Dövme yaptırmanın zararları

Dövmenin oldukça eski bir tarihçesi vardır. Bazı uygarlıklarda inanç temsili olarak yapılmaktayken, bazılarında suçlulara ve kölelere yapılmaktaydı. Hatta müslümanlıkta olduğu gibi hıristiyanlık inançlarına dövme ters düşmekteydi. Geçmiş yaşantılardan bugüne kadar geldiğimizde artık dövme yaptırmanın toplumlar arasında çok yaygın olduğunu görmekteyiz. Kişiler genellikle kendilerini ifade etme yöntemi olarak da dövme yaptırmayı bir araç olarak tercih etmektedirler. Ancak dövme yapımı sırasında, deri altına enjekte edilen boyalar dövmenin zararları konusunda düşünülmesi gereken bir kuşku oluşturuyor.

Dövmenin zararlarını yok sayamadığımız bir takım kriterler vardır elbette. Bunlardan en önemlisi dövmenin yapıldığı yerin ve malzemelerin steril olup olmadığıdır. Sağlıksız şartlar altında yapılan dövmenin zararı hayatımızı ne şekilde etkiler? Sizler için araştırdık. Öncelikle, tetanoz, herpes virüsü, Hepatit B ve C gibi bulaşıcı ciddi risk taşıyan hastalıklara yol açabilir. HIV ve frengi gibi enfeksiyonların bulaşmasına da sebep olabilir. Bunların dışında dövmenin diğer komplikasyonları vücud da alerjik reaksiyonlara yol açabileceği durumudur. Aynı zamanda keloid oluşumuna ve lenf bezi iltahabına da neden olabilir. Yapılan bir araştırma da metalik madde içeren bazı dövmelerin, MR çekimlerinde şiddetli ağrıya yol açtıkları da kanıtlanmıştır.

Buradan da dövmenin bilinmeyen içerik maddelerinin oldukça önem taşıdığını görmekteyiz.

Dövmenin zararlarına maruz kalmamak için, bu konuda uzman ve güvendiğimiz kişilerden bilgi edinmeliyiz. Dövmenin yapılacağı yerin ve malzemelerin de steril olmasına dikkat etmeliyiz. Dövme yaptırırken dikkat etmemiz gereken en önemli konuda Sağlık Bakanlığı izninin olmasıdır bunun yanısıra dövmeyi yapan kişinin malzeme olarak çelikten yapılmış tek kullanımlık olan iğnelerden kullanması gerekmektedir.

Dövmenin zararları en çok hangi kişilerde ortaya çıkar? Cumhuriyet üniversitesi, Dermotoloji bilim dalı üyesi olan Prof. Dr. Sedat Özçelik, alerjilere karşı genetik yatkınlığı olan kişilerin ve cilt ile ilgli kronik rahatsızlıkları olan kişilerin dövme yaptırma konusunda çok fazla rahatsızlık yaşabileceklerini açıklamıştır. Bu gibi rahatsızlıkları olan kişilerde dövme sonrasında, egzama, sedef, ürtiker ve deri altı ödemleri görülme ihtimali oldukça yüksektir. Vücudun tüm alerjik reaksiyon sisteminin etkilenmesi istemeyen kişiler dövme yaptırma kararından vazgeçmelidir.

Hiçbir alerjik reaksiyonu ya kronik rahatsızlığı olmayan kişilerde yukarıda belirtilen riskler tabiki daha azdır. Ama bu bu rahatsızlıklara karşı vücud direncinin yüksek olduğunuda bize göstermez. Bu sebeple, uzmanlar tarafından her insanda vücudun bağışıklı sisteminin bu tür tepkimeler verebileceğini belirtmektedir. Dövmede kullanılan bazı maddelerin içerisinde, travmatik etkileri olan ve kansere davetiye çıkarabilen pigmentlerin olabileceği kaçınılmaz bir gerçektir.

Dövmenin sildirilmeside yaptırılması kadar risk taşımaktadır. Bazı boya maddeleri parçalanıp hücre dışına çıkarak alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Dövme sildirmek neredeyse bir ameliyat gibidir. Deri altından boyanın kazınma işlemi, cerrahi bir müdahaledir ve bu tip müdahalelerde enfeksiyon riski yüksektir. Deride yaraların açılmasına ve dövmenin izinin kalmasına çok fazla rastlanılmaktadır.

Hamile bayanların dövme yaptırması, uzamanlar tarafından önerilmemektedir. Dövme maddeleri içerisindeki kimyasalların yetişkinler üzerinde çok ölümcül etkileri olmasa da henüz anne karnındaki fetüsü olumsuz yönde etkileyebileceği riski çok yüksektir.

