Baz istasyonu ve cep telefonlarının zararları

Baz istasyonlarının zararlarıTüm cep telefonları veri sağlayabilmek için bir verici ile iletişim hailinde olmaktadır. Vericilerin günümüzde kullanıldığı isimleri baz istasyonlarıdır. Baz istasyonunun bir televizyon vericisi görünümüne sahip olsa da, aynı sistem işleyişiyle çalışmamaktadır. Bir baz istasyonu, 8 cep telefonu ile iletişim kurar. Çok daha fazlası devrede olduğunda ise “cep telefonumuz çekmiyor” deriz. Bu yüzden baz istasyonları bir hücre sistemi şeklinde şehrin her yerine dağılmış olması, ve şehrin her yerinde bulunması gerekir. Sadece bir baz istasyonunun şehir dışında tüm cep telefonları arasındaki veri alışverişini sağlayabileceği bir teknoloji henüz oluşturulmamıştır. Baz istasyonları küçük küçük şehrin her yerine dağılmış olmalıdır ki iletişim bu kadar hızlı, sık ve akıcı olabilsin.

Günümüzde bilinen 3 tip baz istasyonu bulunmaktadır. İlki makroceller şehir dışına kurulan dev baz istasyonları, şehir içlerinde nüfusun az olduğu noktalarda mikroceller, hatta dar alanlarda, tünellerde ise pikocell adı verilen çok daha küçük kapsamlı baz istasyonları bulunmaktadır. Bu istasyonların insanlar üzerinde olumsuz etkileri ve zararları bu cihazların standartlarına bağlı olarak değişmektedir.

Türkiye de bu standart teknolojininde gelişmesine bağlı olarak, daha da aşağıya indirmiştir. Çünkü biz dünya standartlarına göre çok daha şanslıyız, bizde daha düşük ışıma değerleri kabul edilmiştir. Baz istasyonunun bilindik zararları tabiki vardır, ancak ülkemiz içerisinde büyük zararlar teşkil etmekten çıkmıştır. Baz istasyonları ışıma yaparken binaların tepesinde ise asla kendi dibine ışın vermez ve etkilemez. Dışa doğru ışıma yapmaktadırlar. Bu sebeple baz istasyonları sağlığa zararlı noktadan artık çıkmıştır.

Peki ya cep telefonlarının zararları ?
Cep telefonlarının ilk çıkışı ile birlikte insanların zararından korkmasına rağmen artık günümüzde en yaygın kullanılan bir ihtiyaç haline dönüşmüştür. Cep telefonları bir ışıma yapıyor, ve bu ışımanın bir kısmı insan vücudu tarafından emilmekte, ve bu emilen enerji kısmen ısıya dönüşerek molüküler düzeyde kansere ya da oluşabilecek ciddi zararlara sebep olabilme ihtimali üzerine çok büyük ve yoğğun araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmaların sonucuna dayanarak cep telefonlarının çok düşük bir ısı yaratmanın ötesinde ciddi anlamda bir sağlık problemine yol açmadığı doğrultusunda bir sonuca varılmıştır.

Teknolojinin de ilerlemesi ile cep telefonlarının yaydığı ışıma azalarak, cep telefonlarının zararları üzerinde oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Bu ciddi oranda azalan ışımaya göre etkisinin artık eskiye göre daha da az olduğu bilinmekte ancak buna rağmen yılda yaklaşık 10.000 bilimsel çalışma yapılmaktadır. Herhangi bir olası sağlık problemi ile karşı karşıya gelinmesi durumunda bunu toplum ile paylaşmak gerekiyor. Aşırı kullanımından kaçınmak gerekir ki, olası küçük etkilerin büyümesini ve ciddi zararlar meydana getirmesini cep telefon kullanımını özen göstererek önleyebiliriz.

Sonuç olarak her ne kadar cep telefonunun zararları günümüzde en aza indirgenmişse de, sağlıklı ve şüphesiz sağlıklı bir yaşam için önlem almakta ve bilinçlenmekte fayda vardır.

Yazar: volkan

5 thoughts on “Baz istasyonu ve cep telefonlarının zararları

  merve

  (25 Şubat 2017 - 11:33)

  4. sınıfa gidiyorum çok işime yaradı

  Sevda

  (29 Mayıs 2013 - 11:34)

  Thank you very much. So nice to be with you. Greetings.

  Sevda

  (29 Mayıs 2013 - 11:25)

  thanks awfully. Happy lives 😉

  aslı

  (08 Nisan 2012 - 12:54)

  çok güzelmiş yaaaaaa

   Sevda

   (29 Mayıs 2013 - 11:25)

   Faydasını gördüysen ne mutlu bize. Sevgiler (:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.