Erozyonun zararları

Erozyon nedir ?

Erozyon akarsuların, yer kabuğunu oluşturan kayaçları dış etkenlerle yıpratıp yer değiştirmesine yahut yok etmesine denir.

Erozyonun doğaya zararları nelerdir ?

Erozyon verimli toprağı denizlere yahut yer yüzünün daha alt tabakalarına taşıması sebebiyle öncelikli olarak tarım alanlarına büyük zarar vermektedir. Erozyona uğrayan bölgelerde, kaybolan verimli topraklar sebebiyle bitki örtüsü büyük ölçüde yok olur. Bitki örtüsünün yok olması ise peşinden pek çok olumsuzluğu beraberinde getirir. Örneğin çığ ve su taşkınlar gibi. Bitki örtüsünün azalmasıyla toprağı bir arada tutan ağaç ve bitki kökleri de yok olur. Bu durum ciddi bir kar veya yağmur yağışı esnasında kendini oldukça hissettirir. Artık bu tarz yağışları engelleyen ciddi bir bitki bariyeri olmadığı için yağışlar tüm hızıyla vadilere akarak ve bu da çığ ve sel gibi felaketleri ardında getirmektedir.

Erozyonun doğaya olan diğer bir zararı da verimli toprakları baraj göllerine taşıyarak barajların ömürlerini kısaltmasıdır. Aşırı baskı altına giren baraj duvarları, zamanla erozyonun etkisiyle ciddi bir aşınmaya maruz kalabilir ve bu da maddi olarak enerji sektörünü zor duruma sokabilir.

Bitki örtüsünün erozyon sebebiyle azalması yahut yok olmasının diğer bir zararı da doğal su kaynaklarınadır. Doğal su kaynakları ile bitki örtüsünün ilişkisi sanıldığından çok daha önemlidir. Bitki örtüsü yer yüzündeki kar ve yağmur sularını tutarak köklerine ve oradan da yer altı su kaynaklarına aktarır. Ancak bitki örtüsünün yok olmasıyla bu aktarım sekteye uğrar ve yer altı sularında azalmalar ya da tamamen yok olma durumu görülebilir.

Erozyonun ekonomik ve sosyolojik zararları nelerdir ?

Verimsizleşen veya yok olan toprak sebebiyle tarımla uğraşan ve kırsal bölgede yaşayan nüfus, artık tarımdan gelir elde edemediği için büyük bir hızla kentlere göçebilir. Uzun zaman önce başlayan ve hala devam eden bu göçün en güzel örneği ne yazık ki ülkemizde görülmektedir. Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesindeki erozyon ve terör olayları sebebiyle pek çok tarım alanı zarar görmüş, kırsal kesimde yaşayan ve tarım ile uğrayan köylüler batıya, İstanbul, Adana, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük illere göçmek zorunda kalmışlardır.

Toprağın verimsizleşmesi ve dolayısıyla bitki örtüsünün büyük ölçüde yok olması sebebiyle tek zarara uğrayan sektör elbette tarım değildir. Hayvancılık da bitki örtüsünün yok olmasıyla ciddi risklerle karşı karşıya kalabilir. Hayvanların otlatılacağı meraların azalmasıyla besicilik zora düşebilir ve bir ülkenin belki de en önemli sektörlerinden biri olan Hayvancılık büyük bir darbe alabilir.

Tüm bu problemlerle karşı karşıya kalan kırsal bölgedeki vatandaşlar, göçe zorlanarak sosyolojik açıdan kentsel yaşamın yer yer sekteye uğramasına sebep olabilirler. Örneğin İstanbul‘da yaşanan ve büyük göç sonucu ortaya çıkan nüfus problemi, beklenen Marmara depremindeki kayıpların çok daha fazla olmasına sebebiyet verebilir.

Erezyonun zararları görüldüğü üzere neden/sonuç ilişkisinin çarpıcı bir örneğidir. Sadece bitki örtüsünün yok edilerek toprağın verimsizleşmesine sebep olan aç gözlü politikaların bir sonucu değil, aynı zamanda büyük göçlerin, sosyolojik problemlerin oluşmasının da kaynağıdır.

Yazar: volkan

7 thoughts on “Erozyonun zararları

  mejgjgcöghchöfcgj

  (20 Aralık 2016 - 17:54)

  daha bşka bir şey

  emin

  (06 Nisan 2015 - 18:38)

  çok uzun

  irem

  (01 Nisan 2015 - 12:38)

  bendim

  özge

  (12 Mayıs 2013 - 16:28)

  Allah uzun ömür versin TEMA başkanı Hayrettin bey bu konuda çok büyük çaba sarfediyor.

   Anonim

   (11 Nisan 2015 - 17:40)

   haklısın:);)B)

    sefa

    (23 Mayıs 2015 - 14:55)

    aaaaa çok uzunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

     Anonim

     (20 Aralık 2016 - 19:04)

     Mal mısın sefa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.