Karmin renklendirici maddenin zararları

Karmin renklendiricisinin zararlarıKarmin renklendirici E120 kodu ile adlandırılmaktadır. Coccus cacti veya dactylopius coccus costa böceklerinin dişi olanlarının yumurtalarından elde edilen doğal bir renklendirici olarak bilinmektedir.

Karmin koyu kırmızı renge sahiptir aynı zamanda ışığa ve ısıya karşı çok dayanıklıdır. Doğal renklendiricilerden sıralamaya göre oksidasyona karşı dayanıklı olan en birinci renklendirici sınıfındadır. Karmin maddesi genellikle kozmetik, gıda, boya ve ilaç sektörlerinde kullanılmaktadır.

Uzmanlar Karmin renklendirici maddesinin zararlarını hızlı araştırmaya devam etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, işlenmiş gıdalarla yılda 500 gr. böcek tüketildiği tespit edilmiştir.

Tüketim alanında marketlerin raflarında bu madde içerikli birçok ürün görülebilir. Karmin maddesinin zararları çok uzun yıllar öncesinde araştırılmıştır ancak günümüz teknolojisi ile tekrardan araştırma yapılmasını uzmanlar şiddetle tavsiye etmektedir. Çünkü karmin maddesinin insan vücuduna çok ciddi zararları olabileceği de öne sürülmektedir.

Karmin maddesi gibi benzer birçok madde bulunmaktadır. Karmin maddesi sadece renklendirici madde olarak kullanılmasına rağmen kullanımı şüpheli sayılacak maddeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ve insan sağlığına karmin renklendirici maddenin zararı olup olmadığı kesinlikle araştırılmalıdır.

Araştırmalar henüz yetersiz kaldığı için karmin maddesi kullanımına ülkemizde izin verilmektedir. Bu maddeye duyarlı kişilerde ise alerjik reaksiyon gözlemlenmiştir. Karmin maddesinin zararları konusunda günümüzde netlik kazanan bir bilgi bulunmuyor.

Ancak faydası konusunda da yorum yapmak maalesef hiçbir uzmanın önerilerinde yer almamaktadır. Bu sebeple bu maddeyi içeren ürünlerden kaçınılması sağlığımız için oldukça önem taşımaktadır.

Yazar: volkan

22 thoughts on “Karmin renklendirici maddenin zararları

  Kurtalan expres

  (13 Mayıs 2017 - 09:40)

  Dinimizde kan içmek yada böcek gibi şeyler yemek içmek haram kılınmıştır bu sebepten müslümanlığa ve dinimize aykırıdır. Bunu bilen çoğu insan bu ürünlerden mümkün olduğu kadarı ile uzak durur. Bilmeyenlere ise bu yazıyı okuyanlardan ricam ulaşabildikleri insanlara bunu anlatmaları

   hebele

   (19 Ekim 2017 - 14:30)

   Kuran’da domuz eti, hayvan leşi, Allah adına kesilmeyen hayvan ve Kan (içmek) haram kılınmıştır. (alkol vs durumları saymıyorum zaten yasaklı)
   Ancak bunların arasında Böcek vs gibi hayvanların yenmesi ile ilgili bir ayet bulunmamaktadır. Kaldı ki arı da böcek sınıfına (alt sınıf) dahil bir canlıdır ama nahl suresinde şifa verdiği söylenen balı üreten bir böcektir. Bir şey için dinimizde var yada kuranda var gibi ithamda bulunmadan evvel tekrar düşünmek gerekir

  Burak

  (07 Ocak 2017 - 09:06)

  Kent markasının ahududulu pop tip draje şekerindede var dikkat !!

  Anonim

  (01 Kasım 2016 - 20:03)

  sakın kullanmayın

  Zehra

  (30 Mayıs 2016 - 08:08)

  Maretin sosislerindede var kesinlikle kullanmayın!

