Demir Eksikliğinin Zararları

Demir eksikliğinin zararları, şüphesiz ülkemizde oldukça gündemde son günlerde. Demir eksikliğinin esasen kansızlık yaptığı bilinse de, ne yazık ki gerçekler bundan çok daha farklı.

Eğer vücut yeterli miktarda demir depolayamazsa, başta ağır halsizlik, uzuvlarda ağrılar, yorgunluk, ileri derecede bitkinlik gibi hadiseler baş göstermeye başlar. Öyle ki özellikle yoğun iş stresi altında kalan insanların, yorgunluk ve bitkinlik şikayetlerinin yarısından fazlası strese değil, demir eksikliğine dayanıyor.

Demir eksikliğinin zararlarından biri de depresyona zemin hazırlaması. Araştırmalar (Dünya Sağlık Örgütü – WHO kapsamında) göre demir eksikliği yaşayan insanların depresyona girme olasılığının %30 daha fazla olduğunu ortaya koyuyor.

Demir eksikliği unutkanlık yapar mı ?
Ne yazık ki evet, demir eksikliği sadece unutkanlık değil, bir konuya odaklanmakta zorluklar, konsantrasyon problemlerini de beraberinde getiriyor.

Demir eksikliği yaşayan çocuklar
Özellikle küçük yaştaki çocukların en büyük sorunu şüphesiz odaklanma ve unutkanlık oluyor. Vücutları henüz tam olarak gelişmediği için yetişkinlerin maruz kaldıkları bitkinlik, yorgunluk gibi belirtiler, çocuklarda daha ender görülüyor. Zeka geriliği ise ender de olsa demir eksikliği sebebiyle ortaya çıkabiliyor.

Demir eksikliği gribe davetiye çıkarıyor
Demir eksikliği belirli bir oranın da altında kalan (14 gr/dl erkeklerde, 12 gr/dl kadınlarda – WHO) bireylerde grip ve nezleye özellikle kış aylarında davetiye çıkıyor. Kış aylarında demir eksikliğinin etkisiyle, ne yazık ki grip riski çok daha fazla gündemde oluyor.

Demir eksikliği pek çok rahatsızlığın kaynağı olarak görülüyor
Ciltte solukluk, iştahsızlık, kolay üşüme ve çarpıntı da demir eksikliğinin zararlarından bazıları. Her bireyde ortaya çıkmasa, ender olarak görülse de bazı çarpıntıların kaynağının da kardiyovasküler sistemde değil, demir eksikliği olduğu biliniyor.

Yazar: volkan

1 thought on “Demir Eksikliğinin Zararları

    Anonim

    (24 Ocak 2017 - 00:08)

    Zevk oysa isdemem öyle zevki zevk isdiyoranız yürekden sevin olsun size zevk Allah bagışlasın bizlerdende uzak etsin Qurandada günah oldugu var okumazsanız bilmezseniz hemde insan dogrunu kendi bulmalı herşeyin çogu dogru diyildir şeytana aldanmayın şeytan bizim kalbimize girer unutmayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.