Az süt içmenin zararları

Az süt içmenin zararlarıSüt ve süt ürünlerini az tüketmenin zararları nelerdir?  Süt ürünlerinin en temel fonksiyonu kemik ve diş sağlığına olumlu şekilde yardımcı olmasıdır. Dolayısıyla güçlü kemikler, sağlam dişler ve saç-tırnak yapısı gelişimi içinde mutlaka yeterli düzeyde süt grubu almamız gerekmektedir.

Ortalama 2 porsiyon yetişkinler için, 3-4 porsiyonda daha ağır ihtiyacı olan adelasan grubu yetişkinlik dönemini geride bırakmış daha hareketli bireyler için örneğin menapozdaki bayanlar için gereklidir. Peki ne kadar tüketmek vücud üzerinde süt ihtiyacını karşılayarak, süt ürünlerinin eksikliğinden doğabilecek zararlara önlem olmaktadır. Bu ihtiyacımızı dengeli bir şekilde dağıtmanız gerekiyor böylece vücud ta bunu rahat kullanabilecektir. Örneğin oturup koca bir bardak sütü bir seferde içmek yerine o faydayla, o sütü öğünlere böldüğünüzde ya da bir bardak süt kahvaltıda yarım kase yoğurt her öğünde ve günlük peynir ihtiyacınıda ara öğünlerde karşılasanız bile daha büyük fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda besleyiciliği ve vücud tarafından yararları artacaktır.

http://www.youtube.com/watch?v=okW0NBMiX7o

Örneğin yoğurdun çok sağlıklı bir besin olduğunu bildiğimiz halde en sağlıklı olan suyunu genelde atarız. Süt grubunu az tüketmenin zararları arasında erken yaşta kemik erimesi potansiyelini taşımaktadır. Aynı zamanda vücuda yeterli miktarda süt ürünü almadığımızda vücud direnci azalır ve normalin altında enerji seviyesi ile yaşantımıza devam ederiz.

Çocukların yüzde 47’si süt tükenmiyor

Erken yaşlarda dengeli olarak çocuklara süt ve süt ürünleri tüketiminin alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir. Sağlıklı süt tüketimi, vücuda hedefenen birçok olası zararların erken zamanlarda önlenmesini sağlamaktadır.

Kadınlar üzerinde süt tüketiminin önemi ve süt ürünlerin tüketilmemesinde önlenecek zararlar nelerdir?

Bu konu üzerinde en önemli ayrıntı şudur ki, 30 yaşımıza kadar kalsiyum’u kemiklerimize depolamalıyız çünkü 30 yaşımızdan sonra vücuddaki kalsiyum miktarı zamanla azalmaktadır. Bu sebeple düzenli olarak kalsiyum alınması, ilerleyen yaşlarda oluşabilecek riskleri ve zararları büyük ölçüde önleyecektir. Örneğin bazı bayanlar 30 yaşından sonra süt tüketimini bırakırlar ancak bu yaşlarda önemle kalsiyum ihtiyacının karşılanması gerekmektedir ki, oluşan kalsiyum açığı bu şekilde karşılaşmamak için süt ve süt ürünlerinin az tüketilmemesi gerekmektedir. Kadınların kemik mineral yoğunluğu genellikle erkeklerinkinden düşüktür. Bunun temel nedenlerine bakacak olursak, özellikle menopoz dönemlerinde östrojen seviyesinin azalmasına bağlı olarak kemiklerden kalsiyum kaybı artmaktadır. Bu da süt tüketiminin azaltımasına bağlı olarak fazlalaşır ve kemik erimesi başlangıcına sebep olur. Kemikler üzerinde diğer zararı da östropoz denilen kemiklerin zamanla kırılmasına neden olmaktadır. Bu rahatsızlık genelde bayanlarda daha sık görülmektedir. Kemik kırılmasının bayanlarda olmasının sebebi menopoz olarak tanımlanacak olursa, sonuç olarak bayanların günlük kalsiyum kemikler kalsiyum oranını kaybederek galeta gibi çok kırılgan bir hale gelmektedirler. Ve kişi ayakta dururken bile hiçbir darbe olmaksızın birden yere düşebilir. Bunun sebebi az süt tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan kemik kırılmasıdır.

Erkekler üzerinde süt tüketiminin önemi ve süt ürünlerin tüketilmemesinde önlenecek zararlar nelerdir?

Kadınlarda görülen menopozun bir benzeri de erkeklerde andropoz adı altında görülmektedir. Yani belirli bir yaş döneminden sonra kemiklerde erkeklerde de kalsiyum kaybı artmaktadır.  Düzenli yapılan fiziksel aktivite ve yeterli kalsiyum alımı kemik kütlesini arttırırken, ilerleyen yaşlarda bazı ilkelere dikkat etmediğimiz takdirde kemiklerin kaybı ile karşılaşılabilmektedir. Bu sıkıntıların ve zararların başında yeterince D vitamini almamak ve süt-süt ürünlerini az tüketmek görülmektedir. Kemiklerin kalsiyum miktarını kaybetmesine etken olan ana faktörler, sigara ve alkol kullanımı, demli çay tüketimi, şok diyetler olarak belirlenmiştir. İçinin puf olarak tabir edildiği ve yeterince kalsiyum alınmaması durumunda erkeklerde de kemik erimesi ciddi boyutlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple ortalama olarak gün içerisinde 2-3bardak süt veya yoğurt tüketmekte büyük fayda vardır. 2 kibrit kurusu kadar peynir tüketimi de yaklaşık bir bardak süte ya da bir kase yoğurda karşılık gelmektedir.

Çocuklar üzerinde süt tüketiminin önemi ve süt ürünlerin tüketilmemesinde önlenecek zararlar nelerdir?

Sağlıklı büyüme ve gelişimin tamamlanabilmesi için süt çocuklar açısından büyük bir öneme sahiptir. 1-11 yaş grubu çocukların günlük 800 mg kalsiyum almalarında büyük yarar bulunmaktadır. Hareketli çocuklarda kalsiyum ihtiyacı daha fazla olacağından içtikleri süt miktarı da arttırılmalıdır. Yaşamda büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğu iki farklı dönem vardır bunlardan birincisi 0-1 yaş grubu bebekler, ikincisi 10’lu yaş dönemindeki çocuklar, büyüme sürecinin hızla devam ettiği bu süreçte yeterli kalsiyum alımına önemle ihtiyaç olmaktadır. Aksi durumda çocukların gelişiminde vücud üzerinde doğabilecek zararlar ve risklerin önlenmesi çok daha zorlaşacaktır. Çocuklarda az süt ve süt ürünü tüketiminin zararları arasında birde diş sağlığı gelmektedir. Yeterli derecede kalsiyum alınmadığında diş kökleri zayıflar ve diş sağlığı tehlike altında olur.

Sonuç olarak ileriki yaşlarda sağlıklı kemiklere sahip olmak için az süt tüketiminden kaçınmalıyız ve 30 yaşımıza kadar vücudumuza bolca kalsiyum depolamalıyız.

Yazar: volkan

2 thoughts on “Az süt içmenin zararları

  sabriye

  (08 Temmuz 2017 - 19:15)

  Saçma

  Anonim

  (11 Şubat 2014 - 16:25)

  SÜPERR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.