Kokoreçin Zararları

imagesKokoreç Türkçeye Yunancadan geçmiştir. Kokoreç yapımında kullanılan bağırsaklar büyükbaş veya küçükbaş hayvanlara ait olabilmekle birlikte lezzet açısından süt kuzusundan elde edilen bağırsağın kullanımı tercih edilir. Öncelikle bağırsaklar içten ve dıştan temizlenir. Kokorecin iç kısmı bumbardan, dış kısmı ince bağırsaktan yapılır.

Uzunca bir şişe bumbarlar geçirilerek başlanır. Daha sonra ince bağırsaklar şişin etrafına defalarca dolanır.  Ara ara ince yağ tabakaları yerleştirilir.
Şişler genellikle kokoreç için özel hazırlanmış mangallarda yatay bir konumda asılı bir şekilde ve döndürülerek pişirilir. Kızartmadan sonra kesit kesit alınarak, bol baharatlanır. (İsteğe bağlı olarak) iki bıçak yardımıyla kuşbaşı büyüklüğünde doğranır. En çok tercih edilen baharatlar kimyon, kekik ve acı kırmızı pul biberdir. Tabakta veya ekmek arasında tüketilir. Garnitürle servis edildiği de olur. Garnitür olarak domates, biber turşusu ve hıyar turşusuyla beraber yenir. İsteğe bağlı olarak bir içecekle tüketilebilir.

Türkiye’de kokoreç genelde sokakta satılan bir yiyecektir ve restoran menülerinde çoğunlukla bulunmaz. Kokoreç için özel hazırlanmış mangallı tezgahlarda kömür ateşinde pişirilir. Sokakta ayaküstü yendiğinden genellikle (değişik boyutlarda) ekmek arası olarak tüketilir. Kokorecin yanında en çok tercih edilen içecekler ayran, turşu suyu ve şalgam suyudur.

Kokoreç, ince bağırsaktan yapılıyor. Yapısı itibarı ile çeşitli mikropları barındıran bir bölge olmasından dolayı akıllarda zararlı olup olmadığı soruları uyanıyor. Zararı oluşturabilecek durumlar kokoreç hazırlanırken ilave edilen baharatların oranıdır. Kokoreçin zararlarından biri de ateş karşısında pişen ve bol miktarda toksit ve doymuş yağ içeren bir organ etinin, ateşte yakılması sureti ile yapıldığı için kansorojen madde içreriyor.

Yani tek cümle ile özetlemek gerekirse;
Kokoreçin zararları ilk olarak temizliğine, sonrasında da hazırlanırken içerisine dahil edilen baharatlara bağlıdır.
Kokoreçi tüketecek kişinin herhangi bir sağlık problemi varsa yağ oranı yüksek bir gıda olduğu için kişinin hastalığına bağlı olarak kötü şekilde etkileyebilir.

 

 

Yazar: volkan

14 thoughts on “Kokoreçin Zararları

  Şanver

  (04 Mart 2017 - 00:20)

  Şimdi olsa hiç affetmem

  necmi saray

  (14 Aralık 2016 - 16:51)

  siz ya agzınızın tadını bilmiyorsunuz yada bunu guzel yapan bir ustadan yemediniz

  Ali

  (21 Kasım 2016 - 18:39)

  Arkadaslar otobusum gelmedi yolda yuruyodum aciktim baktim etrafta acik bi yer yok kokorecci cikti ve ilk defa yiyecegim ve yedimde suanda basim donuyor ve basimda agri var öluyormurmuyum bana yardim edin kalbimde hizlandi kendinize iyi bakin eger olursem polis bu yazdigim notu bulsun ölursem oldugum yer bahcesehir/ispartakule istanbul

   cin ali

   (17 Nisan 2017 - 23:16)

   güldüm

  Anonim

  (04 Eylül 2016 - 02:45)

  Bir tansiyon kalp hastası olan bir kişi bunu gece üçte yerse aklına sasarim

  Aslihan

  (28 Ağustos 2016 - 07:33)

  Kokorecsiz hayat dusunumiyorum

   kokreç iğrenç

   (22 Nisan 2017 - 21:48)

   kokreç ten tiksinirim yiyendende

  ömer

  (23 Ağustos 2016 - 01:27)

  iğrenç bişey bence sonuçda bağırsakdan yapılıyo pis birsey tadıda kendide kötü

  Ali Efkan

  (26 Temmuz 2016 - 10:10)

  Valla hiç tavsiye etmem iki tane yedim ve bir haftadır yataktan kalkamıyorum

   Can kokoreç

   (05 Aralık 2016 - 16:24)

   Valla birader bizim buralarda bir kokorec yapiliyor 10-15 tane kokorecci var hepside muthis ve hic hastaliktan soz edilmiyor o senin yedigin mekanla alakali bir sey burda insanlarin aklini katistirma kokorec candir can

  Erhan

  (05 Temmuz 2016 - 00:20)

  Şimdi olsa bir degil iki ekmek yerim tabi kokoreçten sonra olmazsa olmaz midyeyide unutmayalım 🙂

  emre

  (15 Nisan 2016 - 19:48)

  hiçte değil muhteşem

  Volkan koca

  (27 Kasım 2015 - 20:35)

  Oh olsada yesek mmm.

   Erhan

   (05 Temmuz 2016 - 00:20)

   Şimdi olsa bir degil iki ekmek yerim tabi kokoreçten sonra olmazsa olmaz midyeyide unutmayalım 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.