  ati

  (03 Mayıs 2016 - 21:13)

  arkadaşlar mentos uluslararası bir ürün ve dünyada satılıyor yani henüz dünyada yasak diil bu bir ikincisi böceğin yumurtasından elde edilen bir renklendirici olduğu için bence bir çok katkı maddesi kadar zararı olacağını düşünmüyorum şu ana kadar yapılan araştırmalarda henüz net bişi yok .üçüncüsü ise bugün tv lerde tanıtılan bir çok bitkisel ilaç nerde ne zaman denendi yan etkileri ,gerçekten rahatsızlıklarımıza faydası varmı ve dozajını bilmeden kullanıyoruz.buna bişi diyen yok .eczane rafına gelen bir ilaç hayvanlarda insanlarda ve uzun bir süreçte 5/10 yıl belki daha fazla gözleniyor yan etkileri takip ediliyor ve piyasaya sürülüyor.çok inanmıyorum.ben yediğimiz meyve sebzelerde kullanılan tarım ilaçları ve hormonlar bu BÖCEĞİN YUMURTASINDAN daha az zararlıdırBENİM FİKRİM VE BU KONUDA ASLA UZMAN DİİLİM. BU YÜZDEN YAZDIKLARIM YÜZDE YÜZ DOĞRU MU BİLEMİYORUM sadece fikrimi paylaştım.

   M.taha özkan

   (07 Nisan 2017 - 13:58)

   Böcek zararlı olmayabilir Yada olabilir…ama bu böcek ezilip kanını katkı maddesi olarak piyasaya sürüyorlar..kanlı eti yemek içmek müslaman a haram dır..

  öznur

  (02 Mayıs 2016 - 13:18)

  İgrenc ya bu ne onlar musluman degil mi nasil bocek yedirirler bize hakimizi helal etmiyoruz. Allah’a havale ediyorum.

   Sansne

   (16 Mayıs 2017 - 23:07)

   Aynen

  İroni

  (11 Nisan 2016 - 18:18)

  Mesela çilekli kidolarda, pınar aç bitirlerde, vivident sakızlarında,çilekli danettelerde, çilekli 9 kat tatlarda, kekstralarda, halk kremalı bisküvilerde & kreminilerde bulunuyor. Bunları tüketmesek çok iyi olacak:)

  emrah 1

  (23 Ocak 2016 - 01:59)

  e 120 karminlı gıda çok tükettim dudagim pembelesti, yanaklarım burnum ellerimde kışın soğuğunda kızarıyor.Tüm Vücudum ileride pembe yada Kırmızı olurmu çok korkuyorum.

  Reyhan

  (20 Ocak 2016 - 00:54)

  Madem gizleniyirsa bu kodu nasıl açıkça yazabiliyorlar.demekki bilinen ve hrkes tarafından kabul gören bir şey. Hala o ürünler poyasadaysa bu bu demek.oluyor

  Mert yasin kütükoğlu

  (28 Ağustos 2015 - 10:35)

  az önce danone çilek aromalı yoğurt yedim telefon ekranına bir dil attım ekranda iz yaptı zor cıkıyor ve penbe renkte bir iz

   Anonim

   (03 Ekim 2016 - 15:11)

   Telefon ekranında dil attin bence sen o böcekten daha zararlısn

  Cemre naz

  (03 Mayıs 2015 - 11:01)

  karmin maddesi çok zararlıdır genellikle bir çoooook şeyde kullanılır. Karmin E120 koduyla bilinmektedir uzmanlar araştımaları bitene kadar E120 maddesi olan herşayi tüketmemenizi şiddetle öneririm ayrıca astım ve kansere yol açabilir.

  Anonim

  (31 Temmuz 2014 - 12:15)

  iğremç

  deniz

  (02 Haziran 2013 - 17:03)

  kermin ne oluyo yani anlamı ne

   Anonim

   (10 Aralık 2014 - 17:23)

   böcek

   Anonim

   (20 Mart 2015 - 00:51)

   bir çeşit böcekten izole edilen katkı maddesidir. kırmızı renkli olması nedeniyle kırmızı – pembe renkli olan bir çok üründe vardır. örn: çilekli puding, vişneli frambuazlı soslar . sanırım en son starbucuks’ın kahvelerinde tespit edilmiş. içindekiler kısmında E120 koduyla yazılmaktadır.

    Anonim

    (24 Aralık 2015 - 13:50)

    Vivident sakizlarindada var cileklisinde felan

   Anonim

   (25 Nisan 2015 - 20:52)

   Bocek ve kanı kirmizi gida boyasi boya si ilaeak kyllaniluyor

   ali pvp

   (31 Mart 2017 - 16:21)

   Bir böceğin ismi karmin ve bu böceğin tozu bazı markalarda var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.