedbir olarak öğütleniyor. Rükuda sırt ve mide kasları takviye edilir. Mide civarı üzerindeki yağların eritilmesi sağlanır. Secdede baldır ve uyluk kasları hareketlenir.


Bağırsakların hareketi sağlanıp kabızlığı önlemeye yarar. Namazdaki tüm hareketler kalbin çalışmasını etkileyip kanın vücudun en uç noktalarına gitmesini hızlandırırken aynı anda sinirlerinde hareketini sağlayıp rahatlatır. Uykusuzluğu giderir. Secdede taze kanla yıkanan beyin zindeleşip namaz kılanda bunamayı engeller. Günde kırk rekatla seksen secde eden vücudun ömür boyu bu hareketi ağır ağır yaptığı düşünülürse tüm vücudun dengeli hareketlere kavuştuğu anlaşılır.

Böylece stresten patlayacak hale gelen, sıkıntı ve bunalımlarla kararan mustarip gönüller hafifleyip ferahlar ve sükunet bulur.Böyle bir namaz huşû duyan mü’minler için bir zevk ve neşe kaynağıdır. Namaza üşene üşene kalkan, imanları zulüm katan ve gösteriş için namaz kılanlara ağır gelir ve bir yük olur.

İşte namaz en büyük şükür, en açık teşekkürdür. Namaza bütün vücudumuzla katılıyoruz: Elimiz, ayağımız, gözümüz, dilimiz, başımız; aklımız, kalbimiz, hayalimiz bütün duygularımızla… Böylece bütün bu organ ve duygularımızla Allah’ımıza şükrümüzü iletmiş oluyoruz..

(Namazın dindeki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.)

Yazar: volkan

11 thoughts on “Namazın Faydaları

  hakan

  (30 Kasım 2015 - 22:16)

  Allah herkeslerere namazın tadına varmayı nasip etsin

  erhan

  (08 Kasım 2015 - 15:40)

  Teşekkürler güzel yazı olmuş. Keşke sağlık alanına biraz daha değinilseymiş.

  same

  (25 Ağustos 2015 - 08:29)

  Panik atak hastalığını namazla bitirdim Allah herkese namazi nasib etsin huzur namazda arkadaşlar

  hanife

  (03 Ocak 2015 - 02:16)

  Allah razi olsun verdiğiniz bilgiler icin

   ali

   (19 Mayıs 2015 - 07:57)

   çok doğru

   Anonim

   (15 Temmuz 2015 - 11:41)

   Ağzınıza sağlık

  özge

  (29 Kasım 2014 - 08:51)

  Ömrümüz boyunca sürekli yapıp da sıkıntı duymayacağımız sıkılmayacağız nadir eylemlerden biridir diye düşünüyorum.. Namaza alışık bir insan namaz kılmazsa hayatı düzensiz hale gelir ve iç sıkıntılardan kurtulamaz. Rabb’im bizleri namazdan Kur’an’dan ayırmasın 🙂

   sanem

   (14 Nisan 2015 - 14:32)

   ibadetin gizli olanı makbüldür.keşke bunuda göz önünde bulundursalar. birde nefsin kötüyse isteğin kadar namaz kıl.

  yakup bektaş

  (09 Haziran 2014 - 15:42)

  Allah razı olsun ne güzel anlatmışsınız.İnşallah bu bilgilerden sonra bir çok arkadaşım namaza başlar.

   Anonim

   (16 Ağustos 2014 - 12:59)

   Ama ben de baslamak istiym bilmiyom

   Anonim

   (05 Ocak 2015 - 22:27)

   Insallah Allah tum muslumanlara nasip etsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.