Tüm sebeplar göz önünde bulundurulduğunda, dövme yaptırmaya karar verdiğimizde öncelikle uzman bir doktora danışabiliriz. Yaptıracağımız dövme konusunda da iyi düşünerek karar vermeliyiz ki, ilerleyen zamanlarda dövmemizi sildirmek için birtakım risklerle karşı karşıya kalmayalım.

Sağlıklı günler dileriz.

Yazar: volkan

16 thoughts on “Dövme yaptırmanın zararları

  Salih dere

  (26 Nisan 2017 - 18:43)

  Düşünüyorum yamakta istiyorum galiba biraz özel ve yanlizligı simgesi dövme yakışırmı bana bilmem 50 yasindayim Bellki bugune kadar ilkdefa kendime kalici birsey yapacagim !!

  Anonim

  (08 Nisan 2017 - 16:20)

  Allah yapanıda yaptıranıda ıslah etsin. Verilen can emanettir emanete hıyanet etmeyin hesap günü geldiğinde dövmeciye sormayacaklar sana soracaklar kardeşim.

  fulda

  (24 Ekim 2016 - 11:53)

  Dövme yaptdirdiniz mi alha korusun bisey olsa birine doktura kan vermek isteseniz veremiyorsunuz cünkü o boya ve ine gibi ucu damar larini kadar gele bilir bende yaptiracakdim ama vaz gecTim cünkü arkadasin yapdirdi ama yapdirdikdansora kansere bulasti mersem dövmeden sora hemen

   cahilsavar

   (17 Ocak 2017 - 21:24)

   dövme değil IQ testi yaptır sen

   Anonim

   (26 Şubat 2017 - 19:45)

   Kardesim adam gibi Allah yaz

  nilay...

  (09 Eylül 2016 - 20:06)

  Herkes hakli ama onlarin hakli oldugunu bilomiyoruz

  melisa

  (04 Haziran 2016 - 17:05)

  annem kolundaki izi kapatma amacıyla yapıyor ne var bunda

  ali

  (24 Mayıs 2016 - 20:44)

  Sizene kardesim isteyen istedigini yaprırır

   Emin dincer

   (10 Aralık 2016 - 13:29)

   Evet haklisin isteyen istedigini yapar ali bey kardeşim. Lakin ben 2006da yaptirdigim ve sonrasinda sariliga hepatip cye yakalandim. Ve 7 12 2016da ameliyatla komple derimi kestiler. Bence iyi dusunun

  Leyla

  (26 Nisan 2016 - 17:33)

  Dövme kanı zehirler mi? Yani kana boya bulaşır mı?

  zırdeli

  (26 Eylül 2015 - 09:38)

  5vakit namaz kılmakla oruç tutmakla Müslüman olunmuyor güzel kardeşim .. dinimmizde zorlama yoktur .. Güzel ve hoş görü var .. Gıybet yapma diyor .. Önce bir 4-4lük insan olun sonra ahkam kesin … 😉 Yüce yaraddan affedicidir .. Vücuduna ıyı bak o sana emanet ezıyet etme dıe buyurmuştur ama tek suçu ınsanın o olsun dıye gecıorum ..

  Anonim

  (31 Ağustos 2015 - 23:16)

  Arkadaslar 20 yasındayım ve dövme yaptırmaya karar verdim bazı hastanelerde yapılıyomuş diye duydum. Sizin bildiğiniz dövme yapan bi hastane varmı ?

  Anonim

  (02 Mayıs 2015 - 21:29)

  Haklisiniz arkadaslar

  çağla

  (21 Haziran 2014 - 21:14)

  Uuuffff ne olucaaj sanki yaaa dovme yapsakta olcez yapmasakta olcez haaa dogme yapnca cehennneme gldere olicez belki ama olsn danki hicmi gunagimiz yk gidecegimiz yer belli ooluuuuumm 《《《《《:

   Anonim

   (01 Eylül 2014 - 23:31)

   insan oğlu gideceği yeri kendi eliyle hazırlarmış. sende kendi elinle kendi yerini hazırlamışın işte.evet dövme yapsanda öleceksin yapmasanda hiç olmazsa yapmadan daha imanlı allahın huzuruna allahın verdiği cana zarar vermden daha faydalı şekilde çıkabilirsin ama sizin gibi taş kafalılar bunun farkında değiller yada herşeye çalışan zekaları böyle işlerle kafaları basmıyor ne yazikki.

    Ali

    (19 Mayıs 2015 - 16:41)

    Başını secdeden kaldırmayan insansın ondan herkese hesap verme özürlüğünü buluyorsun dimi? Sizene kardeşim isteyen yaptırır isteyen yaptırmaz. Yaptırmayan cennette yeri hazır ve ya cehennemde yeri hazır diye size söz konusu bir durum mu geliyor? İnsanları yargılayacak kadar insan mı oldunuz? Ergen ve ya çocukca düşüncüleri bırakın. Herkes kendi çektiğini yaşar. Yardımlaşma olmayacak sonuçta..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.