Antibiyotik Zararları

Doğru zamanda ve doğru teşhis ile Antibiyotik kullanmanın aslında herhangi bir zararı yoktur. Sorun, antibiyotiklerin her rahatsızlıkta ve yüksek dozajlar ile alınmasındadır. Özellikle ülkemizde, en küçük gribal enfeksiyonlarda dahi hastalar derhal antibiyotiklere sarılıyorlar. Ve bu tarz durumlarda alınan antibiyotiklerin dozajı da genelde yüksek oluyor.

Her şeyin fazlası zarar. İlaçların da öyle. Ancak antibiyotikler bu konuda bir “tık” daha yukarıdalar. Antibiyotikler, vücuttaki bakteriyel enfeksiyonlar ile başa çıkabilmek üzere tasarlanmışlardır. Ancak her antibiyotik kullanımında, ilgili bakteriler zamanla evrilerek ilgili antibiyotiğe karşı direnç geliştiriyorlar. Dolayısıyla bugün işe yarayan antibiyotikler, zamanla işe yaramaz hale gelebiliyor.

Ne yapmalı ?
Burada en doğrusu şu; antibiyotikler kullanılmadan önce mutlaka hemogram testi yaptırılmalı ve hastalığın enfeksiyon içerip içermediği kontrol edilmelidir. Eğer enfeksiyon içeriyorsa doktor tavsiyesi ile uygun dozajda antibiyotik kullanmanın herhangi bir zararı yoktur. Ancak enfeksiyon içermeyen bir rahatsızlıkta boş yere antibiyotik kullanılırsa, yukarıda dikkat çektiğimiz “bakterilerin zamanla direnç kazanması” durumu ortaya çıkabilir. Bu da ilerleyen süreçte daha güçlü, daha yüksek dozajlı antibiyotik anlamına gelir, tabi eğer hala üretilebiliyorsa.

Antibiyotiklerin yan etkileri
Antibiyotiklerin bilinen en sık rastlanan yan etkileri şüphesiz ishaldir. Özellikle etken maddesi amoksisilin olan antibiyotiklerde ishal vakalarına sık rastlanır. Bu sebeple antibiyotik kullanım süreci boyunca bol bol su tüketilmelidir.

Antibiyotiklerin ishal dışında ara sıra veya ender görülen yan etkileri ise; baş dönmesi, baş ağrısı, çocuklarda diş rengi değişiklikleri, sindirim güçlüğü.

Yazar: volkan

4 thoughts on “Antibiyotik Zararları

  Kemal

  (22 Ekim 2017 - 17:06)

  antibiyotikler dolayı bronşit oldum

  deniz

  (26 Ocak 2017 - 21:27)

  Karın şişliği deride iltihap baş dönmesi ne ararsan var

  memet

  (05 Aralık 2016 - 19:20)

  doktara basvur
  tm

  hale

  (11 Temmuz 2015 - 07:45)

  antibiyotik kullandığımda dişlerimde kırılmalar oldu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.