Alka-Seltzer’in zararları

Alka Seltzer nedir ?
Alka Seltzer'in zararları
Bayer tarafından üretilen ve isim hakkı da bayer firmasına ait olan, alkolün bünyede yarattığı zararları (baş ağrısı, mide bulantısı gibi) minimuma indirgediği için alkol kullanan insanlar tarafından oldukça tercih edilen bir ilaçtır.

Alka Seltzer zararları nelerdir ?

Alka seltzer ilk başlarda zararlı gibi görünmese de daha sonra (alkolden sonra, alınmasını takiben 1-2 saat içerisinde) sindirim sistemi üzerinde ciddi bir baskı yaratabilir. Alkol tükettikten sonra ağrı kesici ilaçların mideye olan zararları sebebiyle pek çok bilinçli tüketici tarafından tercih edilmediği göz önüne alındığında, alkolden sonra alka seltzer içerek zararlarına katlanmak oldukça mantıksız görünecektir. Alka seltzer’in zararlarının başlıca sebebi içerisinde bulunan salisilik asittir. Salisilik asit, damarsal zararlarının yanında mide ve bağırsaklarda (özellikle ince bağırsak üzerindeki zararları fazladır) ciddi zararlara sebep olabilir. Bu durumlar, sadece Alka Seltzer alkolle beraber tüketildiğinde ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar alkolün etkisiyle mide kanaması ya da ince bağırsak kanamasına sebebiyet verebilirler. Bu sebeple elden geldiğince bu ve bunun gibi Aspirin türevi ağrı kesiciler alkolle birlikte tüketilmemelidir.

Yazar: volkan

6 thoughts on “Alka-Seltzer’in zararları

  Anonim

  (31 Mayıs 2017 - 11:23)

  fazla dağıtılan bir gecenin ardından sabah uyandığımda baş ağrısı ve mide bulantısı için birebir. o aradaki zaman faktöründen kimse bahsetmemiş. alkol alıp 2 saat sonra hapı içmek zaten anlamsız. önemli olan sabahındaki etkileri azaltmak.

  Cüneyt

  (12 Ekim 2016 - 09:40)

  Alkol ile almayınca zararı yoksa problem yok.Ancak bunun burada cevabı verilmemiş!

  Okan KÖROĞLU

  (10 Eylül 2015 - 09:43)

  Uvula ödemi sebebidir kendisi. Bir yıl içinde her alkol alışımdan bir kaç saat sonra hastaneye kaldırılmam ve ölümden dönmemin ardından aklıma gelen en son şey Alka-Seltzer idi. Tesadüfen içkili bir gecede bu ilacı almadım ve aynı şeyleri içip aynı şeyleri yememe rağmen uvula ödemi yaşamadım. Sonra bunu test etmeye karar verdim. Alka kullandığım her alkollü geceden sonra uvula ödemim ortaya çıktı, kullanmadığım zamanlarda hiçbirşey yoktu.

  crea tek

  (27 Kasım 2012 - 18:17)

  Yan tesirleri söz konusudur doğru fakat süt içtikten sonra kullanılan aspirinden bahsetmiyoruz, zaten zararlı olduğunu kati bildiğimiz bi faaliyetten sonra hangover yaşamamak adına gece bittiğinde ve sabah kalkıldığında birer tablet aldığımızda gösterdiği performans ve sonuç gerçekten çok iyi.Ağızdaki ve midedeki o rahatsız eden alkol tadını baş ve mide ağrısını çok güzel kesiyor. Süper bi ilaç.

  Safa YILMAZ

  (31 Ocak 2012 - 00:07)

  gerçekten doğru bir tespit. ben ne zaman demlendikten sonra bu ilacı alsam midem daha fena oluyor. alkollüyken içmek faydadan çok zarar getiriyor gibi dikkat etmek lazım. selamlaaar 🙂

   Anonim

   (09 Eylül 2015 - 19:35)

   Alkolle ilac birbirine zit cok tehlikeli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.