Amino Asitlerin Zararları

Öncelikle amino asitlerin zararlarından kastımız, vücudumuza doğal yollarla alınan ve özellikle vücudun kendi kendini tamir etmesini, kas gelişimini sağlaması için hayat öneme sahip olanlardan bahsetmiyoruz. Burada değinmek istediğimiz suni olarak tablet veya toz halde alınan, fabrikasyon amino asitlerin vücuda alınmasının zararları üzerine.

Bildiğiniz gibi, pek çok sunni ürün gibi sunni amino asitlerde son dönemde oldukça moda olmaya başladı. Bunun sebebi ise tabii ki “Body Building” yapan gençlerin, kısa sürede çok daha hızlı ilerlemek istemesi. Tüm uzmanlar, spor adı altında yapılan bu “body building” konusuna karşı çıkıyor. Ancak ortada ciddi bir talep var.

Sunni Amino Asitler Zararlı mı ?
Açıkcası, doğal yollardan vücuda amino asitler varken, sunni bir şekilde bunları toz ya da tablet şeklinde almanın direkt bir zararı yoktur. Ancak, bu tarz ürünler bilindiği gibi aşırı protein içermektedirler. Bu sebeple devamlı alındıklarında, vücutta aşırı protein kazancından ötürü ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Sunni Protein Almanın Zararları
Vücuttan hızla kalsiyum atılmasına sebep olur. Bu da yaşı ilerlemiş biri için kemik erimesi riskini gündeme getirir.
Protein parçalanması sonucunda oluşan problemli maddeleri böbrekler tarafından atılması zorlaşır. Bu da aşırı miktarda su kaybına sebep olabilir.
Fazla alınan proteinler, protein olarak vücutta kalamadıkları için direk yağa dönüşürler. Eğer olur da hem bu ürünleri alıp hem de yeterli miktarda fizyolojik aktivite yapılmazsa, vücutta ciddi bir yağlanma oluşabilir.

Amino Asit tozları ve tabletleri neden bu kadar yaygın ?
Amino asitlerin bu kadar yaygın olarak talep edilmesinin diğer bir sebebi de spor salonları. Spor salonlarındaki hocalara binlerce lira ödeyen gençler, karşılık olarak hızla gelişen kaslar bekliyorlar. Spor hocaları da bunu bildiklerinden, daha fiziksel aktiviteye başlanır başlanmaz, gençleri direk bu sunni amino asitlere yönlendiriyorlar. Amaç hızla kas gelişiminin sağlanması tabii. Ancak aşırı protein alımının neticeleriyle ne yazık ki bu “hoca” arkadaşlar ilgilenmiyorlar pek.

Yazar: volkan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.