Limonun Faydaları

Genel olarak sağlığımız açısından vücudumuzun en büyük dostudur limon. Limonu bilinçli olarak, düzenli bir şekilde tükettiğimizde yaşantımızda gözle görülür farklar ortaya çıktığını hissedeceksiniz. Çünkü limon sağlam bir C vitamini deposudur.

Limonun faydaları saymakla bitmez. Öncelikle bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Ve çevremizde bulunan en başta gribal ve bakteriyel bir çok rahatsızlığa kalın bir duvar örer. Bağışıklık sistemimiz güçlendiğinde, günlük yaşantımızda yoğun olarak hissettiğimiz stresinde azalacağını görürüz. Bu sebeple özellikle stresli bir iş yaşantısı olan kişilerin bu dönemlerde limon tüketmesi tavsiye edilebilir.

Sindirim sisteminin işleyişinde de, limon önemli bir rol oynamaktadır. Limon suyu, sindirim sisteminde oluşan yararsız toksin maddelerinin temizlenmesini sağlayarak daha rahat bir sindirime yardımcı olur.

xcx

Düzenli olarak tüketilmesi, diş eti iltihaplarının da kolayca giderilmesini sağlayabilir. Ancak uzmanlarımız tarafından, diş minesinin zarar görmemesi için limon tüketiminden sonra dişlerin fırçalanması önerilmektedir.

Limon suyunda bulunan antioksidanlar cildimizin de daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Böylelikle cilt üzerinde bulunan lekeler ve hatta kırışıklar bile ciddi oranda azalır.

Yine düzenli olarak limon suyu tüketimi eklemlerde oluşan ürik asitlerin temizlenmesini de sağlayarak, eklem ağrılarının da ortadan kalkmasını destekleyecektir.

Son 1 yılda yapılan araştırmalarda, limonun kansere karşı koruyucu olduğu da konuşulmaktadır. Limonun özellikle sarımsak ile birlikte tüketildiğinde tansiyon düşürücü özel bir etkisi daha vardır. Bu nedenle yüksek tansiyon hastaları, kalp ve damar rahatsızlığı olan hastalarımız düzenli ve kontrollü olarak limon tüketirlerse daha sağlıklı bir yaşam süreceklerdir.

Kanserle ilgili yapılan araştırmalarda, limonun kolon, göğüs ve prostat kanserleri üzerinde azaltıcı bir etkisi olduğu yönünde yayınlar yapılmıştır.

Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları yaşayan kişilere de limon ve limon suyu tavsiye edilmektedir.

Limon ellerin bakımında kullanılarak daha pürüzsüz ve ışıltılı bir cilde sahip olunmasını sağlar.

Limonun faydalarından bir tanesi de aşırı yağlı ciltler için kullanıldığında fazla yağ tabakalarını temizleyici bir etkiye sahip olduğu görülmektedir.

Pişirilen ya da haşlanan limonlarda bulunan C vitamini oranı yüzde 80/90 ölçüsünde etkisini kaybetmektedir.

Yine limonun en güzel faydasından biride ağız kokusunu gideriyor ve ferah bir nefes sağlıyor olmasıdır.

Belkide daha sayamadığımız birçok faydası vardır. Limonu kullanmaktan ve tüketmeden kaçınmayın. Sadece önemli olan yoğun tüketicilerimizin düzenli ve bilinçli kullanıyor olmasıdır.

Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: volkan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.