Fazla E vitaminin zararları

Fazla E vitamininin zararlarıSağlıklı ve dengeli beslenen her insan günlük öğünlerinde yeterli seviyede E vitamini almaktadır. Çünkü birçok besin maddesinde E Vitamini vardır. Özellikle yağlı tohumlar, tahıllar, meyve ve sebzelerin büyük çoğunluğunda kuruyemişlerde fındık ve fıstıkta bulunmaktadır. Aynı zamanda süt, yumurta gibi besinlerde de çok az miktarda E vitamini yer almaktadır.

E Vitamini antioksidan olduğu için meyve ve sebzelerin bozulmasına ekşiyip kokmasında önleyici etkisi vardır. Günlük E vitamini ihtiyacımız yaklaşık 8-10 mg olmaktadır. Bu da ayçekirdeğinde badem ve buğday gibi yüksek kaynakları tercih edersek fazlasıyla karşılanabilir. Görüldüğü gibi günlük besin ihtiyacını normal düzeylerde karşılayan kişiler için E vitamini alımı kolaylıkla gerçekleşmektedir.

E vitamini fazlasının zararları
E vitamini fazlası mide ve bağırsak rahatsızlıklarına ve sindirim sistemi üzerinde zararlara yol açabilmektedir. Ayrıca önemle kalp hastası olan bireylerde fazla miktarda E vitamini alımı birtakım kanamalara yol açmaktadır. Bazı ilaçlar kan pıhtılaşmasını azaltır bununla birlikte E vitamini takviyesi de kan pıhtılaşmasını azaltarak vücud içerisinde yaygın kanamalara sebep olmaktadır. Bu hastalarda doktor kontrolünde besin tüketerek E vitamininden yeterli seviyede uzak kalmalıdırlar. [ads]

E vitamini fazlası şeker hastaları için de zararlıdır, insülin ihtiyacını azaltabileceği gibi birçok hastada da şeker oranının düşüklüğüne neden olmaktadır. Bazı şeker hastalarında da hipoglisemiye sebep olabilir. Bu yüzden E vitamini desteğini doktor kontrolünde almakta fayda görülmektedir.

E vitamini fazlasının zararları hakkında yapılan araştırmalarda da kemik yoğunluğu oranını yüksek ölçüde düşürüldüğü kanısına varılmıştır. Ancak henüz bu alanda yapılan araştırmalar ve sonuçları yeterli görülmemekte olup bu konu üzerinde araştırmalar hızla devam etmektedir. Yani sonuç olarak E vitaminini kemik erimesine yol açtığı tam olarak onaylanmamıştır.

E Vitamini kapsüllerinin zararları
Yapılan birçok araştırma sonuçlarına göre, E vitamininin kanser ve kalp krizi üzerine olan etkileri ile ilgili nedenlerin aşırı dozda E vitamini kapsülü kullanımından kaynaklanabileceği ortaya çıkarılmıştır. Araştırma E vitamini kapsüllerinin kalp krizi riskinin oranını düşürmediğini ancak aşırı dozda kullanımlarında antioksidanın vücut dengesini bozabileceğini belirtmişlerdir.

Hamilelikte alınan fazla E vitamininin zararları
Gebelik dönemlerinde olan kadınların vücudlarına fazla E Vitamini alımları, bebeğin kalp rahatsızlıklarına yol açabileceği bir araştırma sonucu olarak ispatlanmıştır. Hatta yine yapılan araştırmalar da kalp rahatsızlığı ile doğan bebeklerin hamilelik süreçlerinde anne tarafından E vitamininin fazla alındığı ortaya çıkmıştır. Ve E vitamininin bebeklerin kalpleri üzerinde oluşturduğu zararların sebepleri halen araştırma kapsamındadır.

E vitamini eksikliğinin belirtileri ve zararları nelerdir ?
Antioksidan eksikliği E vitaminine bağlı olarak vücut üzerinde oranının düşmesi durumu kalp rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. Bununla birlikte düşük troid hormonu seviyesi, dengesiz yürüme, kansızlık, uyuşukluk, sinir sistemi bozuklukları, hemolitik anemi E vitamini eksikliğinde ortaya çıkmaktadır. Günlük besin ihtiyaçları genelde E vitamini dengesini koruduğu için eksiklik çok fazla görülmemektedir. Ancak diyet yapanlarda ve dengesiz beslenenlerde sıklıkla görülebilmektedir.

Her durumda E vitamini takviyesi mutlaka doktor kontrolünde alınmalıdır.

Yazar: volkan

4 thoughts on “Fazla E vitaminin zararları

  Anonim

  (18 Ocak 2017 - 20:54)

  oglumda e vitamini fazlalıgı çıktı 10 yaşında ne olabilir

  Fira

  (17 Temmuz 2016 - 17:51)

  Bende eksikliyi var E vitamininin derimde awiri kuruluk var kabuk cikiyo resmen doktorlar E vitaminin olmadigini soyledi bende ola bilirmi sizce bu fikirlerinizi beklicem wimdiden tewekkurler

  asas

  (22 Eylül 2013 - 13:23)

  zararcılar bi faydaları verin

   ırmak

   (15 Eylül 2016 - 09:52)

   ilaç yerine çekirdekli kuru üzüm tüketin siyah olanı kansızlıgada mütiş iyi geliyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.