Aşırı ve Bilinçsiz Limon Tüketiminin Zararları

Tükettiğimiz gıdalarda genellikle zarardan çok yararlı olan gıdaları daha iyi biliriz. Oysa, birçok besin maddesinin yararı olduğu gibi, fazla ve zamansız tüketiminde ortaya çıkabilecek zararlar da bulunmaktadır. Limonun zararları her ne kadar kulağa alışılmış dışı gelse de, tüketiminin bilinçsizce yapılmasından kaynaklı olarak tahribata yol açabilir. Limon dendiğinde aklımıza doğrudan C vitamini deposu gelmektedir. Tabii ki öyledir de, bağışıklık sistemini ayakta tutmaya yarayan en yararlı vitaminlere sahip olan limon ne yazık ki her durumda bu kadar fayda sağlamayabilir.

Limonun zararları, çok riskli değildir ancak fazla tüketiminde ortaya çıkarabileceği ufak rahatsızlıklar, tedavi edilmediği durumda büyüyerek daha ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Buna da zincirleme reaksiyon adı verilir. Örneğin; limonun gereğinden fazla tüketimi sonucunda içerisinde bulunan yoğun asit oranı dişlere ve diş etlerinde aşınmaya sebep olmaktadır. Tıbbi anlamda diş eti ya da diş erozyonu olarak adlandırılan bu rahatsızlık, sıcak ve soğuk tüketiminde ağrıya neden olmaktadır. Diş etlerinde asidin meydana getirdiği tahribat sonucu, diş eti kanamaları da ortaya çıkmaktadır. Hele ki bu yönde hassasiyetiniz var ise, zorunlu tüketim dışında limon kullanımı oranınızı düşürmenizi öneririz.

Mide rahatsızlığı olan kişilerin de limonu daha bilinçli tüketmeleri önerilir. Limonun zararları desek de, mideye doğrudan bir zararı yoktur. Ancak su ile birlikte çok fazla limon tüketimi mide ekşimesine yol açabilir. Ve yine dişlerde olduğu gibi, kendine zemin hazırlayan bir mide rahatsızlığı varsa onu kolayca tetikleyerek şiddetli ağrı, sancı ve yanma hissi ile ortaya çıkarabilir.

Hamile ya da bebek emziren bayanlarda limon yemenin zararları halk arasında çok konuşul da, aşırıya kaçmamak koşulu ile C vitamini açısından tavsiye edilebilir. Aşırı limon tüketimi hamilelikte tansiyonun dengesizleşmesine yol açabilmekte olduğundan yine bilinçli bir şekilde tüketilmesinde yarar vardır.

Yine yaygın ve çok yanlış bir uygulama örneği vermemiz gerekirse, bebeklerde limon kullanımı zararları arasında yer alan, çapaklanmalara bebeklerin gözlerine damlatılan limon suyudur. Kesinlikle çok ama çok yanlış bir uygulamadır. Uzmanlar bu konuda tüm anneleri ve ebeveynleri önemle uyarmaktadırlar.

Bir de hıçkıran bebeklere limon vermek yerine emzirmeyi deneyebilirsin. Aynı şekilde hıçkırığını kestiğini kolayca görebilirsiniz. Limonun içerisindeki asit oranı bebeğe çok da fayda sağlamayacaktır.

Bağırsak sendromu ve kan basıncı yüksek olan kişiler de limon tüketirken dikkatli olmalıdırlar. İshali tetikleyebileceği gibi tansiyonu da tetikleyerek, bazı hastalıkların su yüzüne çıkmasına neden olabilir.

vvvv

Yine devamlılığı olan bazı ilaç kullanımlarında, limon içerisindeki maddeler kullanılan ilacın yapısını bozmaktadır. Limonun içerisinde bulunan, triptofan isimli madde bir amino asittir ve amino asitler, vücuda çeşitli maddelerin salgılanmasını sağlarlar.Bu nedenle kullanılan ilaçların yapısı bozularak etkisini yitirebilmektedir.  Limonun içerisinde bulunan sitrik asit, özellikle kalp ilaçları ve idrar söktürücüler ile birlikte alındığında, ciddi problemlere yol açabilir. Yine mide rahatsızlıklarında, (ülser, gastrit..) alınan ilaçların limon suyuyla birlikte tüketilmemesi gerekmektedir. İlaç kullanımı öncesi ya da sonrası limon suyu tüketilecekse,  bu süre en az 1-1,5 saat öncesi ya da sonrası olarak ayarlanabilir.

Ancak limon diyabet ilaçları ile birlikte alınabilmektedir. Hatta diyetisyenlerde zaten ilaç kullanımını limon ya da benzeri meyvelerle önerebilmektedir.

Birçok kişinin ve özellikle hamile bayanların çok severek tükettiği limonun zararlarını paylaştıktan sonra tabiî ki yararlarına da diğer makalemizde göz gezdirmenizi önemle tavsiye ederiz.

Yazar: volkan

2 thoughts on “Aşırı ve Bilinçsiz Limon Tüketiminin Zararları

  fatma

  (03 Mayıs 2017 - 22:43)

  bn cok lımn yıyrm napmalıym cok sevıyrm cnku

   Anonim

   (27 Ekim 2017 - 10:38)

   Cok limon yiyiyorum kendimi ali koyamiyorum 1haftada 2 kilo yiyiyorum nasil birakacagim bilemiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.