Karbonatın Zararları

Karbonat deyince nedense ilk akla gelen hamur işlerine karıştırılan ve kabarmasını sağlayan beyaz toz madde geliyor. Hep karbonatın yararlarından bahsedilirken, karbonatın zararlarını araştırıp, merak eden oldu mu? bilemem ama biz sizler için araştırdık.

Karbonat hamur işlerinin yanı sıra, baklagillerin iyi pişmesi ve gazının çıkartılması içinde kullanılmaktadır. Bunun dışında karbonattan alkalinli su yaparak diyete başlayanlar da mutlaka olmuştur. Bir başka yöntem, diş etlerinin güçlenmesi ve dişlerin beyazlaması için fırçalama yöntemi bir de gargara tekniği vardır. Sağlık açısından karbonat kullanımı mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bunun dışında yemeklere katmış olduğunuz karbonatın vücuda alınmasından sonra, vücudunuzdaki B grubu vitaminlerine saldırarak onları yok ettiğini biliyor muydunuz? B grubu vitaminleri vücudumuz için en ihtiyaç duyulan vitamin gruplarından biridir. Çok zor depolanır ve eksiklikleri birçok ciddi rahatsızlığı beraberinde getirir.

Karbonat zararlı mıdır? Elbette yararları da vardır. Ancak bilinçsizce ve abartılarak kullanıldığında faydasından çok zararını görürsünüz. Mesela, karbonatı az miktarda kullanmak mide için faydalı olsa da, dozu abartıldığında mide de ülsere zemin hazırlar, hatta ülser rahatsızlığı olan kişilerin yaralarının kanamasına bile yol açabilir.

Karbonat kimyasal içeren bir maddedir. Tek bu sebepten bile aşırı tüketiminden kaçınılması gerekmektedir.

Şimdi yukarıda saydığımız kullanım alanlarında, karbonatın bilinçsiz kullanımı sonucunda oluşabilecek tahribatları sıralayalım; Diş eti kanamalarına, sitli yapısı sayesinde diş minesi tahribatına yol açar, cilde iyi gelebileceği düşünüldüğünde, aknelerin ve sivilcelerin üzerine doğrudan uygulandığında cildiniz üzerinde yaralara sebep olabilir. Diyet yapanların da umduğu çıkmayabilir, çünkü kesinlikle suya karıştırılarak içilmesi önerilmemektedir. Suya karıştırılıp düzenli olarak tüketilen karbonatın kalbe ve mideye çok ciddi zararlar verebilir.

Bir de meşhur İngiliz Karbonatı vardır. Özellikle zayıflamak ve kilo vermek için tercih edilen İngiliz karbonatının zararlarından da ayrıca söz etmek isteriz. İngiliz karbonatının suya karıştırılarak tüketilmesi midede gaz ve şişlik sorununu beraberinde getirir. Ayrıca karbonat sodyum özelliğinden dolayı kana karışarak, kemik erimesi ve osteoporoz gibi rahatsızlıkları tetikleyerek ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

kkk

Temizlik için tercih edilen İngiliz karbonatı kesinlikle ağız yolu ile solunmamalıdır. Göz ile teması durumunda ise mutlaka bol su ile yıkanarak bir doktora görünülmelidir. Cilt ile temasında da yine bol su ile yıkanmalı ve cilt tarafından emilimi önlenmelidir. Ağızdan  doğrudan alınması durumunda ise, doğrudan kusma eylemine geçilerek en kısa sürede doktora müracaat edilmelidir. Tüm bu sebeplerden evinizde bulundurduğunuz İngiliz karbonatını lütfen çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayınız.

Yazar: volkan

1 thought on “Karbonatın Zararları

    Anonim

    (23 Ağustos 2019 - 06:41)

    Volkan bey bu bilgilerin kaynağı nedir? Herkes birşeyler söylüyor kime inanalim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.