Dolum kartuş kullanmanın zararları

Dolum kartuşun zararlarıKartuşların içleri boşaldıktan sonra tekrardan doldurulması ve bunlar içerisinde bulunan kimyasal maddeler, kağıt yerine çevreye çok daha fazla karışarak zararlar vermektedir. Bu zararlar su kirliliği, hava kirliliği, toprak kirliliği gibi kimyasalların doğaya karışması ve diğer insanlar üzerinde de olumsuz zararlara sebebiyet vermektedir.

Kartuş dolum kimyasallarının içerisinde birçok zararlı madde bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçı yağlar, kurşun içerikli maddeler, kadmiyum gibi başlıca zarar temsili maddelerdir. Ve dolum kartuşlarının açılıp kapatılmaları esnasında bu maddeler havaya karışarak bu yolla doğaya olumsuz yönde tepkime yapar ve yalnızca bu kartuşları kullanan ve üretenleri değil diğer insanları da tehlikeye atmaktadırlar. Yine bu tür kartuşları imha ederken de geri dönüşüme vermek gerekmektedir.

Bu kartuşların çevreye karışmasına sebep olmak tüm canlılar açısından büyük zararlara yol açabilmektedir. Peki ya dolum kartuşların insanlar üzerindeki zararları nelerdir? Dolum kartuşların içerlerinde bulunan boyalar özellikle bloke edilmişlerdir. İnsanlar ve çevre için ciddi zararlar teşkil etmemesi için kapatılmış ve dışarıya sızmayacak şekilde özenle üretilmektedirler.

Dolum kartuşlar ise, kartuşların açılması boya kimyasallarının içerisine konulması ve çok normal olmayan yollarla tekrardan kapatılması işlemiyle gerçekleşir. Kapatılma sırasında her durumda sızıntılar meydana gelmektedir, bu maddeler vücuda yerleştiğinde insanlar için ciddi problemlere ve zararlara sebebiyet vermektedir. Bu durumdan en çok etkilenen ve zarar gören kişiler kartuşları dolduran kişilerdir devamında ise, kartuşları kullanan ortamlardaki kişiler olmaktadır yazıcı içerisinde sıcakla temas eden kartuş maddelerinin buharlaşması ve hatta yazıcının arıza yapması esnasında kartuşu çıkartıp takma işlemlerinde olası zararlar hissedilmeden insan vücuduna bulaşmış olmaktadır. Bu tür zehirli kimyasalların zararlarından uzak kalmak için, dolum kartuşları tercih etmemeliyiz.

Yazar: volkan

2 thoughts on “Dolum kartuş kullanmanın zararları

  mustafa mavi

  (27 Haziran 2013 - 15:32)

  orjinal akrtuslar yazıcıdan daha pahalı her seferinde yanı yazıcımı alıcaz ayrıca orjinallerdeki murekkebin yada boyanın zararı yokmu?

   yigit

   (11 Ağustos 2015 - 16:05)

   orijinal kartuşlardaki mürekkebin de zararı var ancak onlar dışarı sizmıyacak bir şekilde kapatıldığı için zararlı maddeyle temas etmiyoruz o yüzden orijinal kartuş zararlı değildir ancak dolma kartuşlerdeki zararlı mürekkep iyi bir şekilde kapatılmadığından mürekkep sizma yapabilr. Sağlık için zararlı olan da bu mürekkebin sızma yapmasıdır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.