Mutluluk veren ve stresi azaltan yiyecekler

happy_food_by_mutsuki_k-d49ek3dArtık yaşamlarımızda stresin hakimiyet alanları oldukça büyük yer kaplamaktadır. Ne yazık ki, stresle başa çıkabilmek için çaba harcamaktansa çoğu zaman stresin bizi ve sağlığımızı ele geçirmesine izin veririz. Ancak besin takviyesi ile mutluluk hormonlarımızın daha fazla salgılanmasını ve vücudumuzun stresi yenebilecek güce ulaşmasını sağlayabilriz.

Mutluluk veren yiyecekler  aklılarla ilk çikolatayı getiriyor değil mi? Evet kakao da bulunan magnezyum mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar ancak sadece çikolata yiyerek bu dengeyi sağlayamayız. Bunun yanında tüketebileceğimiz birçok besin vardır.

C vitamini stresin en belalı düşmanlarından biridir. Her öğünümüzde C vitamini takviyesi yapmalıyız. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirerek kan basıncının düşmesini sağlamaktadır.

Yine içerisinde potasyum bulunan yiyecekler de kan basıncını eşit seviyede tutmaya yardımcı olmaktadır. Domates ve Avakado’yu örnek olarak verebiliriz. Çinko da potasyum gibi sinir sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kuruyemişlerde özellikle fındık fıstık gibi besinlerden çinko ihtiyacımızı sağlayabiliriz.

Karbonhidrat içerikli besinler sinirleri yatıştırmaktadır. Makarnanın içerisinde bulunan karbonhidrat beyinde bulunan seratonin hormonunu tetiklemektedir. İğde de bulunan triptofan maddesi de mutluluk hissi vermektedir. Ispanak her derde deva olduğu gibi mutluluk hissininde aile içi ilk deneyimi olacaktır.

Ve balık, omega3 değerinin yüksek oluşu ile sinir sisteminin en mucizevi ilaçlarından biri olarak ilan edilmiştir.

Bitter çikolatanın endorfin hormonunu salgılamasını tabiî ki hiçbir zaman es geçemeyiz.

Tüm bu besinler sayesinde hem daha sağlıklı hemde daha dengeli beslenmek mümkündür.Sizlere sinir sistemimizi hormonlarımızla barış içinde yaşayacağı en sağlıklı günler diliyoruz.

Yazar: volkan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.