Keçi Sütü Faydaları

keci_sutunun_faydalariTürkiye’de yaklaşık 15 milyon ton süt üretiliyor. Bunun yüzde 95’inden fazlasını inek sütü oluşturuyor. Keçi sütü özellikle son iki-üç yıldır halkın beslenmesine verdiği önem ve keçi sütünün yararlarının giderek daha fazla duyulmasıyla ivme kazandı. Artık çoğu marketlerde de bulabildiğimiz bir ürün haline geldi. Hiçbir gıda maddesi tek başına insanı besleyecek güçte değildir.

Ancak yeni doğan bebek, anne sütü alamadığı ve çocukluk gelişimi dönemlerinde ihtiyaç duyacağı bazı besin elementlerini rahatça keçi sütünden alabilir. Yeni doğan bir bebeğin doğum ağırlığının iki katına çıkabilmesi için 180 gün geçmesi gerektiği halde bu süre keçilerde 19 gündür. Çünkü anne sütünde yüzde 1,6 protein olmasına rağmen keçi sütünde bu oran 4,3’tür. Keçi sütünün faydalarından biri de C Vitamini dışında tüm vitaminleri içeren keçi sütü, özellikle B1 (Thiamin ) , B2 (Riboflavin ) vitaminleri ve fosforca zengindir. Bu nedenle yetersiz kırmızı et ve balık tüketen toplumlarda keçi sütü ayrı bir yarar sağlayacaktır. Keçi sütünün, vitamin A, fosfor, magnezyum ve selenyum miktarı açısından da anne sütüne en yakın olduğudur

KEÇİ SÜTÜNÜN ÜSTÜN ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI
Sütün bildiğimiz yararlarının yanında keçi sütünün bilimsel araştırma ve gerçeklerle saptanmış güvenilir gözlemlere dayanan üstünlüklerini şöyle sıralayabiliriz:

1–     Keçi sütü proteininin kolay hazmı, bebeklerin beslenmeleri, hasta ve sakat kimselerin diyetlerinde pratik ve özel bir yere sahiptir.

2–     Keçi sütünün yağ molekülleri daha ufak ve proteinin oluşturduğu pıhtı daha yumuşak olduğu için sindirimi inek sütünden daha kolaydır.

3–     Stres-gerginlik, sinirsel nedenlerle hazımsızlık ve kabızlık durumlarında da keçi sütünün kolay hazmı ve yüksek B1, B2 vitamin içeriği yararlı olmaktadır.

4–     Keçi sütünün kolay hazmı bebeklerde normal olarak zaten zor olan sindirim işlemi ve yetişkinlerde de ketozis ve karaciğer hastalıklarında ayrı bir önem taşır.

5–     İlaçların kullanılmasını gerektiren hazım sorunlarında ve peptik ülserlerin tedavisinde keçi sütünün yüksek “buffer” özelliği yarar sağlar.

6–     Keçi sütünün yüksek “fosfat” içeriği, ülkemizi gibi yeterince et ve balık tüketemeyen toplumlarda beslenmeye önemli bir katkı sağlar.

7–     Özellikle bebeklerde sok görülen ve ani ölümlere de neden olan olabilen inek sütü ve ürünlerine olan alerjik durum keçi sütleri için geçerli değildir. Bu nedenle keçi sütü ve mamulleri bu gibi kişilerin beslenmesinde yardımcı olabilir.

8–     Keçi sütü bileşimi, bebek beslenmesinde sulandırılarak verildiğinde inek sütünden daha fazla olarak anne sütüne benzer yapıdadır.

9–     Keçi sütünün düzenli olarak tüketilmesinin, egzama, astım, sindirim rahatsızlıkları, varisle ilgili bazı rahatsızlıkların ve alerjik durumların tedavisinde yararlı olmaktadır. Bu nedenle birçok Avrupa ülkesinde keçi sütünden yapılan mamuller özel sağlık dükkanlarında (Health Shop) özel fiyatlarla satılmaktadır.

10– Keçi sütü genellikle diğer sütlerden daha az mikroorganizma içerir. Ayrıca kokusuz ve beğenilen özellikte keçi sütü üretilebilir ve üstün nitelikli değerli süt ürünlerine işlenebilir.

Sağlıklı Günler Dileriz..

Yazar: volkan

15 thoughts on “Keçi Sütü Faydaları

  Aylin

  (28 Eylül 2016 - 20:35)

  Kimse keçi sütünün yağlarının % 99 trigliserid olduğundan bahsetmiyor.
  Kalp damarlarını tıkayan yağ plak trigliserittir.
  Trigliserid ve kloesterolü yüksek olanlar için ölümcüldür.
  Diğer insanlarda 1 çay bardağından fazla içmemelidir.

  Kezban

  (27 Mart 2016 - 17:31)

  Keçi sütünün orjinal olduğunu nasıl anlarız

   SİNOPSAANEN

   (21 Temmuz 2016 - 15:35)

   Gözle anlayamazsınız. Güvendiğiniz yerlerden temin etmeniz daha doğru olur.

  Anonim

  (30 Aralık 2015 - 20:54)

  11 aylık oğlum var 6 aydan sonra sütüm az olduğu için keçi sütü verdim
  aoç günlük sütü var ama su an bulamıyorum gelişimide gayet iyi yüzde 98
  içinde boyu kilosuda yüzde yetmişbeşte ek gıda olarakta pek bişey yemiyor
  keçi sütü bence iyi besliyor ama suyla karıştırdığım halde kabız yapıyordu

  deniz

  (22 Ağustos 2015 - 21:23)

  Merhaba benim 4 yasinda kizim var kilo almiyor keci sutu versem acaba alirmi

   Anonim

   (28 Nisan 2016 - 09:32)

   Evet kilo alır.Keci sütü çok faydalı bir besin. Bu yüzden keçi yetiştirmeye başladım. İki yıldır keçi yetiştiriyor um. Yararlarini gördüm.kalp carpintim vardı geçti çok şükür.

  hacer

  (11 Ağustos 2015 - 19:43)

  3aylik bebegimin gelisim sorunu var keçi sutu verebilir miyim ? Lutfen cvp

   Anonim

   (22 Kasım 2015 - 20:58)

   doktora danışın

  bülent özdemir

  (02 Ağustos 2015 - 14:27)

  merhaba arkadaşlar, elimizde 100 taneyi aşkın keçi var ulaşım nedeni ile sütlerini değerlendiremiyoruz.

   umut

   (25 Aralık 2015 - 00:40)

   yeriniz nerede bulunmakta? ayrıca keçilerin cinsi nedir?

  sinem.

  (26 Nisan 2015 - 15:19)

  benim.4aylık.kızıma.keci.sütü.icirebilirmiyim.

   sitki

   (06 Haziran 2015 - 19:45)

   tabiki içirebilirsiniz

  serpil

  (23 Aralık 2014 - 20:43)

  3 aylik bebegime keçi şutu verebilirmiyim

   zeynep gül

   (02 Eylül 2015 - 21:20)

   PAKET EÇİSÜTÜ NE KADAR FAYDA SAĞLAR

    edol

    (22 Kasım 2015 - 11:05)

    orjinal alin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.