Anabolik Steroidlerin Zararları

Anabolik steroidlerin zararlarını tek bir başlık altında incelemek açıkçası yanlış bir bakış açısı oluşturur. Çünkü anabolik steroidlerin zararlarının birden fazla boyutu var. İlki tabi ki fiziksel açıdan verdiği zararlar. İkinci olarak ise steroidlerin ruhsal (manen) verdiği zararlardır. Biz her zaman olduğu gibi sırayla ilerleyelim.

Anabolik Steroid Nedir ?

Anabolik steroidler, vücuttaki kas gelişiminden sorumlu olan birimlere, “kas geliştir” komutunu gönderen hormonları taklit eden bir takım tıbbi ilaçlardır. Tıbbi olarak belirtmemizin bir sebebi var. Çünkü kas geliştirememe veya hormonel bir takım bozukluklarda, doktorlar bu ilaçları reçete ile vermekte ve hastalıkların tedavisinde kullandırmaktadır. Ancak günümüzde anabolik steroidler her yerden ulaşılabilecek hale gelmiş ve ana amacından saptırılmıştır. Artık özellikle gençler, anabolik steroidleri spor yaparken “kas yapabilmeyi arttırması” amacıyla kullanmaktadırlar. Bu da tabiki bir takım zararları yan etkileri beraberinde getirmektedir.

Anabolik steroidler aynı zamanda kullanım şekillerine göre seste kalınlaşma, kıllarda çoğalma ve kalınlaşma, testilerin büyümesi gibi çeşitli etkilere de sahiptir.

Fiziksel açıdan anabolik steroidlerin zararları

Anabolik steroidler, kas geliştirme amaçlı kullanıldıklarında pek çok riski ve yan etkiyi beraberinde getirmektedirler. Bunların başlıcaları;

  • Kalp krizi riski (normal bir insana göre %18 arttırdığı)
  • Çeşitli kalp ritmik sorunları
  • Karaciğer rahatsızlıkları
  • Sivilceler
  • Erkeklerde hormonel bozukluklar (meme büyümesi, testis küçülmesi/büyümesi v.b.)
  • Kadınlarda sakal, çeşitli yerlerde daha önce oluşmayan tüy oluşumları
  • Yüksek tansiyona meyil

Görüldüğü üzere, anabolik steroidler pek çok riski ve hastalığı peşinden getiriyor. Peki bunca riske rağmen steroid kullanımının ülkemizdeki durumu nedir ? Ülkemizde, anabolik steroid kullanımı genç sporcular arasında %30’un üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Yani diğer bir deyişle, 100 genç sporcudan/vücut geliştiriciden en az 30’u bunca riske rağmen anabolik steroid kullanımına devam ediyor.

Bugün raftaki ürünlerin “GDO’lu mu acaba ?” diye tartışıldığını göz önüne aldığımızda, bunca zarara rağmen hala anabolik steroid kullanımının neden bu kadar yaygın olduğu konusuna da değinmemiz gerektiğini düşünüyoruz.

Az emek, çok kas!

Sosyal açıdan bu konu incelendiğinde ilk ortaya çıkan bulgu, gençlerin vücutlarını geliştirmek, hoş bir vücuda sahip olabilmek için çok fazla emek ve zaman harcamak istememesi. Normal şartlarda 1 sene içerisinde inşa edilecek olan bir kas sistemini, anabolik steroid kullanarak 3-4 ay gibi kısa bir süreye indirebilmeleri, gençlerin bu ilaçlara daha fazla eğilmesine sebep oluyor.

Diğer yandan; bu ilaçların artık her isteyenin erişebileceği, hatta internetten dahi sipariş edebildiği bir noktaya geldiğimiz için erişim kolaylığı. Eğer bu ilaçlar sadece eczanelerde ve reçeteli satılıyor olsaydı, bu kadar rağbet görmesi mümkün değildi. Ancak pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da yönetmelik ve kanunlar oldukça yetersiz.

Anabolik steroidlerin yarattığı ruhsal sorunlar

Anabolik steroidlerin verdikleri fiziksel zararların ardından, sorunların genelde kalıcı olması sebebiyle bir takım psikolojik problemleri de beraberlerinde getiriyorlar. Erkeklerde oluşan meme büyümesi, kıl sayısının artması, ses kalınlaşması, testis aşırı büyümesi/küçülmesi şeklindeki problemler, zamanla kas yığını haline gelen bireyin bir kumsalda dahi güneşlenmesini engeller hale geliyor. Bu sebeple erkeklerde zaman zaman görülen bu etkiler sebebiyle ruhsal bir takım bozukluklar da meydana geliyor.

Kadınlarda da benzer durum söz konusu. Aşırı anabolik steroid alımı sonucu kadınlarda vücudun farklı bölgelerinde oluşan kıl çoğalması, meme küçülmesi, seste kalınlaşma gibi yan etkiler sebebiyle ciddi psikolojik travmalar meydana gelebiliyor.

Her iki cinsin de bu açıdan yaşadığı en büyük psikolojik problem; özgüven eksikliği.

Birey ne kadar daha önceden kendine güvense de, steroid içeren ilaçların yarattığı estetik kaygılar sebebiyle açık giyinmekten kaçınıyor. Kamusal alanlarda denize/havuza girmekten imtina ediyor. Üstünü her ne kadar eşi dahi olsa bir başkasının yanında değiştirmekten kaçınıyor. Sesin kalınlaşması sonucunda pek çok birey, daha az cümle kurmaya çalışıyor. Daha kısık sesle konuşuyor.

Özetle;

Görüleceği üzere anabolik steroidlerin zararları mevcuttur. Tıbbi açıdan, doktor kontrolünde kullanımı dışında spor amaçlı, kas geliştirme amaçlı kullanımı ciddi sorunlara sebep olmaktadır.

Yazar: volkan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.