Biber Gazının Zararları

Bilindiği üzere şu sıralarda gündemimizi de fazlasıyla ilgilendiren biber gazının zararları üzerine sizler için bir araştırma yaptık. Biber gazı acı ve etkisi uzun sürebilen bir gaz’dır. Sadece insanlar için değil tüm canlılar için oldukça zararlı ve tehlikeli bir maddedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda birber gazının zararlarının insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri birçok araştırma merkezi ve birçok profosör tarafından tespit edilerek onaylanmıştır.
Biber gazının zararlarını sırasıyla saymak gerekirse;
Öncelikle solunum yolları üzerinde tahriş edici bir özelliğe sahiptir. Nefes darlığı başta olmak üzere, burun akıntısı, şiddetli öksürük, ciddi astım ataklarına yol açmaktadır. Hatta akciğerlerde ödeme bile sebep olabilmektedir. Biber gazının yol açtığı bu zararlar arasında astım atakları ve akciğer ödemi ölümcül neticelere maruz bırakabilir.
 Aşırı biber gazına maruz kalma, kör olma riskinide yüksek ölçüde taşımaktadır.
Deri üzerinde alerjik reaksiyonlara da yol açmaktadır. Şişkinlik, kızarıklık, yanma ve hafif bir cilt rahatsızlığını şiddetli bir hastalığa dönüştürebilme potansiyeli taşımaktadır.
Biber gazının vücut üzerindeki etkisi maruz kalındıktan sonra 20 dakika ile 2 saat arasında değişebilmektedir. Ancak biber gazının vücutta uzun süreli etkileri hakkında henüz yeterli bir araştırma sonucu bulunmamaktadır.
Kalıcı tahribatlara yol açabilir ama bunun için ana sebep biber gazına maruz kalan kişinin solunum yolları kronik rahatsızlığı olmasıdır. Bİber gazı hangi rahatsızlıkları tetikler? Pnömoni, astım, amfizem gibi solunum yolu rahatsızlıklarını büyük ölçüde tetikler ve şiddetlenmesine sebep olabilir. Yine savunma mekanizması zayıf olan kişileride olumsuz yönde uzun süreli etkileyebilir örneğin yaşlılar ve çocuklar biber gazına maruz kaldıklarında vücut dirençleri normale göre daha hızlı düşer ve zarar görürler.
Yine kontakt lens kullananlar kesinlikle biber gazına maruz kalmamalıdır. Şiddetli akne, sedef, egzama gibi rahatsızlıklarıda bibe gazı şiddetlendirmektedir. Emziren annelerde biber gazına maruz bırakılmamalıdır.

Biber gazının zararları saymakla bitmez. Bu konuyu çok daha detaylandırabilir, ayrıntıları daha da şekillendirebiliriz. Ama her şekilde zaten biber gazı toplumsal bir tehdit değil midir? Biber gazı başlı başına topluma uygulanması doğru olmayan bir karşı koyma mekanizmasıdır. Bizler zararlari.com ekibi olarak günümüzde biber gazı sebebiyle madur olan herkes adına üzüntümüzü dile getirerek bu tür olayların sadece ülkemizde değil tüm dünyada yaşanmamasını temenni ediyoruz.

Sağlıklı ve mutlu yaşamlar dileriz.

Yazar: volkan

4 thoughts on “Biber Gazının Zararları

  +1

  (15 Mayıs 2017 - 12:02)

  terör yandaşlarına sıkılmasında sakınca görmüyorum. Atatürkçüler de terör yandaşlarından uzak durmalı ki zarar görmesinler.

  Fadime

  (10 Temmuz 2013 - 09:31)

  ne yazıkkı hükümetimiz bu durumun farkında değil ve taksimde halkınıza bu zulmü yapıyor yada bilerek …

   fasistq23

   (04 Şubat 2015 - 22:39)

   o biber gazi olmasa sapiklardan kadinlarimiz korunamaz taksimde herkes ataturkcu degildir. terör yandaslarina sikilmasi iyidir

    +1

    (15 Mayıs 2017 - 11:58)

    +1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.