Enerji içeceklerinin zararları

Enerji içecekleri ilk olarak, Avusturya’da 1987 yılında satışa sunulmuştur. Avusturyanın ardından 10 yıl sonra,  Amerikada da satışa çıkarılarak kısa sürede özellikle genç kuşak tarafından çok fazla tüketilmeye başlanmıştır. Enerji içecekleri herşey gibi çok fazla tüketildiğinde vücudumuzda ciddi tahribatlara yol açabilmektedir. Şimdi diyeceksiniz ki, herşeyin fazlası zararlıdır. Evet herşeyin fazlası zararlıdır, ancak enerji içeceklerinde ince bir ayrıntı daha gizlidir. Enerji içecekleri vücudumuzda su kaybına yol açtığından sağlığınız ile ilgili henüz tespit edilmeyen bir rahatsızlığınız var ise, ve bu rahatsızlığınız su kaybına bağlı olarak atak meydana getiribiliyor ise, bilmeden kendinizi büyük bir tehlikenin kucağına atmış olabilirsiniz.
enEnerji içeceğinin zararlarını hemen herkes biliyordur şüphesiz. Ancak böylesine kontrolsüzce tüketilen bu ürünleri neden çoğu insan ciddiye almıyor? Bu içecekler her geçen gün dahada çok tüketilmekte ve içeceklerde bulunan kafein miktarı dahada artış göstermektedir. Yapılan tespitlerde birçok markanın şişe başına içerdiği kafein miktarı 505 miligrama kadar çıkmaktadır.
Bir başka tespitimiz daha var. Enerji içeceklerinin zararları’na zarar katmak için olsa gerek alkol ile birlikte alınması neredeyse kaçınılmaz hale gelmiştir. Kafein bağımlılık yapıyor, alkol ile alındığında ise bağımlılık oranı normale göre çok daha fazla artıyor. Kafein zehirlenmesi yaşayan birçok insanın yaşadığı duyguları yazımızın sonunda okuyabilirisniz.
Kafein zehirlenmesinde; neredeyse kalp atışlarınızı dışardan duyar gibi oluyorsunuz, sinirlilik, gerginlik, huzursuzluk, terleme, ritim bozukluğu, mide ağrısı, kusma, ishal gibi birçok kardiyag ve sindirim sistemi bozukluğunu aynı anda yaşadığınızı düşünün. Tüm bunlar bağışıklık sistemi zayıf bir insanda yaşandığında, yüksek tansiyon ve kalp krizi risklerini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle kalp problemi yaşayan hastalarımız kesinlikle enerji içeceklerinden uzak durmalıdır. Enerji içeceklerinin zararları ile ilgili doktorlarımızın özellikle belirtmiş olduğu alınan gıdalarımızın yanında enerji içeceği tüketilmemesi ve tabiiki kesinlikle alkolle birlikte tüketiminin yapılmaması gerektiğidir.

” Ellerim ve ayaklarım buz kesti, ellerimde ve ayaklarımda kontrol edilemez derecede bir titreme başladı. Ardından inanılmaz bir mide bulantısı ve kusma..”

“Şiddetli karın ağrısı ve uyku bozuklukları yaşadığım günler ve geceleri unutamıyorum.”

“Kalbimin yerinden çıkacakmış gibi çarpması ve üzerimde oluşan tonlarca basınç nefes yetmezliğine yol açmıştı ve hastaneye kaldırılmıştım.”…

Enerji içeceklerini tüketmeyin diyemiyoruz, ancak sağlığınız henüz ellerinizdeyken sadece kıymetini bilin diyebiliriz.

Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: volkan

3 thoughts on “Enerji içeceklerinin zararları

  bir dost

  (24 Mayıs 2016 - 17:11)

  hiç sevmedim

  ferhat

  (22 Şubat 2015 - 05:41)

  yazdıkların doğruum bilmiyorum ama enerji içeceğnden önce vücüdümüz kendi enerjisini kendi üretir ve enerjimiz bi müddet sonra biter ve enerji içeceği takviye alır bazı ınsanlar ve biraz da olsa enerji depolarsın ve bunu zamanla içmeyi devam ettirirsen mitokondri enerji üretmez zaten havadan gelyo der ve enerji içecegine muhtaç kalırsın yani hantallaşırısn insanı hantallaştırır enerji içeceği içmeyin ben içiyom 😀

   Fatih01

   (08 Ekim 2016 - 17:47)

   işim gereği 19 saat uykusuz kalıp çalışıyordum ve 3 saat dinlenip tekrar 19 saat çalışıyordum,daha sonra 12 saat dinleniyordum.3 saatlik dinlenmeden önce bourn içip uyuyordum kendime getiriyordu.Ama zamanla bu uykusuzluk ve enerji içeceği yüzünden kalbimde rtim bozukluğu ve kan şekerimde anormal düşüklük başladı.Benden size tavsiye enerjiniz düştüğünde sadece imkan varsa ceviz tüketin, çünkü içerisindeki vitamin ve minaraller hem beynin iyi çalışmasına hemde yorgunluğun atılmasına yardımcı oluyor..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.